Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

AVI 2015.5.42 A kerületi önkormányzat jogosult telekadót bevezetni illetékességi területén [1990. évi C. tv. 6. §]

A felperes által benyújtott adóbevallás alapján a Önkormányzat Polgármesteri Hivatalának Jegyzője (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) a felperest 2012. január 1. napjától 2012. május 14. napjáig a 38821/5 helyrajzi számú telke után a 2012. június 27. napján kelt 14- határozatával, illetve a 38821/3 hrsz.-ú telke után a 2012. június 27. napján kelt határozatával telekadó megfizetésére kötelezte.

A fellebbezés folytán eljárt alperes a 2012. szeptember 19-én kelt határozatával az elsőfokú határozatokat - eltérő jogi indokolással - helybenhagyta. Döntését a helyi adóról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 1. § (1)-(3) bekezdései, 8. § (1) bekezdése, 17. §-a, 52. § 1., 16. pontjai, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 63/A. § f) pontja, 64. §-64/B. §-ai, a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLVIII. törvény (a továbbiakban: Tttv.) 3. § ab) pontja, a telekadóról szóló 56/2008. (XI. 6.) számú Önkormányzati rendelet alapján hozta meg.

A felperes keresetében a határozatok hatályon kívül helyezését kérte. Álláspontja szerint az alkalmazott jogszabályok téves értelmezésével döntött az alperes, mert az elsőfokú hatóságnak nincs hatásköre telekadó kivetésére a köztemetők vonatkozásában.

Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletével az alperes határozatát - az elsőfokú határozatokra is kiterjedően - hatályon kívül helyezte. Indokolása szerint a Htv. 17. §-a, 44. §-a, 46. § a), b) pontjai, 51. § (2) bekezdése, 52. § 1. pontja alapján olyan telekre, amely nem tartozik az önkormányzat illetékességi területéhez, hatáskör hiányában a kerületi önkormányzat adómegállapító határozatot nem hozhatott volna, így az alperesnek az elsőfokú határozatokat hatályon kívül kellett volna helyeznie. A jogbiztonság követelményeit is figyelembe véve döntött akként, hogy a kerületi önkormányzat adóhatósága a felperessel, mint az Önkormányzattal kötött megállapodás alapján a köztemetőket ellátó szervezettel szemben telekadó fizetési kötelezettséget a határozatokban megállapított időszakra vonatkozóan nem állapíthatott meg.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében az ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását kérte. Lényegében megismételte és fenntartotta a határozatában foglaltakat. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság az alkalmazott jogszabályhelyek téves értelmezésével hozta meg döntését.

A felperes érdemi ellenkérelmében az ítélet hatályában fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A peres felek által nem vitatottan a felperes tulajdonában lévő két ingatlan: temető. A Tttv. 3. § a) pontja szerint e törvény alkalmazásában temető a település igazgatási területén belüli, beépítésre szánt, építési használata szerinti zöldfelületi jellegű különleges terület, amely kegyeleti célokat szolgál, közegészségügyi rendeltetésű, és amelyet az elhunytak eltemetésére, a hamvak elhelyezésére létesítettek és használnak, vagy használtak. A b) pont értelmében köztemető: az önkormányzat tulajdonában lévő temető, továbbá az a nem önkormányzati tulajdonban lévő temető is, amelyben az önkormányzat - a temető tulajdonosával kötött megállapodás alapján - a köztemető fenntartására vonatkozó kötelezettségét teljesíti. A felperes - alperes által nem vitatott - előadása szerint Budapest összes köztemetőjénél a Fővárosi Önkormányzattal kötött közszolgáltatási keretszerződés alapján ellátja az üzemeltetési, fenntartási tevékenységeket.

Az Ötv. 8. § (1) bekezdése meghatározza, hogy a települési önkormányzat feladata a helyi közszolgáltatások körében többek között különösen: a településfejlesztés, a településrendezés, az épített és természeti környezet védelme, a lakásgazdálkodás, a vízrendezés és vízelvezetés, csatornázás, köztemető fenntartása (...). A (4) bekezdés értelmében a települési önkormányzat köteles gondoskodni a helyi közutak és a köztemető fenntartásáról.

A főváros és a fővárosi kerület törvényben meghatározott önálló feladat- és hatáskörű települési önkormányzat [Ötv. 63. § (1) bekezdés]. Az Ötv. 63/A. §-nak a helyi önkormányzati feladat- és hatásköröknek a fővárosi és a kerületi önkormányzatok közötti megosztásáról rendelkező a f) pontja szerint a fővárosi önkormányzat feladat- és hatásköre különösen: kijelöli a köztemetők létesítésére, bővítésére alkalmas területet, gondoskodik a tulajdonát képező köztemetők fenntartásáról, üzemeltetéséről. E jogi szabályozás adóztatásról, közöttük telekadóról nem rendelkezik.

Az Ötv. 64. §-64/C. §-ai szabályozzák a főváros és a kerületi önkormányzatok gazdálkodását. Az Ötv. 64. §-ának (3) bekezdés c) pontja szerint a fővárosi önkormányzatot, illetve a kerületi önkormányzatokat önállóan és közvetlenül megilletik az alábbi bevételek: a vagyoni típusú helyi adókból (a telekadó a Htv. II. fejezetében szabályozottan vagyoni típusú adó), valamint a kommunális jellegű helyi adókból származó bevétel. Helytállóan hivatkozott az alperes arra, hogy e § (3a) bekezdése alapján a kerületi önkormányzat a fővárosi önkormányzat részére átengedheti az idegenforgalmi adó bevezetését, ami nem telekadó.

A helyi adóra vonatkozó szabályozást speciális jogszabály, a Htv. tartalmazza. Hazánkban a demokratikus választással létrejöttek az önszervező helyi hatalomgyakorlás szervezeti kereteit megteremtő önkormányzatok. A települési önkormányzatok alapvető feladata a helyi közszolgáltatások biztosítása. E feladatnak a helyi sajátosságokhoz és igényekhez igazítható ellátása elengedhetetlenné teszi az önkormányzatok önálló gazdálkodása feltételeinek megteremtését. A gazdasági önállósulás egyik eszköze a helyi adók rendszere. Ez a települési önkormányzat számára lehetőséget teremt a helyi szuverén adóztatási jog gyakorlására, s ezzel együtt a helyi adópolitika kialakítására (Htv. preambuluma).

A Htv. felhatalmazása és rendelkezései szerint a települési (községi, városi, fővárosi és kerületi) önkormányzat képviselő-testülete rendelettel az illetékességi területén helyi adókat vezethet be [Htv. 1. § (2) bekezdés]. A Htv. alkalmazásában - 52. § 1. pont - az önkormányzat illetékességi területe: az önkormányzat közigazgatási határa által behatárolt, bel- és külterületet magában foglaló térség, amelyre az önkormányzati hatáskör kiterjed.

Kifejezett és konkrét törvényi rendelkezés határozza meg a Htv. 1. § (2) bekezdésében, hogy Budapesten melyik önkormányzat milyen adóról rendelkezhet, így a főváros esetében a kerületi önkormányzat [a (3) bekezdés kivételével]

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!