Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2018.3.73 Nem szabályszerű a szabadlábon lévő terhelt nyilvános ülésre idézése, ha azt a bíróság a terhelt állandó lakcímére küldi, de elmulasztja azt a terhelt által a bírósági eljárásban már közölt, így a bíróság által tudott, ismert tényleges tartózkodási helyére küldeni, s az állandó lakóhelyre küldött idézés "nem kereste" jelzéssel érkezik vissza.

Nem tekinthető ugyanis szabályszerűnek az az idézés, amely nem a megidézett, bíróság által kétségtelenül ismert tényleges tartózkodási helyről történik, és így a megidézettnek nincs arra lehetősége, hogy az idézésről tudomást szerezzen. Ezért a terhelt - csupán az állandó lakcíméről történt - idézése a másodfokú nyilvános ülésre nem volt szabályszerű, így annak jogkövetkezményei nem alkalmazhatók. A terhelt idézésének szabályszerűtlensége miatt távollétében a nyilvános ülés megtartására nem kerülhetett volna sor, így hatályon kívül helyezésre okot adó eljárási szabálysértés és felülvizsgálati ok valósult meg [Be. 361. § (3) bek.; 362. § (3) bek.; 373. § (1) bek. II. pont d) alpont; 416. § (1) bek. c) pont; 428. § (2) bek.].

[1] A terheltet az elsőfokú bíróság a 2015. június 11. napján kihirdetett ítéletével kisebb értékre, üzletszerűen, dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás bűntette [Btk. 370. § (1) bek., (3) bek. b) pont ba) alpont] és 8 rendbeli szabálysértési értékre, üzletszerűen, dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás vétsége [Btk. 370. § (1) bek., (2) bek. b) pont, bc) és bd) alpont] - mely 4 esetben kísérlet - miatt halmazati büntetésül, mint többszörös visszaesőt 1 év 6 hónap börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontja a büntetés háromnegyed részének kitöltését követően esedékes.

[2] A törvényszék mint másodfokú bíróság a 2016. március 8. napján meghozott ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, a terhelt terhére megállapított bűncselekményeket lopás bűntettének és lopás vétségének nevezte meg, továbbá a lopás bűntette törvényhelyében minősítő körülményként a Btk. 370. § (2) bekezdés bb) és bc) alpontját tüntette fel azzal, hogy a cselekmény helyesen a (3) bekezdés b) pont ba) alpontja szerint minősül, továbbá a 8 rendbeli lopás vétsége helyesen a Btk. 370. § (2) bekezdés b) pont bb) és bc) alpontja szerint minősül, mely 5 esetben kísérlet. Megállapította, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

[3] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt hatályon kívül helyezés érdekében.

[4] Indokai szerint az elsőfokú bíróság nem tett eleget indokolási kötelezettségének, ugyanis nem derül ki, hogy milyen bizonyítékok alapján ítélte el. Emellett hiányosan vette számba a javára szóló enyhítő körülményeket, amelyek így kiegészítésre szorulnak.

[5] További eljárási szabálysértést követett el akkor, amikor S. L. tanút megfelelő tolmács nélkül hallgatta ki, illetve azzal is, hogy e tanú kihallgatása során a korábban már kihallgatott élettársa, Sz. M. közreműködését vette igénybe fordítóként, tolmács helyett.

[6] Hivatkozott arra is a terhelt, hogy a másodfokú bíróság nyilvános ülésén önhibáján kívül nem vett részt, így a másodfokú bíróság a távollétében hozott ítéletet, a védekezéshez való joga csorbult.

[7] A Legfőbb Ügyészség átiratában a terhelt által előterjesztett felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, a nyilvános ülésnek a terhelt távollétében történt megtartására utaló részében részben alaptalannak, ugyanakkor az indokolási kötelezettség megsértésére vonatkozó részében, valamint más okból alaposnak tartotta.

[8] Álláspontja szerint S. L. tanú kihallgatásával kapcsolatos eljárási szabálysértésre utaló részében - mivel az nem tartozik a felülvizsgálatra okot adó szabálysértések körébe - a felülvizsgálati indítvány a törvényben kizárt.

[9] A büntetéskiszabási körülmények nem megfelelő számbavétele szintén nem képez felülvizsgálati okot.

[10] Az iratokból kitűnően a másodfokú bíróság a terheltet a más ügyben kiszabott szabadságvesztés-büntetéséből történő szabadulását követően a nyilvános ülésre a lakcímnyilvántartásban állandó bejelentett lakcímként szereplő címéről idézte, onnan a tértivevény tanúsága szerint "nem kereste" jelzéssel érkezett vissza. A nyilvános ülés megtartásának a Be. 70. § (7) bekezdése értelmében nem volt akadálya. A terhelt időközben bejelentette a lakcímének a megváltozását, amely a nyilvános ülés megtartását követő napon érkezett a bíróságra. A nyilvános ülés elmulasztása miatt azonban a Be. 362. § (4) bekezdése alapján igazolásnak nincs helye, ezért e részében sem alapos a felülvizsgálati indítvány.

[11] A Legfőbb Ügyészség álláspontja szerint az elsőfokú ítéletből nem követhető nyomon, hogy a kerületi bíróság milyen bizonyítékokra alapította azt a ténymegállapítást, hogy a terhelt követte el a 2. pont alatti bűncselekményeket. Ez egyébként a másodfokú ítéletből sem volt megállapítható, mindamellett, hogy az elsőfokú bíróság a 2. pont alatti lopási cselekményekkel összefüggésben a bűnösség megállapítása tekintetében az indokolási kötelezettségének olyan mértékben nem tett eleget, hogy emiatt az felülbírálatra alkalmatlan.

[12] Az elsőfokú bíróság értékelése alapján ugyanis csak annyi állapítható meg, hogy alapvetően a genetikai szakvéleményre alapította a terhelt bűnösségét.

[13] A terhelt DNS-mintáját azonban csupán az 1. pont alatti lopások helyszínén fellelt ácskapcson, mint elkövetési eszközön azonosították, a 2. pont alatti esetben ilyen bizonyíték nem állt rendelkezésre, a terhelt vallomásából pedig nem rekonstruálható, hogy melyik lépcsőházba ment be, a tanúk sem ismerték fel.

[14] Erre tekintettel az elsőfokú bíróság a Be. 373. § (1) bekezdés III/a) pontja szerinti feltétlen eljárási szabálysértést követett el.

[15] Emellett az ügyészi átiratban foglaltak szerint a törvényszék mint másodfokú bíróság a Be. 373. § (1) bekezdés II/d) pontjában írt feltétlen eljárási szabálysértést követte el, amikor a nyilvános ülésről az ügyészt nem értesítette, így az ügyész nem nyilatkozhatott arról, hogy a nyilvános ülésen részt kíván venni vagy sem.

[16] A főügyészség ugyanis indítványában tanácsülés kitűzését tartotta indokoltnak az ügyben, miután az indokolási kötelezettség megszegése miatt az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezésére tett indítványt. A főügyészség ekkor nem nyilatkozott arról, hogy nyilvános ülés tartása esetén részt kíván-e venni azon vagy sem.

[17] A másodfokú bíróság az ügyben nyilvános ülést tűzött ki, az ügyészt azonban nem értesítette, a kitűző végzése pedig azt tartalmazta, hogy "az ügyész a nyilvános ülésen nem vesz részt", viszont ilyen nyilatkozatot az ügyészség nem tett.

[18] A Be. 361. § (4) bekezdése és a Be. 362. § (2) bekezdés megfelelő értelmezése szerint, figyelemmel a Kúria 4. BK véleményére is, a nyilvános ülés akadályát képezték a jelen esetben történtek, mely szerint a másodfokú bíróság az ügyész értesítése nélkül úgy tűzött ki nyilvános ülést, hogy az ügyész nem nyilatkozhatott arról, hogy a nyilvános ülésen részt kíván-e venni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!