Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Gf.30079/2018/5. számú határozata békéltető testületi ajánlás hatályon kívül helyezése tárgyában. [1994. évi LIII. törvény (Vht.) 137. §, 1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 18. §, (1) bek., 34. §, (3) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:256. §, 58/2013. (II. 27.) Korm. rendelet (Vkszt. Vhr.) 55. §] Bírók: Béri András, Dobler László, Gaálné dr. Jobbágy Ildikó

Kapcsolódó határozatok:

Gyulai Törvényszék P.20328/2017/4., *Szegedi Ítélőtábla Gf.30079/2018/5.*, Kúria Gfv.30371/2018/12. (BH 2019.11.307)

***********

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Gf.III.30.079/2018/5. szám

A Szegedi Ítélőtábla a dr. Rajnai Csaba ügyvéd által képviselt felperes neve, felperes székhelye szám alatti székhelyű felperes által - a dr. Szatmári Zsolt Gábor ügyvéd által képviselt alperes neve, alperes székhelye szám alatti székhelyű alperes ellen ajánlás hatályon kívül helyezése iránt indított perében a Gyulai Törvényszék 2018. február hó 19. napján kelt 5.P.20.328/2017/4. sorszámú ítélete ellen az alperes által 5. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja és a keresetet elutasítja.

Kötelezi felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 12.700,- (Tizenkettőezer-hétszáz) Ft másodfokú eljárási költséget.

A felperes köteles megfizetni az államnak az illetékes adóügyi hatóság felhívása szerint 48.000,- (Negyvennyolcezer) Ft fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

A perben nem álló személy 1. neve fogyasztó 2016. október 13. napján árverési vétel útján szerezte meg a ingatlan helyrajzi száma helyrajzi szám alatt felvett ingatlan címe szám alatti ingatlan tulajdonjogát (továbbiakban: ingatlan). Ezt követően kérelmet terjesztett elő a felperesnél, amelyben az ingatlanon fennálló vízkorlátozás megszüntetését, a közszolgáltatási szerződés megkötését, és a nyilvántartott korábbi tulajdonos által felhalmozott víztartozás korábbi tulajdonos felé történő érvényesítését kérte. A felperes a kérelem teljesítését elutasította azzal az indokkal, hogy a perbeli ingatlanon lévő felhasználási helyen lejárt határidejű víztartozás áll fenn.

A felperes az ingatlan korábbi tulajdonosával szembeni követelése egy részét - 69.456,- forintot - fizetési meghagyásos eljárásban érvényesítette. A jogerős fizetési meghagyás alapján azonban végrehajtást nem kért, a tartozás összege 2017. augusztus 2. napján 227.056,- forint és késedelmi kamata, valamint 9.779,- forint költség volt.

személy 1. neve fogyasztó ezután az alpereshez fordult, mely ..... számú ajánlásában a felperesnek a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. tv. (Ftv.) 18. § (1) bekezdése szerint alkalmazandó 32. § b) pontja alapján ajánlotta, hogy kösse meg a vízközmű szolgáltatói szerződést a fogyasztóval, a szolgáltatás korlátozását a fogyasztási helyen szüntesse meg. Rendelkezett továbbá arról is, hogy mindegyik fél a maga költségeit viseli.

Az ajánlás indokolása szerint a felperes a fogyasztó érdekeit csorbítva jogellenesen tagadta meg a vízközmű szolgáltatási szerződés megkötését, illetve a szolgáltatás korlátozásának feloldását. A fogyasztó az ingatlant árverési vétel útján szerezte, ezért a Ptk. 5:41. § (4) bekezdésére figyelemmel azt tehermentesen szerezte meg, mert a dolog tulajdonának hatósági határozattal vagy hatósági árverés útján történő megszerzésével megszűnnek harmadik személynek a dolgot terhelő jogai, kivéve, ha a hatósági határozattal vagy hatósági árverés útján szerző e jogok tekintetében nem volt jóhiszemű. Az árverési vevő, jelen esetben a fogyasztó, nyilvánvalóan nem volt rosszhiszemű. Ugyanerre a következtetésre vezet a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. tv. (Vht.) 137. § (1) bekezdésének rendelkezése is, mely szerint a végrehajtás alá vont ingatlant megszerző új tulajdonos tulajdonjogát csak telki szolgalom, közérdekű használati jog, törvényen alapuló haszonélvezeti jog terhelheti akkor is, ha az nincs az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezve.

E jogszabályhelyek nem tartalmaznak sem megkülönböztetést, sem szűkítést arra vonatkozóan, hogy harmadik személy követelése dologi vagy kötelmi jellegű-e. Ilyen jogalkotói szándék hiányában pedig nem lehet különbséget tenni dologi vagy kötelmi jellegű, harmadik személyt terhelő jogok között. Ezért a felperes kötelmi igényére történő hivatkozás sem megalapozott, mert a harmadik személlyel szembeni követelés kötelezettje nem a fogyasztó, hanem a korábbi szerződő fél, akinek a tulajdonában állt az elárverezett dolog. A követelés behajtása a felperes feladata és kockázata, melyet korábban jogosult lett volna a végrehajtás szabályai szerint orvosolni, azonban ezt nem tette. A fogyasztó jóhiszeműsége nem kérdőjelezhető meg, mert az ingatlan-nyilvántartásba be nem jegyzett követelésről még erre irányuló kérése esetén sem tájékoztathatta volna a felperes. A felperes a követelés behajtás kockázatát nem terhelheti a fogyasztóra azzal, hogy nyilvánvaló költségkímélés céljából végrehajtási eljárást nem kezdeményez, azaz nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy követelése megtérüljön.

Hivatkozott továbbá a Ptk. 5:42. §-ára, mely szerint, ha az állam bírósági vagy más hatósági határozattal kártalanítás nélkül szerez tulajdonjogot, a dolog értékének erejéig felel a volt tulajdonosnak a tulajdonszerzéskor jóhiszemű személlyel szemben fennálló kötelezettségért. Az állam felelőssége akkor áll fenn, ha a jogosult a volt tulajdonos vagyonára végrehajtást vezetett és a végrehajtás során a követelés nem nyert kielégítést. Az állam tulajdonszerzése nem érinti a jóhiszemű harmadik személy javára az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogokat. Ezt a szabályt analógia útján alkalmazni kell.

A felperes keresetében azt kérte a bíróságtól, hogy az alperes ajánlását helyezze hatályon kívül. Pernyertessége esetére perköltséget nem igényelt.

Keresete indokolásaként hivatkozott a Ptk. 6:256. § (1) bekezdésére, amely szerint a közszolgáltatási szerződés alapján a szolgáltató általános gazdasági érdekű szolgáltatás nyújtására, a felhasználó díj fizetésére köteles. Az 58/2013. (II.27.) Korm. rendelet (VVhr.) 55. §-ának (3) bekezdése kógens rendelkezés, melytől a szolgáltató nem térhet el. Emellett a 2015. február 16. napjától hatályos, és honlapján közzétett üzletszabályzat 4. számú melléklet 3.2. pontja ugyancsak a szerződéskötés feltételévé teszi, hogy a felhasználási helyen ne legyen lejárt határidejű vagy vitatott számlatartozás. A vízközmű szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény (Vszt.) 51. § (5) bekezdése kimondja ugyanakkor, ha a vízközmű szolgáltatónak a felhasználási helyre vonatkozóan korábbi közszolgáltatási szerződés alapján rendezetlen követelése áll fenn, akkor az adott felhasználási telephely tekintetében az 58. § (1) bekezdése szerint járhat el.

Miután eredeti szerzésmóddal történt a tehermentes tulajdonszerzés az csak a Vht. 137. § (1) bekezdésében meghatározott dologi jogokra vonatkozik, ezért a kötelmi jellegű igény fennmaradt és az az új tulajdonosra is kihat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!