Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 104/1999/16 számú határozata összefonódás tárgyában. Eljárás alá vont: ABB Handels und Verwaltungs A. G., ALSTOM S. A.

Vj-104/1999/16

Vj-104/1999/16

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa dr. Lánchidi István ügyvéd (Déri & Lovrecz Ügyvédi Iroda, 1139 Budapest, Váci út 99. II.) által képviselt ALSTOM S. A. és dr. Hegymegi-Barakonyi Zoltán ügyvéd (Martonyi és Kajtár, Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda, 1062 Budapest, Andrássy út 102.) által képviselt ABB Handels und Verwaltungs A. G. kérelmezőknek vállalkozások összefonódása tárgyában indult eljárásban - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács engedélyezi a kérelmezők által irányított közös vállalat megalapítását, azzal, hogy a Részvényesi Megállapodás 10.1. cikkében foglalt versenymentességi megállapodásra az engedély a közös irányítás fennmaradásáig terjed ki.

E határozat felülvizsgálatát az ügyfelek a kézbesítéstől számított 30 napon belül kérhetik a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható keresettel.

Indoklás

I.

Az ALSTOM S. A. Franciaországban bejegyzett holding társaság, melynek több száz leányvállalata az energiatermelés, energiaátvitel és elosztás, szállítás, ipar és hajózás területein folytatja tevékenységét. Az ALSTOM csoporthoz tartozó vállalkozások a világ 33 országában rendelkeznek termelő egységekkel és kereskedelmi hálózatuk mintegy 140 országra kiterjed.

Az ALSTOM csoportnak három Magyarországon tevékenykedő vállalkozásban van többségi részesedése - BGT Hungária Környezettechnológiai Kft., ALSTOM Hungária Villamos Kapcsolóberendezések Kft., ALSTOM Signaling Műszaki, Fejlesztő és Szolgáltató Kft. - melyek közül a környezeti tanácsadással foglalkozó szolgáltató társaság közvetetten a közös vállalat irányítása alá kerül. E leányvállalatok 1998. évi nettó árbevétele együttesen 1,2 milliárd Ft volt.

Az ALSTOM csoport külföldön honos vállalkozásai közvetlenül nem, csak leányvállalataikon keresztül értékesítenek Magyarországon.

Az ABB Handels und Verwaltungs A. G. (a továbbiakban: ABB H. V.) Svájcban bejegyzett cég, mely az ABB Asea Brown Boveri Ltd. tulajdonában álló vállalkozás csoport egyik leányvállalata. Az ABB csoport világszerte mintegy ezer vállalkozással rendelkezik, tevékenysége az energiatermelésre, -átvitelre, -elosztásra, automatizálásra, az energia termeléséhez szükséges berendezések előállítására, fővállalkozásokra valamint pénzügyi szolgáltatásokra terjed ki.

AZ ABB csoport irányítása alatt kilenc magyarországi vállalkozás működik, melyek közül egyes energiatermelési berendezések, kondenzátorok, hőcserélők, radiátorok, erőátviteli és más berendezések gyártásával, karbantartásával, valamint kapcsolódó szolgáltatások nyújtásával foglalkozó ABB Power Generation Kft. és az ABB Láng Gépgyár Rt. kerül a közös vállalat irányítása alá.

A többi Magyarországon tevékenységet folytató leányvállalat energiaelosztó- és szabályozó, valamint vízmérő berendezéseket gyárt; gépek, berendezések, hajók, repülőgépek nagykereskedelmével, elektromos energia szolgáltatással, valamint ingatlanok bérbeadásával és működtetésével foglalkozik.

A magyarországi leányvállalatok 1998. évi együttes nettó árbevétele - az egymás közti forgalom kiszűrésével - 10,7 milliárd Ft volt. Az ABB csoport külföldi leányvállalatai közvetlenül nem exportálnak Magyarországra.

II.

Az ALSTOM S. A. és az ABB csoport részvényesei úgy döntöttek, hogy az energetikai üzletágban meglévő vállalkozásaikat, részlegeiket és vagyontárgyaikat egy hollandiai székhelyű közös tulajdonukban álló vállalat létrehozásával egyesítik. Ennek céljából 1999. március 23-án az ALSTOM S. A., az ABB H. V., valamint a közös vállalat, az ABB ALSTOM Power N. V. képviselői, Közös Vállalati Szerződést kötöttek. Ezt követően az 1999. június 30-án aláírt alaptőke emelés és nem pénzbeli tőkerész okirat alapján kerültek az érintett cégek részvényei a közös vállalat tulajdonába.

A közös vállalatot az alapító ALSTOM és ABB csoport 50-50 %-os részvényhányaddal, illetve az igazgatóság és a felügyelő bizottság tagjai felének kinevezésével közösen irányítja. A Közös Vállalati Szerződéssel egyidejűleg az ALSTOM és az ABB csoport egyes tagjai - az ABB Ltd., az ABB A. G. és az ABB A. B. - Részvényesi Megállapodást kötöttek, melynek 10. cikkelyében kölcsönösen kötelezettséget vállaltak arra vonatkozóan, hogy sem ők, sem leányvállalataik egyike sem fog - a közös vállalat részvétele, vagy előzetes egyetértése nélkül - a világ bármely piacán a közös vállalat versenytársaként fellépni. E kötelezettség vállalás addig az időpontig áll fenn, amíg az alapítók vagy csoportjukhoz tartozó vállalkozások a közös vállalat részvényeinek legalább 25-25 %-ával rendelkeznek és további három évig azután, hogy a tulajdoni részarány e szint alá csökken.

A kérelmezők a tisztességtelen és versenykorlátozó piaci magatartás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 28. § (1) bekezdése alapján a közös vállalat alapításának engedélyezését kérték a Gazdasági Versenyhivataltól.

A kérelemben hivatkoztak arra, hogy a tranzakció célja az energetikai üzletágban tevékenykedő olyan vállalkozás létrehozása, mely hatékony versenytársa lesz e globális piacon résztvevő nagy multinacionális vállalkozásoknak, akik a magyar piacon is jelen vannak, illetve lehetőségük van a piacralépésre. Az összefonódás eredményeként nem jön létre erőfölény az érintett piacokon és annak hátrányos következményei sem lesznek a verseny fennmaradására és fejlődésére. A közös vállalat létrehozásával a nagyobb hatékonyság és a magasabb színtű kutatásfejlesztési tevékenység révén a fogyasztók kedvezőbb ajánlatokhoz jutnak.

A felek a közös vállalat alapítását 1999. április 27-én a 4064/89. sz. (EGK) rendelet 4. cikkelye alapján bejelentették az Európai Közösségek Bizottságának. A Bizottság 1999. június 2-án kelt határozatában úgy döntött, hogy a bejelentett közös vállalat megalapítását nem ellenzi, azt a Közös Piaccal és az EEA Megállapodás előírásaival összeegyeztethetőnek tartja. E döntése a Részvényesi Megállapodás 10. pontjában foglalt nem versenyzési feltételre azonban csak addig az időpontig vonatkozik, amíg az anyavállalatoknak irányító részvénycsomagjuk van a közös vállalatban.

E határozat a felek magyarországi piaci tevékenységére nem vonatkozik és a kérelmezők nem is kívántak olyan külön nyilatkozatot tenni, hogy a 10. cikkelyt Magyarország tekintetében is csak addig alkalmazzák, amíg a közös vállalatban irányító részvénycsomagjuk van; és e versenykorlátozás indokoltságára sem terjesztettek elő bizonyítást.

III.

Az összefonódással érintett piacok az energetikai berendezések - turbinák, generátorok, kazánok, környezetvédelmi- és központi fűtőberendezések - vásárlói, a felújítások megrendelői erőművek, közműszolgáltatók, valamint jelentősebb méretű vállalkozások.

Az érintett piacokon a meghatározó felhasználók a villamos és hőerőművek - tekintettel az igen jelentős összegű beruházásokra - részben versenytárgyalások kiírásával, részben előzetes ajánlatkérések beszerzésével választják ki a berendezések szállítóját, illetve a felújítások megvalósítóját.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!