Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.35562/2016/9. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IPARŰZÉSI adóügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1990. évi C. törvény (Htv.) 52. §, 2003. évi XCII. törvény (Art.) 44. §] Bírók: Gyekiczky Tamás, Hajnal Péter, Heinemann Csilla

A határozat elvi tartalma:

Közvetített szolgáltatás megítélése esetén a számlázás sorrendjének, időrendiségének is kiemelkedő szerepe van.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Kfv.I.35.562/2016/9. szám

A tanács tagjai: Dr. Hajnal Péter a tanács elnöke, dr. Heinemann Csilla előadó bíró, dr. Gyekiczky Tamás bíró

A felperes: felperes neve

A felperes képviselője: Csornai-Kovács Ügyvédi Iroda (ügyintéző dr. Csornai-Kovács Ákos)

Az alperes: alperes neve

Az alperes képviselője: Dr. Barta Katalin jogtanácsos

A per tárgya: helyi iparűzési adó tárgyában hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: alperes 16. szám alatt

A felülvizsgálni kért jogerős határozat: Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 10.K.27.672/2015/14.

Rendelkező rész

A Kúria a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 10.K.27.672/2015/14. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 100.000 (százezer) forint együttes elsőfokú és felülvizsgálati perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 228.200 (kétszázhuszonnyolcezer-kétszáz) forint kereseti és 380.300 (háromszáznyolcvanezer-háromszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes biztosítási ügynöki tevékenységet végző gazdasági társaság, melynél az adóhatóság az iparűzési és kommunális adó bevallások utólagos vizsgálatát végezte 2007-2011 évekre vonatkozóan.

[2] A felperes az A. Zrt.-vel kötött megbízási szerződést, melynek teljesítéséhez ügynököket vett igénybe. A felperes közvetített szolgáltatásként számolta el a vele megbízási jogviszonyban álló gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók, jellemzően biztosítás közvetítésről kiállított számláit. Az adóhatóság ezen szolgáltatásokat nem fogadta el közvetített szolgáltatásként arra figyelemmel, hogy a biztosító társasággal kötött szerződésben a közvetítés lehetősége nem szerepelt. A felperes saját teljesítményébe építette be az ügynökök munkáját, azonban nyilvántartásai alapján nem különíthető el a saját vásárolt szolgáltatás, így nem teljesült a közvetített szolgáltatással szemben választott azon formai követelmény, hogy a vásárolt szolgáltatást a saját teljesítménytől függetlenül kell közvetíteni. Az adóhatóság hangsúlyozta, hogy az elszámolási folyamatot a biztosító társaság indítja be, és a felperes csak azt követően számolt el megbízottaival, hogy a biztosító társasággal elszámolt. A kimenő és befogadott számlák egyértelmű egymáshoz rendelése nem biztosított, a két oldal összekapcsolását a jutalék elszámolások teremtik, teremthetik meg, így a továbbszámlázás nem követhető nyomon, nem állapítható meg, hogy egy adott bejövő számla melyik kimenő számlában került továbbszámlázásra.

[3] A fentiek miatt a vizsgált években a felperes terhére adókülönbözetet állapított meg az alperes.

[4] A felperes keresete folytán eljárt bíróság a 10.K.30.579/2013/8. ítéletével az alperesi határozatot az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezte, és az első fokon eljárt közigazgatási szervet új eljárásra kötelezte helyi iparűzési adónem vonatkozásában 2007-2011 adóévekre. A bíróság ítéletében rögzítette, hogy a közvetített szolgáltatások, illetőleg alvállalkozói teljesítések meghatározása során a helyi adóról szóló 1990. évi C. törvény (továbbiakban Htv.) 52. § 40. pontja, 2011. november 30-ától az 52. § 32. pontja ad iránymutatást, nem pedig a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (továbbiakban Sztv.) Nézete szerint a fenti jogszabályi előírás nem tartalmazza azt a követelményt, hogy elkülönített tételként kell feltüntetni a számlán a közvetített szolgáltatást. Ha a számla tartalmaz utalást arra, hogy közvetített szolgáltatást tartalmaz, az megfelel a Htv.-ben írt feltételeknek. Ennek alapján kell megítélnie az adóhatóságnak a felperes által igénybe vett közvetített szolgáltatást és további tényállás tisztázást végezni.

[5] Az elsőfokú adóhatóság új határozatában a korábban hatályon kívül helyezett elsőfokú adóhatósági határozattal egyező megállapítást tett. Hangsúlyozta, hogy ugyan a felperes egy ügynökre lebontva olyan bejövő és kimenő jutalékelszámolást csatolt, amely lefedte a felperes által alkalmazott elszámolási típust - ehhez egy-egy bejövő számlát csatolt, illetve átadott egy biztosítási ajánlatcsomagot - azonban a megrendelői oldali szerződést nem nyújtotta be, ezért e tekintetben a közvetítés lehetősége a felperes és a biztosító közötti szerződésből nem volt megállapítható és változatlanul fenntartotta azt a kifogását, hogy a közvetítés lehetősége a szerződésben nem szerepel. Arra is utalt, hogy azért nincs szó továbbszámlázásról, mivel a kimenő számla előbb készült el, annak tartalmától függött a bejövő számlákban lévő elszámolás. A közvetített szolgáltatás számlázása során formai követelmény, hogy a vevő felé kiállított számlán a saját teljesítmény és közvetített szolgáltatás is szerepeljen, akkor azokat külön soron kell feltüntetni, mely az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (továbbiakban Art.) 44. § (2) bekezdéséből következik. Az adóhatóság álláspontja az volt, hogy a teljesítések nem feleltek meg a közvetített szolgáltatással szemben támasztott tartami és formai követelményeknek, így ezekkel az iparűzési adóalapja nem csökkenthető, azokat az Sztv. értelmében igénybe vett szolgáltatásnak minősítette.

[6] A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes 2014. június 6. napján kelt HBB 0501657-2/2014. számú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

[7] A felperes keresetének előterjesztését követően az alperes 2014. szeptember 23. napján kelt HBB 05/01657-4/2014. számú határozatával saját hatáskörben határozatát módosította és az elsőfokú hatóság határozatát megsemmisítve az első fokon eljárt közigazgatási szervet új eljárás lefolytatására kötelezte. Nézete az volt, hogy az elsőfokú határozat a bíróság ítéletében megállapított feltételeket nem teljes körűen és többnyire közvetetten vizsgálta.

[8] Ezt követően az elsőfokú hatóság a felperest a megrendelővel és a szolgáltatást nyújtóval, illetve alvállalkozóval kötött szerződések becsatolására hívta fel, melynek a felperes eleget tett és 109 db szerződést csatolt. Mindezek után az elsőfokú hatóság 2015. április 9. napján kelt adó-39530-3/2015. számú határozatával a felperes terhére 2009. évi iparűzési adóban 782.500 Ft, 2010. évre 1.804.300 Ft, 2011. évre 216.500 Ft adókülönbözetet állapított meg. A bejövő és kimenő számlák vizsgálata után rögzítette, hogy a Htv. 52. § 45. pontja alapján a bizonylaton szerepelnie kell, hogy a számla közvetített szolgáltatást tartalmaz, továbbá egymáshoz rendelhetőnek kell lennie a felperes által közvetítendő szolgáltatás számlája, sorszáma, a szolgáltatás megnevezése, ellenértéke, a megrendelő számára továbbszámlázott szolgáltatás számlájának sorszáma, a megrendelő megnevezése, a továbbszámlázott szolgáltatás ellenértéke és a közvetítés tényét alátámasztó szerződés hivatkozási száma és ezeknek a számviteli törvény szerint egyidejűleg kell teljesülniük.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!