Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1999.5.198 I. A pénzhamisítás bűntettét - és nem a csalás vétségét - kell megállapítani, ha a vádlott primitív és viszonylag könnyen felismerhető, általa készített utánzattal 3 db 10.000 forintos bankjeggyel fizeti meg a tartozását [Btk. 304. § (3) bek., 318. §].

II. Relatív - és nem abszolút - eljárási szabálysértés valósul meg, ha a vádirati minősítés szerint a védelem nem kötelező, és a bíróság a nyomozás során kirendelt védőt csupán értesíti a tárgyalásról, ugyanakkor nem állapítja meg a kirendelés hatályvesztését, és a védő távollétében hozza meg az ügydöntő határozatát [Be. 50. § (1) bek., 250. § II/d) pont, 261. § (1) bek., BK 159/III.].

A városi bíróság a vádlottat bűnösnek találta pénzhamisítás bűntettében, amiért 8 hónap börtönbüntetésre és 1 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. Megállapította, hogy a vádlott többszörös visszaeső, és elrendelte a korábbi felfüggesztett börtönbüntetésének a végrehajtását is.

Az ítélet ellen a vádlott a cselekmény csalás vétségeként történő értékeléséért, valamint enyhítés érdekében jelentett be fellebbezést.

A tényállás lényege a következő.

A vádlott nős, egy kiskorú gyermeke van. Szakképzettséggel nem rendelkezik, egy kft. alkalmazásában áll, nettó havi jövedelme 35.000 forint, vagyontalan, az általános iskola 8 osztályát végezte el. Büntetve több alkalommal volt vagyon elleni és egyéb bűncselekmények miatt.

A vádlott 1996 eleje óta nagyobb összeggel tartozik a sértettnek. Mivel a tartozását többszöri felszólítás ellenére sem adta meg, a sértett közölte a vádlottal, hogy feljelentést fog ellene tenni. A vádlott a postahivatalban prospektusokat szerzett be, melyek az új 10.000 forintos bankjegyet mutatták be, és arról ofszet nyomással készített másolatot is tartalmazott.

A vádlott ebből az ismertetőből kivágta a bankjegymintákat, majd azok első és hátsó részét összeragasztotta. Ilyen módon 3 db 10.000 forintos bankjegyutánzatot készített.

1997. augusztus 1-jén a vádlott felkereste a sértettet, majd az előbbi módon elkészített utánzatokból 3 darabot átadott a sértettnek, hogy azzal a tartozását rendezze. A sértett a bankjegyeket már az átvételkor is gyanúsnak találta, ezért 1997. augusztus 4-én azt bemutatta a helyi postahivatalban. A postán szolgálatot teljesítő alkalmazott nyomban megállapította, hogy az hamis, ezt követően a rendőrséget értesítette.

A másodfokú tárgyaláson a vádlott védője elsődlegesen a vádlott által előterjesztett fellebbezésben foglalt enyhébb jogi minősítés alkalmazását és a kiszabott büntetés enyhítését, másodlagosan pedig az ítélet eljárási szabálysértés okából történő hatályon kívül helyezését indítványozta.

A megyei főügyész a védelmi fellebbezéseket alaptalannak tartva az ítélet helybenhagyására tett indítványt.

A fellebbezés nem alapos.

A megyei bíróság szerint megsértette az elsőfokú bíróság a büntetőeljárás szabályait, amikor - az ügyészi indítvánnyal egyezően - a kirendelt védőt a tárgyalásról csupán értesítette, és a kirendelt védő távollétében hozott ügydöntő határozatot.

Az iratokból kitűnik, hogy a vádlott ellen a Btk. 304. §-ának (1) bekezdésében meghatározott - 2 évtől 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő - pénzhamisítás bűntette miatt indult büntetőeljárás és a nyomozó hatóság a gyanúsítás alapjául szolgáló bűncselekmény büntetési tételére tekintettel a Be. 47. §-ának a) pontja alapján a vádlott védelmére védőt rendelt ki.

A városi ügyészség a vádiratában a vádlott ellen a Btk. 304. §-a (1) bekezdése a) pontjának I. fordulatába ütköző és a (3) bekezdése szerint minősülő, 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő "pénzhamisítás" bűntette miatt emelt vádat.

Az elsőfokú bíróság megsértette a büntetőeljárás szabályait, amikor - jóllehet, a vád szerinti minősítést figyelembevéve a védelem már nem volt kötelező - nem gondoskodott a védői kirendelés hatályvesztésének a megállapításáról, és a védő idézését elmulasztva annak távollétében hozott ügydöntő határozatot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!