Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1983.12.481 I. Az ittasság mértékének a megállapítása szempontjából elsősorban a vér-alkohol-vizsgálat eredménye az irányadó; a vizsgált személy ittasságára vonatkozó tünetek csupán a végleges szakvélemény elkészítéséhez szolgálhatnak segítségül [Be. 61. §, 68. §, Btk. 188.].

II. A tárgyalás mellőzésével pénzbüntetést kiszabó végzést hatályában fenntartó végzés ellen bejelentett fellebbezés tanácsülésen való elbírálásának helye van [Be. 269. § (A) bek., 354. § (3) bek., BKT. 1/1982. sz.].

Az első fokú bíróság végzésével a terhelttel szemben ittas járművezetés vétsége miatt 80 napi tétel pénzbüntetést és 2 évre a járművezetéstől eltiltást szabott ki. A pénzbüntetés egy napi tételének összegét 100 forintban állapította meg.

Mind az ügyész, mind a terhelt tárgyalás megtartását kérte. Ennek eredményeképpen az első fokú bíróság végzésével a korábban hozott végzését hatályában fenntartotta. E végzés ellen a terhelt terhére az ügyész fellebbezett.

A másodfokú bíróság tanácsülésen hozott ítéletével a korábban meghozott végzést hatályon kívül helyezte; a terheltet bűnösnek mondotta ki ittas járművezetés vétségében, és ezért őt 100 napi tétel pénzbüntetésre és a közúti járművezetéstől 2 évi eltiltásra ítélte. A pénzbüntetés egy napi tételének összegét 140 forintban állapította meg.

A megállapított tényállás szerint a terhelt napközben a lakásán, majd apósánál szeszes italt fogyasztott. Ezt követően, este 19 óra körüli időben a város belterületén, főútvonalon vezette a személygépkocsiját, és az egyik kereszteződésnél neki ütközött az úttest szélén tartózkodó személygépkocsinak, ez pedig még az előtte álló további két személygépkocsinak csapódott. Az említett gépkocsikban így mintegy 24 000 forint összegű kár keletkezett.

A terhelt vérében a cselekmény elkövetésekor 2,36-2,73 ezrelék véralkoholkoncentráció volt kimutatható, tehát szeszes italtól közepes-súlyos fokú befolyásoltság állapotában vezette a személygépkocsiját.

A másodfokon eljárt bíróság határozata ellen emelt törvényességi óvásban kifejtett álláspont szerint az eljárás során nem nyert feloldást az iratokból kitűnő az az ellentmondás, hogy az igen jelentős véralkoholkoncentráció mellett a vért vevő orvos ittasságra utaló klinikai tüneteket alig észlelt, csupán a lehelet gyenge alkoholszaga, valamint a terhelt bőbeszédű, ingerlékeny magatartása utalt ittasságára.

A törvényességi óvás szerint ezen túlmenően törvénysértő a jogerős ítélet azért is, mert a másodfokú bíróság a terhelt terhére bejelentett fellebbezést tanácsülésben bírálta el, és a fellebbezésnek helyt adva ítéletet hozott, melyben az első fokú határozatban foglaltaknál hátrányosabb jogkövetkezményeket alkalmazott.

A másodfokú eljárásban a terheltnek nem volt módja arra, hogy védekezését előterjessze, valamint arra sem, hogy az ügyészi fellebbezésre észrevételeket tegyen, ezért a Be. 6. §-ának (1) bekezdésében foglalt alapelv - amely a védekezés jogát szögezi le - súlyos sérelmet szenvedett. Igaz ugyan, hogy a Be. 268. §-a és a 269. §-ának (4) bekezdése rendelkezéseire tekintettel nem kizárt az a jogi megoldás sem, mely szerint a másodfokú bíróság az első fokú bíróság végzése ellen bejelentett perorvoslatot akkor is tanácsülésen bírálja el, ha ügydöntő végzést bírál felül, ilyenkor sem hagyható azonban figyelmen kívül a Be. 252. §-a (1) bekezdésének a rendelkezése. Eszerint tanácsülésre tartozó ügyben is tárgyalás tűzhető ki, ha a fellebbezés csak tárgyaláson bírálható el. Amennyiben pedig a Be. 6. §-ának érvényesülése ettől függ, úgy a Be. 250. §-a rendelkezéseinek alkalmazása már nemcsak perrendi lehetőség, hanem kötelező érvényű szabály.

Végül a törvényességi óvásban kifejtett álláspont szerint téves a másodfokú határozat azért is, mert a vonatkozó eljárási rendelkezések egybevetéséből kitűnően a bíróság ítéletet csak tárgyalás eredményeképpen hozhat.

A törvényességi óvás nem alapos.

A Be. XVII. fejezetéhez fűzött miniszteri indokolás arra mutat rá, hogy a pénzbüntetésnek tárgyalás mellőzésével történő kiszabása jellegénél fogva azért "külön eljárás", mert a büntetőjogi felelősség eldöntése "sajátos eljárási formák" között történik. Ez esetben az alapvető perjogi garanciák részbeni korlátozása azért megengedett, mivel e jogintézmény csupán csekély jelentőségű ügyekre terjed ki, és alkalmazásának olyanok az előfeltételei, amelyek a továbbiakban egyértelmű törvényi biztosítékot tartalmaznak.

Ezen előfeltételek közé tartozik az, hogy a terhelt a bűncselekmény elkövetését beismerje.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!