Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.7.176 A tárgyaláson meghozott határozatot más összetételű tanács is kihirdetheti, a határozat meghozatalában azonban kizárólag az a bíró vehet részt, aki a tárgyalás berekeresztése előtt az ítélkező tanács tagja volt [1952. évi III. tv. (Pp.) 144. §, 145. § (3) bek.].

[1] A felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából irányadó tényállás szerint az elsőfokú bíróság ítéletével részben helyt adott a felperes végrehajtási igény keresetének.

A felperes, valamint a VIII. és a IX. rendű alperesek fellebbezését elbíráló másodfokú bíróság a 2015. május 19-én megtartott fellebbezési tárgyalást berekesztette és a határozat kihirdetését 2015. június 4. napjára halasztotta. A kitűzött időpontban a tanács elnöke kihirdette a másodfokú bíróság ítéletét, amelyet a jelenlévőknek kézbesített.

A másodfokú eljárásban a tanács elnökén és az előadó bírón kívül dr. T. É. bíró járt el; a határozathirdetésen a tanács elnöke és az előadó bíró mellett dr. P.-né dr. Sz. T. bíró vett részt; a jogerős ítéleten a tanács elnöke, az előadó bíró és dr. P.-né dr. Sz. T. bíró szerepelnek.

[2] A jogerős ítélet elleni felülvizsgálati kérelmében a felperes a továbbiak mellett arra hivatkozott, hogy a per másodfokú tárgyalásának berekesztése után a bíróság összetételében változás következett be, az ítélet meghozatalában dr. P.-né dr. Sz. T. személyében olyan bíró vett részt, aki korábban nem volt a másodfokú tanács tagja. Emiatt sérültek a nyilvános tárgyaláshoz való jogára, a bíróság összetételére és a határozathirdetésre vonatkozó eljárásjogi rendelkezések.

[3] A felülvizsgálati kérelem az alábbiak miatt alapos.

[4] A per érdemi tárgyalása addig tart, amíg a per vagy valamely külön eldöntésre alkalmas kérdés határozathozatalra meg nem érett, tehát amíg az adott kérdésben az eljáró bírák belső meggyőződése ki nem alakul. Ekkor a bíró (a tanács elnöke) a tárgyalást berekeszti [Pp. 145. § (1) bekezdés], amely az érdemi tárgyalás befejezését jelenti. A bíróság a per érdemében hozott határozatát (ítéletét) általában a tárgyalás berekesztését követően nyomban kihirdeti, a kihirdetést csak akkor lehet - legfeljebb 15 napra - elhalasztani, ha ez az ügy bonyolultsága miatt feltétlenül szükséges [Pp. 218. § (1) bekezdés].

A Pp. 145. § (3) bekezdése szerint a bíróság a berekesztett tárgyalást a határozat kihirdetése előtt újból megnyithatja, ha valamely kérdés további tárgyalása mutatkozik szükségesnek. Újból meg kell nyitni a tárgyalást és a Pp. 144. §-ának megfelelően kell eljárni (ismertetni kell a felek által előterjesztett kérelmeket, a korábbi tárgyalásokról készült jegyzőkönyveket, a bizonyítás eredményét és a per egyéb iratait, amely ismertetésre a felek észrevételeket tehetnek), ha a tárgyalás berekesztése és a határozathozatal között a bírák személyében változás állott be.

[5] A Pp. előbbiekben ismertetett 145. § (3) bekezdése szerint azokban az esetekben, amikor a bíróság összetétele a tárgyalás berekesztését követően, de még a határozat meghozatala előtt megváltozott, a berekesztett tárgyalást újból meg kell nyitni. Ha viszont a bíróság összetétele a berekesztés után és a határozat meghozatalát követően változott meg, a berekesztett tárgyalást nem kell újból megnyitni. Mindezek miatt nincsen eljárásjogi akadálya annak, hogy a határozathirdetésen (amely a tárgyalás berekesztését követően már meghozott határozat kihirdetését jelenti) a meghozott döntést más összetételű tanács hirdethesse ki. A határozat meghozatalában azonban kizárólag az a bíró vehet részt, aki a per tárgyalásának berekesztése előtt az ítélkező tanács tagja volt.

[6] Abból kiindulva, hogy a határozatot aláíró bírák vettek részt a határozat meghozatalában, egyben azt is jelenti, hogy a jelen ügyben súlyos, az ügy érdemére is kiható eljárási szabálysértés történt. Az iratok igazolják azt a felülvizsgálati érvelést, hogy a kihirdetett ítélet aláírói között olyan bíró szerepel, aki a berekesztést megelőzően nem vett részt az eljárásban, ugyanakkor a 2015. június 4-i határozathirdetésen a tanácsváltozás ellenére nem került sor a per másodfokú tárgyalásának újbóli megnyitására, az iratok ismertetésére.

[7] Az említett súlyú eljárási szabálysértés miatt a Kúria nem vizsgálhatta érdemben a felülvizsgálati kérelemben felvetett jogkérdéseket, hanem - a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján - rendelkezett a jogerős ítélet hatályon kívül helyezéséről és a másodfokú bíróságot új eljárásra, új határozat hozatalára utasította.

[8] A megismételt eljárás során a másodfokú bíróságnak ki kell küszöbölnie az említett eljárási szabálysértést és szabályszerűen megalakított tanácsban kell meghoznia a határozatát.

(Kúria Pfv. I. 21.878/2015.)

* * *

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

v é g z é s e

Az ügy száma: Pfv. I. 21.878/2015.

A tanács tagjai: Dr. Harter Mária a tanács elnöke

Dr. Mocsár Attila Zsolt előadó bíró

Dr. Varga Edit bíró

A felperes: H. É.

A felperes képviselője: Dr. Karancsi és dr. Kővágó Ügyvédi Iroda

ügyintéző:dr. Karancsi Erika ügyvéd)

Az alperesek: B. K. III. rendű

S. S. IV. rendű

M. Nyrt. V. rendű

Nemzeti Adó- és Vámhivatal VI. rendű

(1054 Budapest, Széchenyi u. 2.)

L. L. VII. rendű

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!