Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.9.432 A különvagyoni ingatlant terhelő kölcsön egyösszegű kifizetésével a tulajdonost jogszabálynál fogva megillető kedvezmény nem közös vagyon [Csjt. 27. § (1) bek., 31. § (2) bek., 45/1989. (XII. 23.) PM r.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felek 1989. december 22. napján megkötött házasságát felbontotta. A felperes különvagyonát képező volt közös lakás kizárólagos használatára a felperest jogosította fel, és az életközösség alatt szerzett ingóvagyont a felek között természetben megosztotta. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 35.500 forintot és annak 1991. június 25. napjától járó évi 20%-os kamatát. Az alperes lakáshasználati jog ellenértéke iránt előterjesztett viszontkeresetét elutasította.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és az ingókra vonatkozó eltérő rendelkezések mellett a felperes pénzbeni marasztalását - a kamatfizetési kötelezettség mellőzésével - a 6. sorszámú kijavító végzés szerinti 69.458 forintra felemelte.

A megállapított tényállás szerint a felek házassága egyévi együttélés után azért romlott meg, mert a felperes tudomást szerzett arról, hogy az alperes őt a házasságkötéskor megtévesztette: elhallgatta, hogy két házasságát már a bíróság felbontotta, házasságaiból három gyermeke született, továbbá valótlant állított a jövedelmező vállalkozói tevékenységével kapcsolatban is, ugyanis az alperes csupán csekély összegű rokkantnyugdíjjal rendelkezett. Tovább rontotta a felek kapcsolatát, hogy a felperes idős édesanyját betegségében a saját lakásán ápolta néhány hónapig. Emiatt a felek között veszekedések voltak, és a felperes távollétében az alperes lépéseket tett az anyósa szociális otthoni elhelyezése érdekében. Az alperes a közös háztartás költségeihez alig járult hozzá, majd a kapcsolat megromlása után a felperes már az alperes indulatkitöréseitől is félt.

A felek életközössége 1993. április 23-án minden vonatkozásban megszűnt.

Az alperes 1993 augusztusában házassági hirdetés útján ismerkedett meg T. J.-vel, majd a közös lakásból elköltözött, és 1994. februárjáig T. J. M.-en lévő lakásában élt. A volt közös lakásban egy szobát lezárva tartott, ott azonban már nem tartózkodott, csak a felperes távollétében és alkalomszerűen járt oda vissza. 1993. december 1-jén, amikor a lakásban járt, a felperesnek szándékosan kárt okozott, ezért a felperes a zárakat lecserélte, és ezzel az alperes későbbi bejutását megakadályozta.

A bíróság az 1990. november 6-án kelt ítéletével 1989. január 1. és 1990. november 30. napjai közötti időre esedékesen kártérítésként 101.306 forint járadékot ítélt meg az alperes részére. Az alperes ennek felhasználásával a felperes különvagyoni lakásán fennállott OTP-kölcsöntartozásból 70.967 forintot kiegyenlített, ezáltal - az akkori kedvezményeknek megfelelően - a felperes a még fennálló hiteltartozás - kb. 130.000 forint-megfizetése alól mentesült.

A jogerős ítélet indokolása szerint a házasság az alperesnek a tényállásban megállapított, felróható magatartása miatt romlott meg. A lakás használatára - a perbeli nyilatkozat szerint - az alperes sem tartott igényt, ezért a kizárólagos használatra a bíróság a Csjt. 31/B. §-ának (1) és (3) bekezdései alapján a tulajdonos felperest jogosította fel. Megállapította, hogy az alperes önként, a saját elhatározásából távozott, amit tanúvallomása a körülményekkel egybevetve aggálytalanul bizonyított. Erre tekintettel a bíróság a lakáshasználati jog ellenértékét nem ítélte meg az alperes javára, ezzel kapcsolatban utalt a Csjt. 31/D. §-ában foglaltakra, melyből az következik, hogy a lakásból a visszatérés szándéka nélkül távozó házastárs, mint bérlőtárs ellenértékre csak tanácsi (önkormányzati) bérlakás elhagyása esetén jogosult. A fenti rendelkezés nem alkalmazható abban az esetben, ha az egyik házastárs különvagyonába vagy önálló bérletébe tartozó lakást a nem tulajdonos, illetve nem bérlő házastárs hagyta el a visszatérés szándéka nélkül, az eltávozó házasfél szándékát pedig a távozáskor fennálló tények szerint kell értékelni.

A felperes ingatlanát terhelő kölcsöntartozás kiegyenlítésére felhasznált összeget a másodfokú bíróság az alperes különvagyonának tekintette, és azt, mint a felperes különvagyonába történt beruházást, megtérítési igényként - az ingók utáni értékkülönbözet összegével csökkentve - megítélte az alperes javára. Alaptalannak találta azonban az alperes 50.000 forint megfizetése iránti követelését azon a címen, hogy a felperes a kölcsön egyösszegű teljesítésével jelentős összeg megfizetése alól mentesült, és az így jelentkező haszon közös vagyonná vált, melyből az alperest az általa megjelölt közös vagyoni részesedésként 50.000 forint megilleti. A jogerős ítélet ezzel kapcsolatban azt állapította meg, hogy az egyösszegű teljesítés alapján nyújtott kedvezmény a felperesnek jogszabálynál fogva járt, így a felperes jogalap nélkül nem gazdagodott, és a kedvezmény összegével az alperesnek nem tartozik elszámolni.

A jogerős ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel. Álláspontja szerint a bíróság megalapozatlanul, így törvénysértéssel állapította meg a házasság megromlásához vezető okokat, valamint azt, hogy ő a lakást véglegesen, a visszatérés szándéka nélkül hagyta el. Ez utóbbival összefüggésben arra is hivatkozott, hogy az államigazgatási eljárás során birtokvédelmi kérelmének helyt adtak. Sérelmezte, hogy a bíróság a kölcsönre fordított 71.000 forint különvagyonának megtérítésén túlmenő 50.000 forint közös vagyoni követelését elutasította. Kifejtette, hogy a különvagyona felhasználásával a felperes különvagyoni adósságából elengedett pénzösszeg az alperesi különvagyon "hozadékának" tekintendő, ezáltal a közös vagyonhoz tartozik, tehát a kedvezmény összegének felére jogszerűen igényt tarthat. A fentiek folytán a jogerős ítélet sérti a Pp. 206. §-át, továbbá a Csjt. 31/C. §-át és a 27. §-ában foglalt rendelkezéseket is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!