Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2003.928 Az embercsempészés bűntettét megvalósító tettes cselekménye önálló tettesi cselekmény, amely a segítség nyújtásával befejezetté válik [Btk. 218. §].

A városi bíróság ítéletével az I. r. terhelt bűnösségét 14 rendbeli embercsempészés bűntettében, a II. r. terhelt bűnösségét 12 rendbeli embercsempészés bűntettében és 8 rendbeli embercsempészés vétségében, a III. r. terhelt bűnösségét pedig 4 rendbeli embercsempészés bűntettében állapította meg.

Ezért halmazati büntetésül az I. r. terheltet 10 hónapi - végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre, a II. r. terheltet 1 év 4 hónapi - végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre, míg a III. r. terheltet halmazati büntetésül 350 napi tétel - napi tételenként 150 forint - pénzbüntetésre ítélte.

Ellenben az I. r. és II. r. terheltet az ellenük 4-4 rendbeli embercsempészés bűntette miatt emelt vád alól felmentette.

A felmentő rendelkezés első fokon jogerőre emelkedett.

A megállapított tényállás lényege szerint a terheltek valamennyien taxisként dolgoztak N. városban, s e minőségükben az alábbi bűncselekményeket követték el:

2000 novemberében - pontosan meg nem állapítható időben - az I. r. és II. r. terhelt az egyik menekülttáborból gépkocsival, személyenként négy-négy külföldi állampolgárt szállítottak az osztrák határ közelébe, amiért gépkocsinként 100 USD fuvardíjat kaptak.

Ugyanezen időben, ám egy másik alkalommal az I. r. terhelt taxival a menekülttáborból négy afgán állampolgárt vitt 100 USD-ért a határ közelébe. A határőrség a külföldi személyeket elfogta.

2001 januárjában az esti órákban az I. r., II. r. és III. r. terhelt az N. városban levő vásárcsarnok parkolójából négy-négy külföldi személyt szállított a határ közelébe, gépkocsinként 100 USD fejében.

A II. r. terhelt 1990 nyarán - az azóta elhalálozott társával - a városból a határ közelébe szállított ugyancsak négy-négy külföldi állampolgárt. A szállításért a II. r. terhelt 4000 forintot kapott.

1998 nyarán a II. r. terhelt a már elhunyt társával, 1999 júniusában pedig egyedül szállított a városból szintén négy-négy külföldi állampolgárt a határ menti térségbe. Ezért a II. r. terhelt mindkét alkalommal 4000 forintot vett át.

Valamennyi szállítás alkalmával a terheltek tisztában voltak azzal, hogy a külföldi állampolgárok a magyar határt engedély nélkül, meg nem engedett módon kívánják átlépni, és ők ehhez nyújtanak segítséget.

A védelmi fellebbezések során eljárt megyei bíróság mint másodfokú bíróság az ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta:

Az I. r. terhelt esetében a 12 rendbeli embercsempészés bűntette vonatkozásában megállapította, hogy az kísérleti szakban maradt; 2 rendbeli embercsempészés bűntette tekintetében - ügyészi indítványra - az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte és az eljárást megszüntette.

A II. r. terhelt tekintetében megállapította, hogy a 11 rendbeli embercsempészés bűntette kísérleti szakban maradt, míg a 8 rendbeli embercsempészés vétségeként értékelt cselekményeit 8 rendbeli embercsempészés bűntette kísérletének minősítette; ugyanakkor e terheltet az ellene emelt 1 rendbeli embercsempészés bűntettének vádja alól felmentette.

A III. r. terheltnek a 3 rendbeli embercsempészés bűntetteként értékelt cselekményét ugyancsak az említett bűntett kísérletének minősítette; 1 rendbeli embercsempészés bűntettének vádja alól pedig felmentette.

A fenti cselekményekért az I. és II. rendű terheltet 2-2 évre, míg a III. r. terheltet 1 évre próbára bocsátotta.

A másodfokú bíróság eljárása során a városi bíróság által megállapított tényállást irányadónak elfogadta.

A cselekmények jogi értékelése kapcsán a megyei bíróság - a Btk. 2. §-ára figyelemmel - megállapította, hogy valamennyi terheltre az elkövetés idején hatályban lévő törvény alkalmazandó, mivel az rájuk nézve enyhébb rendelkezést tartalmaz.

Miután egyik elkövetés esetében sem nyert megállapítást, hogy a külföldi állampolgárok a határt ténylegesen átlépték volna, a megyei bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy a terheltek a Btk. 218. §-ának (2) bekezdése szerint minősülő és büntetendő embercsempészés bűntettének csupán a kísérletét valósították meg. E minősítés-változtatás indokaként a megyei bíróság a "Btk. Kommentár iránymutatására" hivatkozott.

A másodfokon eljárt megyei bíróság ítélete ellen a megyei főügyészség terjesztett elő felülvizsgálati indítványt valamennyi terhelt terhére, a Be. 405. § (1) bekezdésének b) pontjában foglalt okból. Az indítvány a bűncselekmények kísérletként történő minősítését és az ahhoz kapcsolódó joghátrányt törvénysértőnek tartja. Sérelmezi, hogy a megyei bíróság figyelmen kívül hagyta, miszerint adott esetben az elkövetési magatartás "segítségnyújtás", amely fogalmilag bűnsegédi tevékenység. Ezt a cselekményt azonban a törvényhozó sui generis, önálló tettesi magatartásként szabályozza. Következésképpen a segítségnyújtással a cselekmény befejezetté válik, függetlenül attól, hogy a segítséget igénybe vevő személyek megkísérelték-e a határ tiltott módon való átlépését vagy sem. Ezért indítványozta: a Legfelsőbb Bíróság állapítsa meg, hogy a másodfokú bíróság határozata a cselekmények minősítését és az alkalmazott joghátrányt érintően törvénysértő, erre tekintettel azt helyezze hatályon kívül a Be. 425. § (1) bekezdés a) pontja alapján, és utasítsa a megyei bíróságot új másodfokú eljárás lefolytatására.

A Legfőbb Ügyészség a főügyészség felülvizsgálati indítványával egyező indítványt terjesztett elő.

Valamennyi terhelt védője a megyei bíróság mint másodfokú bíróság határozatának hatályában fenntartását kérte.

Tekintettel arra, hogy a felülvizsgálati indítvány 2003. szeptember 25. napján érkezett a Legfelsőbb Bírósághoz, az 1998. évi XIX. törvény (új Be.) 603. §-ának (6) bekezdése értelmében annak elbírálására a szóban lévő jogszabály XVII. Fejezetében foglalt szabályok az irányadók.

A felülvizsgálati indítvány alapos.

A felülvizsgálatnak a Be. 405. §-ának b) pontja értelmében a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen - többek között - akkor van helye, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése, a büntetőjog más szabályának megsértése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki, vagy törvénysértő intézkedést alkalmaztak.

A Btk. 218. §-ának (2) bekezdése szerint, aki a Magyar Köztársaság államhatárának engedély nélkül vagy meg nem engedett módon történő átlépéséhez anyagi haszonszerzés végett segítséget nyújt, az embercsempészés bűntettét valósítja meg.

Az embercsempészés tulajdonképpen nem más, mint a Magyar Köztársaság államhatárának engedély nélküli, vagy meg nem engedett módon történő átlépéséhez nyújtott bűnsegédi magatartások egyike, amelyet a fokozott társadalomra veszélyességre tekintettel a törvényhozó kiemel, és önálló sui generis bűncselekményként szabályoz.

A bűncselekmény elkövetési magatartása a "segítségnyújtás", amely a már említett sui generis alakzatkénti értékelése folytán vált tettesi magatartássá. A segítségnyújtás lehet mind fizikai, mind pszichikai tevékenység. A fizikai segítségnyújtás - többek között - a határvonalig való kalauzolásban, a határon való átkísérésben, a határőrség félrevezetésében, az átlépést megkönnyítő eszközök rendelkezésre bocsátásában realizálódik. Viszont a pszichikai segítségnyújtás leggyakoribb módja, hogy az elkövető a határsértőt tanáccsal, útbaigazítással, az átkelés helyének közlésével segíti a cselekmény elkövetésében.

A felelősségre vonás szempontjából nincs jelentősége annak, hogy a vagyoni haszon nagyságában konkrét megállapodás jön létre vagy sem, továbbmenően annak sem, hogy az elkövetési magatartást követi-e a tiltott határátlépés, és az sikeres volt-e vagy sem.

Mindebből következik, hogy az embercsempészés bűncselekménye a segítségnyújtással befejezett. A szóban lévő bűntett tevékenységi bűncselekmény, s a jogellenes magatartás tanúsításával befejezetté válik. Az embercsempészés nem járulékos jellegű, akkor is megvalósul és befejezett, ha tiltott előkészülethez kapcsolódik.

A jelen felülvizsgálati eljárásban megtámadott ügydöntő jogerős ítéletben rögzített tényállás szerint - amely a Be. 420. §-ának (1) bekezdése értelmében a felülvizsgálati eljárásban irányadó - mindhárom terhelt személygépkocsival szállította a külföldi személyeket vagyoni haszonszerzés végett a határ közelébe, a határőrség által rendszeresen ellenőrzött területre. Az említett személyeknek a határ engedély nélküli átlépéséhez ez által segítséget nyújtottak. Magatartásuk - a már korábban kifejtettek alapján - önálló tettesi cselekmény, amely a segítségnyújtással befejezetté vált. Ehhez képest a másodfokú bíróság által alkalmazott joghátrány is törvénysértően enyhének mutatkozik.

Ezért a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványnak helyt adva, a Be. 425. §-ának (1) bekezdése a) pontja alapján a megyei bíróság, mint másodfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és e bíróságot új másodfokú eljárás lefolytatására utasította. (Legf. Bír. Bfv. III. 2328/2003. sz.).