Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Szolnoki Törvényszék Mf.20105/2013/4. számú határozata kormánytisztviselői jogviszony JOGELLENES megszüntetése tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 6. §] Bírók: Kis István, Kovács Piroska, Sándorné dr. Nagy Erika

Szolnoki Törvényszék

4.Mf.20.105/2013/4. szám

A Szolnoki Törvényszék, mint másodfokú bíróság, dr. Papp Katalin ügyvéd által képviselt felperesnek - jogtanácsos által képviselt alperes ellen - kormánytisztviselői jogviszony megszüntetése jogellenességének megállapítása iránt indított perében a Szolnoki Munkaügyi Bíróság 1.M.386/2012/3. számú ítélete ellen a felperes 5. sorszámú fellebbezése folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 30.000,- (harmincezer) forint másodfokú perköltséget.

A le nem rótt 217.900,- (kettőszáztizenhétezer-kilencszáz) forint eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította és kötelezte az alperes részére perköltség megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes nyelvvizsgákkal rendelkezik és a Szegedi Tudományegyetem közgazdálkodás és közpolitika mesterszakán folytatja tanulmányait saját költségén.

2011. február 28. - 2011. április 29-e közötti időszakban a Magyar Államkincstár Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatóságának Igazgatója 14 munkavállaló jogviszonyát szüntette meg.

A Magyar Államkincstár betöltött létszáma 2011. március 1-jén 4125 fő volt, április 30-án 4213 fő. Az ezen időszakban felmentettek száma 40 fő.

A Magyar Államkincstár Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatóságának Igazgatója a 2011. március 21-i keltű értesítésében a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát 2011. május 31-ével felmentéssel megszüntette a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény (Ktjt.) 8. § (1) bekezdés b) pontja alapján.

Az Alkotmánybíróság 8/2011. (II. 8.) AB határozata a Ktjt. 8. § (1) bekezdés alkotmányellenességét megállapította, azt 2011. május 31-i hatállyal megsemmisítette. Az elsőfokú bíróság a per tárgyalását felfüggesztette, az Alkotmánybíróságnál kezdeményezte a Ktjt. 2010. május 31-éig hatályos 8. § (1) bekezdés b) pontja alkalmazásának kizárását a jelen perben, melyet az Alkotmánybíróság III/505/2012. számú határozatával elutasított.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felmentés kiadásakor az alperesnek a felperes kormánytisztviselői jogviszonyának megszüntetésére nem volt más módja, mint a Ktjt. 8. § (1) bekezdés b) pontja. A felmentést nem kellett indokolnia, mert ezen jogszabály ilyen kötelezettséget nem írt elő. Az Alkotmánybíróság ugyan megállapította a felmentés alapjául szolgáló jogszabályi rendelkezés alkotmányellenességét, de egy későbbi - 2011. május 31-i - időponttal semmisítette azt meg. Mindezek alapján az elsőfokú bíróság azon körülményt, hogy a - felmentés időpontjában - hatályos jogszabályt alkalmazva az alperes indoklás nélkül szüntette meg a felperes jogviszonyát, nem minősítette rendeltetésellenes joggyakorlásnak.

Nem tartotta megállapíthatónak azt sem, hogy az alperes az egyenlő bánásmódot megsértette. Az alperes ugyanis igazolta, hogy a felperesen kívül 19 személy 30 éves életkor alatti, 44 személy rendelkezik különböző típusú nyelvvizsgákkal, 14 személy saját költségén felsőfokú tanulmányokat folytat és 2 személy tanulmányait tanulmányi szerződéssel is támogatja az alperes.

A felperes jogviszonya felmentéssel történő megszüntetésének időszakában a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatóságon 10 %-os létszámleépítés nem következett be, az alperes emiatt sem sérthette meg a Ktjt. 10. § (4) és (5) bekezdését.

Az első fokú ítélet ellen a felperes élt fellebbezéssel, melyben kérte annak megváltoztatását, a felperes keresetének helyt adást és az alperes kötelezését az első-, és másodfokú perköltség megfizetésére.

A felperes a fellebbezésében megismételte az első fokú eljárás során kifejtett jogi álláspontját. A felperes szerint az alperes jogszerűen nem szüntethette volna meg a

felperes jogviszonyát egy alkotmányellenesnek minősített törvényi rendelkezés alapján. Hivatkozott az álláspontja szerint a kormánytisztviselői jogviszonyban is alkalmazandó, a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 6. § (3) bekezdésére, mely kógens módon előírja, hogy a munkáltató írásbeli intézkedését köteles megindokolni. Hivatkozott az Európai Unió Alapjogi Chartájának (2007/C 303/01.) 30. cikkére, mely kimondja, hogy minden munkavállalónak joga van az indokolatlan elbocsátással szembeni védelemhez.

A fellebbezésben kifejtett felperesi érvelés szerint az elsőfokú bíróság tévesen állapította meg, hogy az alperes az egyenlő bánásmódot nem sértette meg és ezen álláspontját megfelelően nem is indokolta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!