Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2003.5.189 Nem minősül üzleti titok jogosulatlan felhasználásának két cég tevékenységére, vagy bármilyen más jellemzőjére vonatkozó olyan összehasonlító adatok közlése, melyek alapjául szolgáló tények a cégbírósági nyilvántartás adataiból megismerhetőek [Ptk. 81. §].

A jogerős ítélet a felperes keresetét - amelyben annak megállapítását és egyéb jogkövetkezmények alkalmazását kérte, hogy az alperes a K. F. cégnek 1999. április 12-én elküldött faxában azzal a kijelentésével, hogy a jelenlegi vállalata a munkavédelmi ágazathoz tartozik, azonban az előzőnél (a felperesnél) tízszer nagyobb, üzleti titkát megsértette - elutasította, és a felperest kötelezte a le nem rótt 9000 forint kereseti illeték megtérítésére, illetve az alperes javára 9000 forint másodfokú perköltség megfizetésére.

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint az alperes 1998. októberétől 1999. március 31-ig a felperes alkalmazásában állt. Feladata a külkereskedelem bonyolítása volt. Az alperes ezt követően a S. Kft-nél helyezkedett el, amely cég ugyanolyan tevékenységet folytat, mint a felperes. Az új munkáltatójánál az alperes bemutatkozó levelet küldött a felperessel is üzleti kapcsolatban álló K. F. cégnek, amelyben egyebek mellett közölte, hogy "jelenlegi vállalatom a munkavédelmi ágazathoz tartozik, azonban az előzőnél tízszer nagyobb, és most is gyorsan fejlődik, mi úgy gondoljuk, hogy fokozottan vevőbarát árazást és hibátlan szolgáltatást tudunk nyújtani".

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság álláspontjával szemben megállapította: az alperes azzal az állításával, hogy az új cége tízszer nagyobb, mint a felperes, üzleti titoksértést nem követett el, mert e közlés csak olyan általános jellegű meghatározás volt, amelyből nem állapítható meg, hogy az alperes a felperes milyen adatait hasonlította össze az S. Kft. adataival. Nem állapítható meg tehát, hogy e közlés során titokban tartott, vagyis a nyilvánosság által nem ismert adatok kerültek az alperes által felhasználásra. Arra is hivatkozott a jogerős ítélet, hogy a Cégbíróság nyilvántartásában szereplő adatok közlése vagy összehasonlítása egyébként sem minősülhet a Ptk. 81. §-ában meghatározott üzleti titoksértésnek, mert azt fogalmilag csak a titokban tartott információk közlésével lehet megvalósítani.

A jogerős ítélet álláspontja szerint tehát a felperes nem bizonyította, hogy az alperes üzleti titkot hozott jogosulatlanul nyilvánosságra, vagy a felperes üzleti titkával egyéb módon visszaélt volna. Ezért a keresetet a másodfokú bíróság teljes egészében elutasította.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve annak hatályon kívül helyezését és tartalmilag az elsőfokú bíróság jogsértést megállapító és az alperest elégtétel adására kötelező ítéletének a helybenhagyását. Álláspontja szerint a jogerős ítélet a Ptk. 81. §-ába ütközően tévesen jutott arra a következtetésre, hogy az alperes a cégek méretének összehasonlításával titoksértést nem valósított meg - arra is tekintettel, hogy a cégnyilvántartás adatai alapján a cégek méreteire vonatkozóan nyilvános adatok nem állnak rendelkezésre. Álláspontja szerint a kifogásolt "tízszer nagyobb" kifejezés kizárólag a gazdálkodó szervezetek forgalmára utaló kitétel. Ez a felperes gazdasági tevékenységének olyan adata, amelynek nyilvánosságra kerülése sérti az érdekeit. A Pp. 206. §-ába ütköző módon tévesen értékelte a másodfokú bíróság az alperes által használt kitételt, azaz jogszabálysértően jutott arra a következtetésre, hogy a kifejezés annyira általános, hogy semmilyen érdeket nem sért.

Az alperes a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!