Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Pf.20062/2019/7. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §, 209. §, 374. §, 375. §, 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 213. §] Bírók: Hrubi Adrienn, Kovács János, Zóka Ferenc

Pécsi Ítélőtábla

Pf.V.20.062/2019/7. szám

A Pécsi Ítélőtábla a Bihari Ügyvédi Iroda által képviselt felperes neve (címe) felperesnek - a Burai-Kovács, Perlaki, Stanka, Szikla és Társai Ügyvédi Iroda által képviselt alperes neve (címe) alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a ... Törvényszék 2019. április 16. napján kelt .../8. számú ítélete ellen a felperes 9. sorszámú fellebbezése folytán meghozta a következő

ítéletet:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét fellebbezett részében helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 12.700 azaz tizenkettőezer-hétszáz forint másodfokú perköltséget és az államnak az illetékes állami adóhatóság felhívására 48.000 azaz negyvennyolcezer forint le nem rótt fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

Indokolás

A felperes 2008. augusztus 22-én ...-8/ver.2. ügyletazonosító számon svájci frank alapú fogyasztói kölcsönszerződést kötött alperessel 950.000,- Ft összegre, az OPEL (D) Astra Club 1.4. típusú ... frsz-ú személygépjármű megvásárlása érdekében. A felek a futamidőt 84 hónapban, a havi törlesztőrészletek összegét 19.678,- Ft-ban határozták meg.

A szerződés V. pontja szerint a kölcsönszerződés megkötésekor érvényes, "kölcsön személy- és kishaszongépjárművel - Általános Szerződési Feltételek (továbbiakban: ÁSZF) a kölcsönszerződés elválaszthatatlan mellékletét képezi.

A szerződés VII. pontjában a felperes vételi jogot engedett alperes részére a kölcsön tárgyát képező gépjárműre nézve, az ÁSZF 69-82. pontjaiban meghatározott feltételekkel.

A szerződés részét képező ÁSZF I.3. pontja a kölcsönszerződés fedezetére vonatkozóan rögzítette, hogy a kölcsönszerződés elsődleges fedezete a gépjármű, ezért az adós hozzájárulását adja, hogy a hitelező a gépjárműre az adós tulajdonszerzésének időpontjával vételi jogot, annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalmat alapítson, valamint - nem szerződésszerű teljesítés esetén - a hitelező elvonja az adós birtokláshoz, használathoz, hasznosításhoz való jogát, hogy a törzskönyvet a teljes futamidő során letéti őrizetben tartsa és az ÁSZF-ben foglaltak szerint felhasználja. Az ÁSZF elidegenítési és terhelési tilalommal, valamint törzskönyvvel kapcsolatos IV.23. pontja előírta, hogy a törzskönyv kizárólagos jogosultjaként az okmányirodához benyújtott kérelemben a hitelezőt kell megjelölni. A IV.24. pont kimondta, hogy az adós a hitelező javára a ... Hivatal nyilvántartásába bejegyzésre kerülő korlátozásokat a kölcsönszerződésből eredő tartozása maradéktalan kiegyenlítéséig nem jogosult töröltetni, és ezen időpontig kizárólag a hitelező jogosult a törzskönyv illetékes hatóságtól történő átvételére és letétként való őrzésére, valamint az afeletti rendelkezésre. A IV.27. pont szerint a hitelező a birtokába került törzskönyvet a kölcsönszerződés megszűnését követően akkor bocsátja az adós rendelkezésére, illetve a felfüggesztett törzskönyv kiállítását az adós költségén akkor kéri az okmányirodától - amennyiben erre lehetőség van, úgy közvetlenül az adóst megjelölve a törzskönyv jogosultjaként - ha az adós a kölcsönszerződésből eredő valamennyi fizetési kötelezettségének maradéktalanul eleget tesz.

Az ÁSZF vételi jogra vonatkozó XI.69. pontjában a felek a kölcsönszerződés aláírásával egyidejűleg vételi (opciós) jogot alapítottak a kölcsönszerződés II. pontjában meghatározott gépjármű vonatkozásában a hitelező javára. A XI.70. pont kimondta, hogy a vételi jogot alapító megállapodás a gépjármű feletti tulajdonjog adós általi megszerzésének napján lép hatályba és a hatályba lépéstől számított 5 évig marad hatályban. A XI.71. pont értelmében az adós és a hitelező kifejezetten megállapodtak abban, hogy abban az esetben, ha a kölcsönszerződés lejárata az 5 évet meghaladja, külön okiratban egy másik vételi jogot is alapítanak. A XI.76. pont a vételi jog gyakorlása esetére előírta, hogy a gépjármű tulajdonjoga a vételi jog gyakorlása napján száll át a hitelezőre, mint vevőre, oly módon, hogy az ezen időpontig letétként őrzött gépjármű törzskönyvre vonatkozó letéti őrzés megszűnik, és azt a hitelező birtokba veszi.

A felek a kölcsönszerződés aláírásával egyidejűleg az ÁSZF 71. pontjában hivatkozott újabb vételi jogot alapító szerződést is kötöttek. A szerződés 2. pontja értelmében a vételi jogot a hitelező, mint vevő abban az esetben jogosult gyakorolni, ha a hitelező a kölcsönszerződést az ÁSZF-ben foglalt esetekben azonnali hatállyal felmondta. Az opciós szerződés 6. pontja szintén kimondta, hogy a gépjármű tulajdonjoga a vételi jog gyakorlása napján a gépjármű törzskönyvének hitelező általi birtokbavételével száll át a hitelezőre, mint vevőre, oly módon, hogy a vételi jog gyakorlásának napjáig letétként őrzött gépjármű törzskönyvre vonatkozó letéti őrzés megszűnik, és azt a hitelező birtokba veszi. A16. pont szerint a kölcsönszerződés futamideje 5. évének elteltét követő első naptári naptól lép hatályba és 5 évig hatályos.

Az alperes a 2014. évi XL. tv. (DH.2 tv.) alapján 2015. április 17. napján készített elszámolásában 3.407,35 CHF-et írt jóvá tisztességtelenül felszámított összegként. Az elszámoláskor a felperesnek a szerződésből eredő lejárt tartozása nem volt, az elszámolást követő időszakra fennálló nem esedékes tőketartozást az alperes 2.651,29 CHF-ben állapította meg, a szerződés lejáratát 2020. augusztus 21. napjában határozta meg.

A felperes keresetében a kölcsönszerződés teljes érvénytelenségének megállapítását kérte a Ptk. 209. §, valamint a Hpt. 213. § (1) bekezdés b) és c) pontjai alapján, hivatkozva az 1/2016. PJE határozatra is. Kérte továbbá a kölcsönnel érintett ... frsz-ú személygépjármű törzskönyvének kiadására kötelezni alperest.

E körben hivatkozott arra, hogy a Polgári törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. tv. (1959. évi Ptk.) 374. § (2) bekezdése szerint legfeljebb öt évre lehet opciós jogot kikötni, az ezzel ellentétes megállapodás, így az ÁSZF XI.71. pontja semmis. A szerződéskötés óta a törvényileg megengedett határidő eltelt, ezért álláspontja szerint alperes nem jogosult a perbeli gépjármű törzskönyvének további birtoklására. A BH2017.13 számú eseti döntésre hivatkozva kifejtette, hogy önmagában annak rögzítése a kölcsönszerződésben, hogy a hitelező a kölcsönszerződésből fakadó kölcsönbe vevői kötelezettségek maradéktalan teljesítése esetén köteles a gépjármű törzskönyvét az adós részére kiadni, nem minősül atipikus biztosítéki kikötésnek.

Álláspontja szerint az ÁSZF IV.23. pontjából nem következik, hogy alperes javára önálló biztosítékként került volna megfogalmazásra a törzskönyv birtokban tartása. Ilyen tartalmú szerződéses kikötés híján alperes a törzskönyv kiadását nem tagadhatja meg azon az alapon, hogy a kölcsönszerződésből eredő tartozása teljeskörűen nem került kielégítésre. Álláspontja szerint ezért a vételi jogra vonatkozó törvényi határidő lejárta miatt alperes köteles a felperes részére a törzskönyv kiadására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!