Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20157/2020/5. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet (Gyer.) 27. §] Bírók: Szabó Péter, Szalay Róbert, Zámbó Tamás

Győri Ítélőtábla

Pf.IV.20.157/2020/5.

A Győri Ítélőtábla a dr. Kovács Eszter Ügyvédi Irodája (Cím1; ügyinéző: dr. Kovács Eszter) pártfogó ügyvéd által képviselt felperes1 (cím2) felperesnek a dr. Somogyi Gyöngyi Mária pártfogó ügyvéd (cím3) által képviselt alperes1 (cím4) alperes ellen személyiségi jogok megsértésének megállapítása iránt indult perében a Veszprémi Törvényszék 2020. október 15. napján kelt 5.P.20.436/2020/7/I. számú ítélete ellen a felperes által 8. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja. A feljegyzett 60.000,- (Hatvanezer) Ft fellebbezési illetéket az állam viseli.

Megállapítja, hogy a felperes a másodfokú eljárásban teljes mértékben pervesztes lett, ezért mind a felperest, mind az alperest képviselő pártfogó ügyvédek díja a felperes terhére esik.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes, és a perben nem álló név1 házasságából 2006-ban név2, 2008-ban név3 utónevű gyermekek születtek. Az Ajkai Járásbíróság a P.20.257/2011/103/I. számú, a Veszprémi Törvényszék 2.Pf.21.133/2013/13. számú ítéletével jogerőre emelkedett ítéletével a házasságot felbontotta, a gyermekeket az anyánál helyezte el és szabályozta a felperest megillető kapcsolattartást.

[2] Az alperes az anya jelenlegi házastársa.

[3] A felperest 2017. október 21-22-én kapcsolattartás illette meg a gyermekeivel. Ezt az időpontot néhány nappal megelőzően az anya e-mailben értesítette a felperest, hogy 2017. október 21-én, szombat délelőtt a gyermekeknek jégkorong mérkőzése lesz. Kérte, hogy a felperes vigye el a mérkőzésre a gyermekeket, amennyiben pedig erre nem hajlandó, akkor ezt az anya megteszi, az elmaradt kapcsolattartást pedig a bírói döntés szerint a következő hétvégén pótolják. Az elsőfokú bíróság megállapítása szerint a felperes az e-mail üzenetre nem válaszolt, az edzőnek írta meg, hogy nem viszi el a gyermekeket a mérkőzésre. Ezen tényről értesülve az alperes házastársa e-mail útján arról közölte a felperessel, hogy az aktuális kapcsolattartás elmarad, annak pótlását biztosítani fogja.

[4] 2017. október 21-én helység1n, a cím5 utcában található cím5telepen az aktuális kapcsolattartással összefüggésben konfliktus alakult ki a felperes és az alperes között. Az alperes a konfliktus közben rendőrségi bejelentést tett. A helyszínre kiérkező rendőrök által készített jelentés szerint az alperes közölte, hogy a jégkorong csapat tagjainak gyülekezője során a cím5pályánál megjelent a felperes és azzal az indokkal, hogy a gyermekeknek a kapcsolattartás szabályozása szerint nála kell lenniük, el akarta őket vinni. Az anya elmondása szerint előzőleg közölte a felperessel, hogy a kapcsolattartás a jégkorongmérkőzés miatt elmarad, az e-mail üzenetre azonban nem válaszolt. Az anyának tudomására jutott, hogy a jégkorong klub vezetésének a felperes jelezte a gyermekek távolmaradását. Miután megtudta, hogy a felperes nem vinné el a gyermekeket a cím5eseményre, jelenlegi házastársával vitte őket oda. A cím5pályán a busz indulása előtt érkezett meg a felperes, aki érvényesíteni akarta kapcsolattartási jogát, ebből előbb vita, majd lökdösődés alakult ki. A rendőri jelentés szerint a helyszínen a gyermekek úgy nyilatkoztak, hogy a további viták elkerülése végett a felperessel töltik a hétvégét. Ezt követően az anya átadta a felperesnek a gyermekeket.

[5] A felperes a rendőrség kiérkezését megelőzően a gyermekeket fogva, az őket folyamatosan kísérő alperessel megindult a parkoló gépkocsija felé. Amikor a négy fő a felperes személygépkocsijához érkezett, az alperes pillanatokban mérhető időtartamban odaállt a vezetőülés felőli ajtóhoz. Ezt megelőzően a név2 nevű gyermek jobbra elszaladt. A felperes elhúzta a gépjármű nyitott ajtajánál lévő, közben a rendőrségnek telefonáló alperest, aki segítségért kiáltott, majd kijelentette, hogy a felperes személyiség zavaros, kétszeresen elítélt személy. Eközben a felperes a név3 utónevű gyermeket betette az autóba, aki a másik oldalon kiszállt, és elszaladt.

[6] A felperes a 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. § (1) bekezdésére, 2:43. § b) és d) pontjaira, 2:45. § (2) bekezdésére, 2:51. § (1) bekezdés a) - c) pontjaira, 2:52. § (1) - (3) bekezdéseire, 2:54. § (1) bekezdésére, 1:6. §-ára, az Alaptörvény L cikkére, I., II. és VI. cikkére,, valamint a Ptk. 4:178. § (1) és (2) bekezdésére hivatkozva annak megállapítását kérte, hogy az alperes azzal, hogy megtagadta 2017. október 21-én a gyermekek kapcsolattartásra történő átadását, megsértette a család- és magánélet tiszteletben tartásához fűződő jogát. Azzal, hogy ezen alkalommal őt az alperes nagy nyilvánosság előtt személyiségzavaros, kétszeresen elítélt személynek nevezte, megsértette a becsülethez fűződő jogát. Az alperes azzal, hogy a felperesi autó ajtajánál állva megakadályozta, hogy a felperes a gyermekeivel a gépkocsiba beüljön és szabadon távozzon, megsértette a felperes személyes szabadsághoz fűződő személyiségi jogát. A rendőrségi bejelentésben az alperes telefonon valótlanul állította, hogy a felperes jogosulatlanul akarja elvinni a gyermekeket magával, ezzel megsértette a felperes jó hírnévhez fűződő jogát. Azzal, hogy ugyanezen események során az alperes hangosan segítségért kiáltott, hamisan azt a látszatott keltette, hogy a felperes törvénysértő módon szeretne a gyermekekkel távozni, ezzel megsértette a felperes jó hírnévhez való jogát. Kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest elégtételadásra, tiltsa el őt a további jogsértéstől, valamint jogsértésenként 150.000,- Ft, összesen 750.000,- Ft sérelemdíj megfizetésére.

[7] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását és a felperes perköltségben marasztalását kérte. Nem vitatta, hogy 2017. október 21-én konfliktus alakult ki a peres felek között, állítása szerint azonban azt a felperes generálta. Elismerte, hogy a konfliktus során a felperest személyiségzavaros, kétszeresen elítélt személynek minősítette, azt azonban vitatta, hogy akadályozta volna abban, hogy a helyszínről eltávozzék. Arra hivatkozott, hogy mindkét szóbeli közlése valós tényeken nyugodott. A rendőrségi bejelentésben nem állította, hogy a felperes jogosulatlanul akarta elvinni a gyermekeket. Beismerte, hogy a konfliktushelyzetben segítségért kiáltott, de előadta, hogy ezt rémületében tette, mert a vele szemben jóval nagyobb fizikai erőfölénnyel rendelkező, agresszíven fellépő felperesről alappal hitte azt, hogy bántalmazni fogja őt. Pszichésen az is megviselte, ahogy a felperes a gyermekekkel bánt.

[8] Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a felperes teljes pervesztessége okán mind a felperest, mind az alperest képviselő pártfogó ügyvédek díjai a felperes terhére esnek azzal, hogy az eljárás során felmerült 45.000,- Ft illeték az állam terhén marad.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!