Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2003.8.321 A fokozott veszéllyel járó tevékenység folytatóját nem mentesíti a felelősség alól, ha a tevékenységre vonatkozó előírások betartásával, kellő előrelátással és óvatossággal el lehetett volna hárítani a kárt [Ptk. 345. § (1) bek.].

A bíróság a jogerős ítéletben elutasította a felperesek vagyoni és nem vagyoni kárai megtérítésére irányuló, a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra alapított keresetét. A megállapított tényállás szerint 1991-ben a K. Hotel Kft. beruházásában, S. belvárosában szálloda építése kezdődött, majd 1992. januárjától az építkezés abbamaradt. Az építkezés villamos energiával való ellátását úgy oldották meg, hogy egy kábelfelvágást létesítettek bakoszloppal és oszloptranszformátorral, a létesítményt az alperesi áramszolgáltató S. Városi Kirendeltsége üzemeltette. Az alperes utóbb a transzformátort kikapcsolta, a város egyes részeinek áramellátása érdekében azonban a bakoszlop feszültség alatt maradt. 1995. február 25-én az akkor tíz éves I. r. felperes felmászott a bakoszlopra - annak betonlyukait felhasználva -, és a hét méter magasságban lévő vezetékhez hozzáérve áramütést szenvedett, amelynek következményeként felső végtagjait amputálni kellett.

Az alperes az I. r. felperes, valamint szülei - a II-III. r. felperesek - kártérítés iránti keresetének elutasítását azért kérte, mert álláspontja szerint az I. r. felperes magatartása az alperes tevékenysége körén kívül álló elháríthatatlan oknak minősül, és ezáltal a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése értelmében mentesül a kártérítő felelősség alól.

A bíróság az alperes védekezését elfogadta, és a kirendelt igazságügyi szakértők szakvéleményének egybevetése és értékelése alapján a jogerős ítélet indokolásában azt állapította meg, hogy a bakoszlop kialakítása nem minősült ugyan típusosnak, azonban megfelelt a jogszabályi, szabványi előírásoknak. Az oszlop megjelenése és a figyelemfelhívó tábla egyértelművé tette a villamos áram jelenlétét, a feszültség alatti részek nagy magasságba történő felvitele pedig biztosította a megfelelő védelmet. A bakoszlop körbekerítése az ilyen jellegű létesítmények nagy számára tekintettel országosan lehetetlen, az adott esetben pedig azt is figyelembe kell venni, hogy az alperes másnak a területén nem volt jogosult beruházásokat végezni. A baleset elhárítása egyébként olyan magasított, függőleges térszerkezeti elemekből álló kerítéssel lenne megoldható, amely az összes bakoszlop esetében kivitelezhetetlen, a megmászhatatlan oszlop pedig csak egyedi tervezéssel, engedélyezéssel és nagy költséggel oldható meg. A bakoszlop feszültségmentesítése a jogerős ítélet szerint költséges és szükségtelen volt. Nem igényelt az alperes részéről fokozott óvatosságot az a körülmény, hogy a perbeli területen szünetelt az építkezés. Mindezek következtében nem volt a szabványok előírásait meghaladó olyan szükséges védekezési lehetőség, amellyel a baleset megelőzhető lett volna.

A jogerős ítélet ellen a felperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben elsődlegesen a kártérítő felelősség jogalapját megállapító közbenső ítélet meghozatalát, másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasító döntés meghozatalát kérték. Azzal érveltek, hogy a jogerős ítélet tévesen foglalt állást az alperesnek a kártérítő felelősség alóli kimentése tekintetében. K. J. szakértő szakvéleménye egyértelműen alátámasztotta azt a tényt, hogy a feszültség alatti vezetékek megközelíthetősége kezdetleges megoldásokkal is kizárható lett volna. Ezzel szemben a jogerős ítélet kizárólag D. A. szakértő szakvéleményének a felperesekre terhes megállapításain alapul. A zárt szekrény, a tömör faoszlop alkalmazása, illetőleg az oszlop megfelelő körbekerítése, vagy a kábelfelvágás feszültségmentesítése megfelelő védelmet jelenthetett volna. A felülvizsgálati kérelmükben a felperesek utalnak arra is, hogy nem a szabványoknak van ügydöntő jelentősége, mert az alperesnek a műszaki előírásokon túlmenően is mindent meg kell tennie a kár elhárítása érdekében. Tévesen és megalapozatlanul ítélte meg továbbá a bíróság a gazdaságosság kérdését is, és ennek során indokolatlanul vette figyelembe a környéken, illetőleg az országban lévő többi bakoszlopnál alkalmazott megoldásokat, ezek összköltségét. Nem tartották bizonyítottnak továbbá a felperesek azt sem, hogy a veszélyre figyelmeztető táblát megfelelően kihelyezték volna.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult. Hivatkozott arra, hogy az objektív felelősségnek a felperesek által megkívánt mértékű kiszélesítése nem indokolt és nem is életszerű, a kár bekövetkezését az I. r. felperes közrehatásra idézte elő, amely mint elháríthatatlan és a tevékenységi körön kívül eső ok, az alperesnek a kártérítési felelősség alóli mentesülését eredményezi.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!