Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40704/2019/10. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. Bírók: Felker László, Gráner Zsófia, Kurucz Zsuzsánna

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.40974/2018/2., Fővárosi Törvényszék G.40974/2018/23., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40704/2019/10.*, Kúria Gfv.30098/2021/6. (BH 2022.5.130)

***********

1.

A Fővárosi Ítélőtábla a Madari Ügyvédi Iroda ügyvéd által képviselt ... I. rendű és II.rendű felperes neve II. rendű felpereseknek a ... által képviselt alperes neve. alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perben a Fővárosi Törvényszék 2019. október 8-án meghozott 32.G.40.974/2018/23-I. számú ítélete ellen a felperesek által 24. és 25. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

részítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét a kezelési költségre vonatkozó rendelkezés, valamint a felmondás esetén forintra váltást lehetővé tevő rendelkezés tisztességtelenségének megállapítása iránti részében hatályon kívül helyezi és e körben az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasítja; ezt meghaladóan helybenhagyja.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg az alperesnek 350.000 (Háromszázötvenezer) forint + áfa összegű másodfokú perköltséget.

A Fővárosi Ítélőtábla a hatályon kívül helyezett rész vonatkozásában a felperesek, mint együttes jogosultak másodfokú perköltségét 20.000 (Húszezer) forintban, az alperesét 20.000 (Húszezer) forint + áfa összegben állapítja meg.

A felperesek költségmentessége folytán feljegyzett 2.500.000 (Kétmillió-ötszázezer) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

A részítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] A Fővárosi Törvényszék 2013. október 8. napján hozott 32.G.41.437/2012/31. számú ítéletét a Fővárosi Ítélőtábla a 2018. május 24. napján kelt 10.Gf.40.411/2017/15-II. számú végzésével hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította; a felperesek mint együttes jogosultak másodfokú perköltségét 100.000 forint + áfa összegben, az alperesét 100.000 forint + áfa, valamint 2.500.000 forint összegben állapította meg.

[2] A határozat indokolásában kifejtette, hogy a megismételt eljárásban az elsőfokú bíróságnak a felperesek másodlagos kereseti kérelme, a perbeli kölcsönszerződés jó erkölcsbe ütközés miatti semmissége és ezzel összefüggésben a zálogszerződés keresetben állított semmissége tekintetében kell állást foglalnia, illetve a másodlagos kereseti kérelem megalapozatlansága esetén szükségessé válhat az árfolyamrés alkalmazására vonatkozó, valamint az alperest egyoldalú szerződésmódosításra feljogosító szerződéses kikötések kivételével a harmadlagos kereseti kérelem érdemi vizsgálata is.

[3] Az elsőfokú bíróság a megismételt eljárásban hozott ítéletében a felperesek keresetét elutasította és kötelezte az I. és a II. rendű felpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg az alperesnek 3.200.000 forint perköltséget, a le nem rótt 1.500.000 forint kereseti illeték az Állam terhén marad.

[4] Határozata indokolásában tényként megállapította, hogy a felperesek, mint adósok és az alperes jogelődje között 2008. szeptember 17-én közjegyzői okiratba foglalt, önálló zálogjoggal biztosított kölcsönszerződés, valamint önálló zálogjogot alapító szerződés jött létre, ismertette a felek szerződésének a per szempontjából releváns rendelkezéseit. Az alperes a kölcsönszerződést 2012. március 14-i közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozatában felmondta azzal, hogy a szerződés szerint a felperesek 35.185.413 forint tőkével és ezen összeg után 18,8% késedelmi kamattal tartoznak.

[5] Az elsőfokú bíróság a felperesek kereseteként rögzítette, hogy kérték elsődlegesen a kölcsönszerződés és önálló zálogjogot alapító szerződés semmisségének az 1996. évi CXII. törvény (rHpt.) 213. § (1) bekezdés a), b), c) és e) pontjai alapján, másodlagosan ezek jó erkölcsbe ütközése miatt fennálló semmiségének a megállapítását kérték a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (rPtk.) 200. § (2) bekezdése alapján, harmadlagosan az általuk megjelölt szerződési rendelkezések semmisségének a megállapítását a rPtk. 209/A.§ (2) bekezdése alapján azok tisztességtelenségére hivatkozással. Mindhárom esetben kérték jogkövetkezményként a szerződés érvényessé nyilvánítását annak megállapítása mellett, hogy a felperesek tartozása 21.136.289 forint, amelyet 130 havi egyenlő, 203.160 forint törlesztő részletekkel kell az alperes részére megfizetniük.

[6] Az elsőfokú bíróság a rHpt. 213. § (1) bekezdés a) pontjába ütközés címén előterjesztett elsődleges kereseti kérelem körében rögzítette, hogy a kölcsön tárgya, összege kiszámíthatóan került megjelölésre, az mind svájci frankban, mind forintban meghatározták a szerződés I.1.1. pontjában akként, hogy a 140.294 svájci frank összegű, svájci frank devizanemben nyilvántartott kölcsönből legfeljebb 18.575.000 forintnak megfelelő deviza összeg kerül folyósításra. A perbeli kölcsönszerződés I.1.5. pontjából nyilvánvaló volt a folyósítás időpontja és az is, hogy a folyósítás napján érvényes árfolyamon kerül a 18.575.000 forintnak megfelelő svájci frank meghatározásra. A 6/2013. PJE határozatban a deviza alapú kölcsön lényegével kapcsolatban kifejtettekre alapítottan rögzítette, hogy annak értelmében nem szükséges, hogy maga a kölcsönadott, folyósított összeg, illetve a törlesztések összege tételesen szerepeljenek a szerződésben, az is elég, ha azok kiszámítható módon vannak meghatározva, ez esetben a deviza alapú kölcsönszerződés nem ütközik a rPtk. 523. § (1) bekezdésébe. Idézte a Kúria által az 1/2016. PJE határozatban adott iránymutatást arról, hogy a kirovó és lerovó pénznemben történő meghatározás mikor felel meg a rHpt. 213. § (1) bekezdés a) pontja szerinti követelményeknek, figyelemmel a rPtk. 231. § (2) bekezdésére is. Ennek értelmében a kirovó és a lerovó pénznem eltéréséből szükségszerűen fakad, hogy a szerződéskötés időpontjában nem lehet megmondani, hogy a lerovás (szerződéskötéskor nem is szükségszerűen ismert) pénzneméből mennyit kell adni ahhoz, hogy az adós teljesítsen, ami azonban a kirótt tartozás egyértelmű meghatározottságát nem érinti.

[7] Megállapította, hogy a felek között létrejött önálló zálogszerződés is meghatározza annak tárgyát, rögzíti a kölcsön összegét svájci frankban. Rögzítette, hogy az önálló zálogszerződés nem járulékos jellegű, hanem önálló, biztosítéki célú, a biztosított követelés létrejötte nélkül nem jön létre. Rámutatott, hogy miután olyan svájci frank kölcsönt nyújtott az alperesi jogelőd, amelynek folyósítása eltért a kölcsönszerződés időpontjától, a III.2. pont szerint pontosan, kiszámítható módon került meghatározásra, hogy milyen összeg erejéig nyújtanak önálló zálogjogot az ingatlanra.

[8] A rHpt. 213. § (1) bekezdés b) pontjára alapított kereset körében megállapította, hogy a szerződés I.3.10. pontja szerint az induló teljes hiteldíjmutató (THM) évi 6,63%, vagyis annak százalékos mértéke feltüntetésre került és azt is, hogy mit nem vett figyelembe az alperesi jogelőd annak számítása során, ezért a keresetet ezen a jogcímen is alaptalannak találta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!