A Hajdúszoboszlói Járásbíróság P.20047/2004/35. számú határozata gyermekelhelyezés megváltoztatása tárgyában.
ŰŰHajdúszoboszlói Városi Bíróság
3.P.20 047/2004/35.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Hajdúszoboszlói Városi Bíróság a dr.Czakó Mariann /Debrecen, Szent A. u. 8. fszt. 1./ ügyvéd által képviselt /.../ felperesnek - dr.Szabó István /Debrecen, Iparkamara u.12. fszt.2./ ügyvéd által képviselt /.../ alperes ellen gyermekelhelyezés megváltoztatása, kapcsolattartás korlátozása iránti perében meghozta a következő
Í T É L E T E T :
A bíróság a peres feleknek a ... Városi Bíróság előtt 2003. október 9-én megtartott tárgyaláson megkötött és a bíróság ... sorszámú jogerős végzésével jóváhagyott egyezségét m e g v á l t o z t a t j a, a peres felek élettársi kapcsolatából 2001. március 9-én született ... utónevű közös gyermekét az alperesnél, az a p á n á l helyezi el.
Kötelezi a felperest, hogy a gyermeket 15 napon belül a személyes ingóságaival adja ki az alperesnek.
A felperest megillető rendszeres és rendkívüli kapcsolattartást akként szabályozza, hogy minden hónap első és harmadik hétvégéjén, pénteken 16 órától - vasárnap 18 óráig, minden hét keddi napján 15 órától - 18 óráig, az őszi-, téli-, tavaszi szünidő második felében, a nyári szünidőből július 1-től - 15-ig, illetve augusztus 1-től - 15-ig tarthatja magánál a gyermeket. Megilleti továbbá a páros ünnepekből a húsvét és pünkösd második napja, 2005. évben a karácsony második napja, 2006. évben a szenteste és a karácsony első napja, ezt követően a gyermek a szentestét és karácsony napjait éves váltásban tölti a szüleinél.
A kapcsolattartás átadás-átvétel helye: a gyermek aktuális tartózkodási helye.
A felek kötelesek együttműködni a sikeres kapcsolattartás megvalósulása érdekében. Amennyiben a gyermek betegsége vagy az alperes oldaláról felmerült ok miatt maradna el a kapcsolattartás, úgy azt azonos időtartamban kötelesek pótolni.
A bíróság az alperest terhelő gyermektartásdíj fizetési kötelezettséget m e g s z ü n t e t i 2005. január 31. napjával, és kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 2005. február 1-től kezdődően az alperesnek minden hónapban előre esedékesen, a hónap 15. napjáig havi 10.000.- /Tízezer/ Ft határozott összegű gyermektartásdíjat.
Az ítéletnek a gyermektartásdíjra vonatkozó rendelkezése előzetesen végrehajtható.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye a Hajdú-Bihar Megyei Bírósághoz Debrecen, melyet ennél a bíróságnál kell írásban, három példányban benyújtani.
Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy tárgyalás tartását kérhetik akkor is, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegzett költség megfizetésére vonatkozik; a fellebbezés csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul; illetve a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.
I n d o k o l á s :
A bíróság a következő t é n y á l l á s t állapította meg:
... 2001. március 9-én született a felek élettársi kapcsolatából.
A felek 2003. október 9-én a ... Városi Bíróság előtt a ... szám alatti perben egyezséget kötöttek, mely egyezségüket a bíróság a ... sorszámú jogerős végzésével hagyott jóvá.
A megállapodásuk értelmében a gyermek a felperesnél, az anyánál került elhelyezésre, az alperest minden hónap első és harmadik hétvégéjén, péntek 16 órától - vasárnap 18 óráig, minden hét keddi napján 15-től - 18 óráig illette meg a rendszeres kapcsolattartás, a gyermek átvételének helyét a bölcsődében, illetőleg óvodában határozták meg, az átadás helyét pedig a gondozás helyén. Az alperest a rendkívüli kapcsolattartás az őszi-, téli-, tavaszi szünidő második felében illette meg, nyáron kétszer 15 nap időtartamban azzal, hogy ez utóbbi pontos időpontját minden év május 31-ig egyeztetik, és ha elmaradna az egyeztetés, abban az esetben az alperest a július 1-től - 15-ig, illetve augusztus 1-től - 15-ig terjedő időszak illeti meg. Szabályozták továbbá, hogy a páros ünnepek első napján az alperes a gyermeket magával elviheti, továbbá a szentestét a gyermek felváltva tölti a szüleinél azzal, hogy 2003. év végén a szentestét az anyánál tölti. A rendkívüli kapcsolattartás esetében az átadás-átvétel helyét a gondozás helyében határozták meg és rendelkeztek az esetlegesen elmaradó kapcsolattartások pótlásáról is.
Az egyezségben az alperes kötelezettséget vállalt arra, hogy a bérjellegű juttatása 20 %-ának megfelelő, legkevesebb 10.000.-Ft alapösszegű gyermektartásdíjat fizet meg.
Az alperes az egyezségnek megfelelő kapcsolattartást gyakorlatilag egy hónapig gyakorolhatta, a 2003. őszi szünetre a felperes a gyermeket nem adta, emiatt az alperes 2003. november 3-án a ... Gyámhivatalhoz fordult, ahol a felek megegyeztek egy nap pótlólagos beiktatásában.
Ezt követően a téli szünetben működött az apai kapcsolattartás.
Felperes 2004. január 14-én fordult P.-ben a Nevelési Tanácsadóhoz, január 15-én pedig a ... Gyámhivatalhoz, ahol kérte az apai láthatás felfüggesztését arra hivatkozással, hogy a kislány viselkedésén szokatlan és megdöbbentő dolgokat észlelt. A gyermek azelőtt megbízhatóan szobatiszta volt, de most előfordult, hogy időnként éjszaka bepisilt, a kapcsolattartást követően zavarodott, agresszív, rettenetes dolgokat mesél. A felperes arra következtetett, hogy az alperes ellene neveli a gyermeket, illetve előtte nem helyénvaló szavakat használ. Tart attól, hogy ártalmas dolgokat művelnek a gyermekkel, ezért a kiskorára tekintettel nem járul hozzá, hogy az apa elvigye.
Az alperes első ízben 2004. január 20-án fordult a ... Gyámhivatalhoz, sérelmezte, hogy január 13-a óta nem látta a gyermekét.
Ezt követően hol a felperes, hol az alperes tettek bejelentést a ... Gyámhivatalhoz. Az alperes minden egyes kudarcot vallott kapcsolattartási kísérletéről feljegyzést készíttetett a bölcsődében, illetve az óvodában, illetve bejelentést tett a gyámhivatalhoz. A felperest és a gyermeket a ... Szociális Központ Gyermekjóléti Szolgálata családgondozásba vette.
A gyámhatóság a felperest több ízben figyelmeztette, pár alkalommal pénzbírságot szabott ki vele szemben, majd az apai nagyszülők számára szabályozta a kapcsolattartást akként, hogy minden hét szerdai napján 15-től - 16 óráig a Gyermekjóléti Szolgálat hivatalos helyiségében láthatják az unokájukat. A gyámhatóság határozata 2004. március 9-én kelt, az apai és nagyszülői kapcsolattartás hónapokon keresztül nem valósult meg.
A felperes időközben a kapcsolattartás megvonására, másodlagosan korlátozására kereseti kérelmet terjesztett elő a ... Városi Bíróságon.
A bíróság a ... sorszámú ideiglenes intézkedést tartalmazó végzésével az egyezség szerinti kapcsolattartást felfüggesztette és egyidejűleg az alperes számára engedélyezte, hogy minden hét keddi napján 16 és 18 óra között, illetve szombati napján 9-18 óráig a gyermeket magánál tarthatja, továbbá szabályozta a pünkösdi rendkívüli kapcsolattartást. Ennek ellenére az alperes sem május, sem június hónapban a kapcsolattartást nem tudta gyakorolni.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!