Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2020.7.202 Annak elbírálása, hogy az adóhatóság általi jövedéki bírság megfizetésére kötelezés mellett a büntetőeljárásban alkalmazott szankció sérti-e a kétszeres elbírálás tilalmát, nem felülvizsgálati, hanem perújítási eljárásra tartozó kérdés [Be. 637. § (1) bek. b) pont, 649. §].

Kapcsolódó határozatok:

Nyíregyházi Járásbíróság B.772/2016/71., Nyíregyházi Törvényszék Bf.62/2018/8., Kúria Bfv.308/2019. (*BH 2020.7.202*)

***********

[1] A járásbíróság a 2017. október 26-án kihirdetett ítéletével a XII. r. terheltet bűnösnek mondta ki orgazdaság bűntettében [Btk. 379. § (1) bek. b) pont és (4) bek. b) pont]. Ezért őt 400 napi tétel, napi tételenként 1000 forint, összesen 400 000 forint pénzbüntetésre ítélte, valamint 1 159 375 forint vagyonelkobzást rendelt el vele szemben.

[2] A XII. r. terhelt és védője által bejelentett fellebbezés alapján eljárt törvényszék a 2018. szeptember 26-án meghozott ítéletével a terhelt cselekményét folytatólagosan elkövetettnek minősítette. A pénzbüntetés napi tételeinek számát 300-ra, és ekként a pénzbüntetés összegét 300 000 forintra enyhítette, a vagyonelkobzás összegét 1 028 125 forintra mérsékelte. Egyebekben az elsőfokú ítéletet e terhelt tekintetében helybenhagyta.

[3] A bíróság jogerős ítélete ellen a XII. r. terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 649. § (1) bekezdés b) pont ba) és bb) alpontjára hivatkozással, melyben elsődlegesen a jogerős ítélet megváltoztatását, a terhelt büntetésének enyhítését és a vagyonelkobzás mellőzését, másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására való utasítását kérte.

[4] A felülvizsgálati indítvány szerint jelen ügyben a másodfokú bíróság a bűnösség köréből egy részcselekményt kirekesztett. Ekként a jogerős ítélet a terhelt büntetőjogi felelősségét 53 kilogramm helyett 47 kg kilogramm, összesen 1 028 125 forint értékű fogyasztási dohány tekintetében állapította meg. Figyelmen kívül hagyta azonban, hogy ebből a mennyiségből 5,32 kilogramm fogyasztási dohányt a nyomozó hatóság a házkutatás során lefoglalt, és amiatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Vám- és Pénzügyőri Igazgatósága még a büntetőeljárás lefolytatását megelőzően, a 2015. január 30. napján meghozott határozatával 132 574 forint jövedéki bírságot szabott ki a terhelttel szemben, amit a terhelt meg is fizetett.

[5] Ezért - a védő álláspontja szerint - ez utóbbi mennyiség tekintetében a XII. r. terhelt bűnösségét nem lehetett volna megállapítani, mert az a kétszeres értékelés tilalmába ütközik. A jövedéki bírság mértéke pontosan megegyezik azzal az összeggel, amit a nyomozó hatóság az adott mennyiség után a vagyoni előnyként számításba vett. Ettől csak a bíróság tért el, amikor alacsonyabb elkövetési értéket állapított meg. Nyilvánvaló azonban, hogy a jövedéki bírság kiszabására ugyanazon - lefoglalt - 5,32 kilogramm fogyasztási dohány tekintetében került sor, amit a bíróság is a terhelt büntetőjogi felelősség alapjaként értékelt a jogerős ítéletében. A bíróság - a védő álláspontja szerint - akkor járt el volna helyesen, ha ezen mennyiséget ugyancsak leszámítja az általa 47 kilogrammban megállapított, a bűnösség alapjául szolgáló összmennyiségből, és ehhez igazodóan állapítja meg az elkövetési értéket.

[6] Ennek elmulasztásával azonban - az indítvány szerint - a bíróság jogerős ítéletében az említett 5,32 kilogramm vágott dohány tekintetében a "ne bis in idem" elvét megsértve, a kétszeres eljárásnak az Alaptörvény XXVIII. Cikkében foglalt tilalma ellenében állapította meg a XII. r. terhelt bűnösségét.

[7] A vagyonelkobzás alkalmazását pedig azért is sérelmezte a védő, mert arra csak azon vagyon tekintetében kerülhetett volna sor, amit a terhelt az elkövetés során, vagy azzal összefüggésben szerzett. A XII. r. terheltnek azonban az elkövetésből nem eredt tényleges haszna, mert a fogyasztási dohányt kizárólag a saját részére szerezte be, s azt elfogyasztotta.

[8] A bíróság jogerős ítéletében 277,5 kilogramm fogyasztási dohány után alkalmazott vagyonelkobzást az adózatlan jövedéki terméket megszerző, és azt üzletszerűen értékesítő I. r. terhelttel szemben. A XII. r. terheltnek felrótt 47 kilogramm vágott dohány ennek a mennyiségnek is a részét képezte, ezért ugyanazon mennyiség tekintetében az I. r., és a XII. r. terhelttel szemben is vagyonelkobzás alkalmazására került sor. Ez - a védő álláspontja szerint - ugyancsak a kétszeres értékelés tilalmába ütközik, mert annak folytán az állam kétszeresen gazdagodik azáltal, hogy a dohány legalacsonyabb piaci értékét mindkét terhelttől behajtja. Ráadásul a XII. r. terhelttel szemben az 5,32 kilogramm fogyasztási dohány értéke már a jövedéki bírsággal megfizetésre került.

[9] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt törvényben kizártnak tartotta, és annak elutasítását indítványozta. Kifejtette, hogy a felülvizsgálati eljárásban a jogerős ítéletben kiszabott büntetés nem önmagában, hanem csak akkor vizsgálható felül, ha az a bűncselekmény törvénysértő minősítésére vezethető vissza, avagy a Btk.-nak a büntetés kiszabására, illetve az intézkedés alkalmazására vonatkozó, valamely mérlegelést nem tűrő rendelkezését sérti. Ilyenre az indítvány nem hivatkozik. Az ügyészi álláspont szerint az indítványnak a kétszeres értékelés tilalmára való hivatkozása valójában annak a kifogásolásaként értelmezendő, miszerint a bíróság nem értékelte enyhítő körülményként azt, hogy a terhelttel szemben jövedéki bírság kiszabására került sor. A büntetéskiszabási körülmények értékelésének vitatása azonban a büntetés felülvizsgálatát nem teszi lehetővé.

[10] A vagyonelkobzás alkalmazásának felülvizsgálatára sincs mód, mert az e körben megvalósult esetleges törvénysértés egyszerűsített felülvizsgálati eljárás keretében orvosolható, ez pedig a felülvizsgálatot kizárja.

[11] A védő felülvizsgálati indítványa - az alábbiak szerint - törvényben kizárt.

[12] A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, amely a Be. 648. §-a értelmében kizárólag a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen, és a Be. 649. §-ában megjelölt anyagi és eljárásjogi okokból vehető igénybe; a felülvizsgálati okok törvényi köre nem bővíthető. A felülvizsgálat korlátja - egyebek mellett - az, hogy nincs helye felülvizsgálatnak, ha a törvénysértés egyszerűsített felülvizsgálati eljárás lefolytatása útján orvosolható [Be. 650. § (1) bek. c) pont].

[13] A Legfőbb Ügyészség helyesen hivatkozott arra, hogy a jogerős ítéletben kiszabott büntetés, illetve alkalmazott intézkedés csak akkor képezheti felülvizsgálat tárgyát, ha az a cselekmény törvénysértő minősítésének következménye, avagy a jogerős ítéletben kiszabott büntetés vagy alkalmazott intézkedés önmagában sérti a büntetéskiszabás (intézkedés-alkalmazás) valamely kötelező, nem a bíró mérlegelésére bízott anyagi jogi szabályát. A védői indítvány ilyenre kétségtelenül nem hivatkozik, ezért arra tekintettel a Be. 649. § (1) bekezdés b) pontján alapuló felülvizsgálatra nem kerülhet sor.

[14] Ugyanakkor a Kúria nem értett egyet azzal, hogy a védő a kétszeres eljárás kifogásolásával csupán a jövedéki bírság enyhítő körülményként való értékelésének elmulasztását sérelmezte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!