Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.4.173 Nem ad alapot a személyhez fűződő jog megsértésének a megállapítására az, hogy az üzletfelek a sajtóközleményben közzétett tényeket más cégre is vonatkoztathatják [Ptk. 78. § (1)-(2) bek.].

A P.-K. és Z. Vállalat d.-i üzemegysége 1988-ban P.-K. D.-i M. Rt. néven önálló társasággá alakult. A D.-K. D.-i M. Rt. felperes egyik alapítója a P.-K. V. és Z. Vállalat volt, amely állami vállalatként tovább működött.

Az I. r. alperes jogelődje, az Állami Vagyonügynökség tájékoztatása alapján a Magyar Távirati Iroda II. r. alperes 1993. február 17-én "Eltűnt a P.-K. vagyona?" címmel, 1993. március 20-án pedig "Az ÁVÜ a privatizációs visszaélések ellen - ÁVÜ-feljelentés a P.-K. vezetői ellen" címmel a vele szerződéses kapcsolatban álló kiadók és szerkesztőségek részére - a nyilvánossághoz közvetítés érdekében - sajtóközleményt továbbított.

Az 1993. február 17-i sajtóközleményben a II. r. alperes a következőkről tudósított:

"Mire elindulhatna a valódi privatizáció, elképzelhető, hogy nem is lesz mit értékesíteni a P.-K.-ban, mert szinte teljesen eltűnik az állami vagyon. A P.-K. állami vállalat már korábban társaságokba menekítette át vagyona nagy részét, így a privatizáció a cég számára nem is volt sürgető, azt csak az ÁVÜ kifejezett felszólítására kezdte meg. A P.-K. V. és Z. Vállalatnál még folyik a pénzügyi vizsgálat. Az már világos, hogy az állami vagyon jelentős részének elvesztésére lehet számítani. A P.-K. 1988-ban több társaságot hozott létre ipari telephelyeiből, illetőleg kereskedelmi szervezeteiből, ehhez külső befektetőket is bevont. Jelenleg egyébként öt részvénytársaságban és kilenc kft.-ben érdekelt. A P.-K. társaságai közül három csődben van, kettő felszámolás alatt áll, egy helyen pedig, a k.-i L. Kft.-nél végelszámolás folyik."

Az 1993. március 21-i sajtóközlemény - egyebek mellett - arról tudósított, hogy "Az ÁVÜ a P.-K. vezetői ellen bűnvádi eljárást kezdeményez azt követően, hogy lezárult a cégnél korábban indított pénzügyi vizsgálat. A lezárult vizsgálat igazolta az ÁVÜ feltevéseit, számos visszaélésre derült fény. Emiatt nemcsak B. H. (a cég vezetője), hanem a P.-K. több más vezetője ellen is személyi felelősségre vonást kezdeményez a tulajdonos, az Állami Vagyonügynökség."

A II. r. alperes sajtóközleményei alapján több napilapban sajtóközlemények jelentek meg, amelyek részben-egészben a II. r. alperes sajtóközleményének közreadásával tudósítottak a vagyonügynökség által az állami vállalatnál folytatott vizsgálatról.

A felperes a keresetében annak megállapítását kérte, hogy az I. és a II. r. alperes közlései alapján különböző újságokban megjelent sajtóközlemények a felperes jó hírnevét megsértették, és ezáltal a gazdasági életben való részvételét megnehezítették. A sajtóközlemények alapján ugyanis a felperes üzletfelei és az érintett pénzintézetek abban a feltevésben voltak, hogy a P.-K. nevű vállalatnál észlelt visszaélések a felperes cégre is vonatkoznak. A jogsértés megállapítása és a jogsértéstől való eltiltás mellett a felperes az I. r. alperessel szemben 11 000 000 forint nem vagyoni kár és 8 119 600 forint vagyoni kár megtérítése iránt érvényesített követelést. Bejelentette, hogy 1993 májusában névváltoztatásra kényszerült, és annak érdekében, hogy az állami vállalattól megkülönböztethető legyen, nevét N.-K. D.-i M. Rt.-re változtatta. A névváltoztatás miatt felmerült költségeit is a vagyoni kár körében érvényesítette.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Indokolása szerint a perben eldöntendő kérdés az volt, hogy a felperes által hivatkozott újságcikkek (amelyek az alperesek tájékoztatásán alapultak) megsértették-e a felperes jogi személy jó hírnevét, azaz közöltek-e olyan tényeket, amelyek a felperessel kapcsolatban kedvezőtlen értékítélet kialakítására adtak alkalmat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!