Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.20785/2019/9. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 312. §, 313. §] Bírók: Madarász Anna, Parlagi Mátyás, Szabó Klára

A határozat elvi tartalma:

Az, hogy az alperes a felmondása jogellenessége ellenére a saját szolgáltatását, a szerződés szerinti fizetést nem teljesítette, részéről a szerződés teljesítése jogos ok nélküli megtagadásának minősül. Ez esetben a felperes mint jogosult választhatott a késedelem és a lehetetlenülés következményeinek alkalmazása között, így követelhette kára megtérítését. 1959. IV. Tv. 312. § (2) 1959. IV. Tv. 313. §

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Pfv.V.20.785/2019/9.

A tanács tagjai: Dr. Szabó Klára a tanács elnöke, Dr. Madarász Anna előadó bíró, Dr. Parlagi Mátyás bíró

A felperes:

A felperes képviselője: Dr. Szabó Attila ügyvéd

Az alperes:

Az alperes képviselője: Dr. Kovács Szabolcs István Ügyvédi Iroda, ügyintéző: Dr. Kovács Szabolcs István ügyvéd)

A per tárgya: kártérítés

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes

A másodfokú bíróság neve és a jogerős határozat száma: Fővárosi Törvényszék 2.Gf.75.629/2018/15.

Az elsőfokú bíróság neve és a határozat száma: Pesti Központi Kerületi Bíróság 34.G.300.596/2017/29.

Rendelkező rész

- A Kúria a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezi, az elsőfokú bíróság ítéletét részben akként változtatja meg, hogy az alperest a tőkeösszeg után 2016. december 31. napjától a kifizetés napjáig terjedő időszakra kötelezi a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat nyolc százalékponttal növelt késedelmi kamata megfizetésére. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

- Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 730.000 (hétszázharmincezer) forint fellebbezési és felülvizsgálati eljárási költséget.

- Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak felhívásra 1.148.900 (egymillió-száznegyvennyolcezer-kilencszáz) forint le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az alperes 2004. évben meghirdetett neonreklám kihelyezésére és üzemeltetésére szóló pályázatát a felperes nyerte meg. Ennek eredményeként 2005. január 19. napján bérleti szerződést kötöttek a szám alatti épület homlokzatán lévő reklámhelyre. A felek a szerződésükben annak tárgyát, a felek jogait és kötelezettségeit részletesen szabályozták. A 4.7. pont szerint a bérleti idő felmondás nélküli eltelte után a szerződés automatikusan meghosszabbodik. Az 5.1. pont alapján amennyiben a bérbeadó a bérlő megbízásából fényreklám kihelyezésére érvényes építési engedélyt kap, és a fényreklámot kihelyezi, az üzembe helyezés napjától számítottan a szerződés időtartama hat év. Az 5.2. pont értelmében a bérleti szerződés a határozott időtartam lejárta előtt megszűnik egyebek mellett közös megegyezéssel. Az 5.3. pontban írtak folytán a bérlő azonnali hatállyal felmondhatja a szerződést a bérbeadót terhelő a 3.6. pontban foglalt kellék- és jogszavatossági kötelezettség megsértése esetén. Azonnali hatályú felmondásnak van helye továbbá, ha a bérbeadó a szerződésben vállalt egyéb kötelezettséget nem teljesíti, feltéve, ha a bérlő a bérbeadót megfelelő határidő tűzésével és a következményre való figyelmeztetéssel írásban felszólította, és a bérbeadó a kötelezettségét a határidő elteltéig nem teljesítette. A 7.3. pont szerint, ha a bérleti szerződés a határozott időtartam eltelte előtt a bérlőnek felróható okból szűnik meg, a bérlő köteles a szerződés lejártáig hátralevő nettó bérleti díj 50%-át, de minimum egy évi nettó bérleti díjat kártérítésként megfizetni. A 6.1. pontban a felek 9.500.000 forint + áfa/év bérleti díjban állapodtak meg, ami két részletben félévenként előre volt fizetendő, és a 6.4. pont szerint a bérleti díj évente a KSH által közzétett előző évi inflációs rátával emelkedett.

[2] Mivel 2011-ben az alperes nem nyilatkozott arról, hogy a szerződést meg kívánná szüntetni, az automatikusan meghosszabbodott. A felperes mind a reklámtábla elhelyezésére a Nyugati tér 6. szám alatti társasházzal megkötött bérleti szerződést, mind a reklámtábla karbantartására vonatkozó szerződést hat évvel meghosszabbította.

[3] Az alperes 2016. október 20. napján kezdeményezte a szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetését 2017. május 1. napjával, de a felek közötti ezzel kapcsolatos egyeztetés nem vezetett eredményre. Az alperes 2016. november 30. napjára rendes felmondást közölt. A felperes válasziratában a felmondást nem fogadta el, azt jogellenesnek minősítette. Álláspontja szerint a szerződés 2017. október 31. napjáig hosszabbodott meg, ezért a felmondás jogkövetkezménye kártérítés.

[4] Az alperes 2016. december 19-én kelt levelében közölte a felperessel, hogy a reklámberendezésre nem tart igényt, továbbá 2016. december 1-től a bérleti díjat sem fizette meg. A felperes a reklámhordozót 2017. február 27-én elbontatta.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[5] A felperes keresetében 14.262.274 forint átalány-kártérítés, ennek 2016. december 1. napjától számított késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest a szerződés 7.3. pontja szerint. Előadta, hogy az alperes jogellenesen mondta fel a határozott idejű, 2017. október 31. napjáig meghosszabbodott szerződést. Az átalány-kártérítés összege egy évi nettó bérleti díj, ami 2017. évben 14.262.274 forint volt. Érvelése szerint a hirdetési szakmában általános üzleti szokás a határozott idejű szerződés, így a perbeli szerződés is, bár ezt nem tartalmazta, csak határozott időre hosszabbodhatott meg. A részéről a szerződési akarat a szerződés határozott idejű meghosszabbodására irányult. A felek szerződéses akarata általában nem irányulhatott a Ptk. rendelkezéseinek alkalmazására, mert az az adott üzletágban ésszerűen kialakított üzleti szokásokkal is ellentétes lenne.

[6] A felperes a másodfokú bíróság felhívására nyilatkozott akként, hogy a reklámfelület leszerelése 2017. április 17. napján történt meg.

[7] Az alperes a kereset elutasítását kérte vitatva annak jogalapját és összegszerűségét is. Álláspontja szerint a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 431. § (1) és (2) bekezdése szerint a határozatlan időre kötött bérleti szerződést tizenöt napra lehet felmondani. Határozatlan idejűvé alakul a határozott időre kötött bérleti szerződés, ha a bérlő a bérleti idő lejárta után a dolgot tovább használja, és ez ellen a bérbeadó tizenöt napon belül nem tiltakozik. A 2016. november 3. napján kelt felmondás jogszerű volt, a szerződés 2016. november 30. napjával megszűnt. Hivatkozott arra is, hogy a szerződés 4.7. pontja - miszerint a bérleti idő felmondás nélküli eltelte után a szerződés automatikusan meghosszabbodik - a régi Ptk. 228.§ (3) bekezdésébe ütközik, tehát semmis. A 7.3. pontban megkövetelt felróható magatartás az oldalán nem állapítható meg. Az összegszerűséget eltúlzottnak tartotta, és annak jogcíméül a régi Ptk. 200. § -a nem szolgálhat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!