Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20345/2018/7. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 51. §, 78. §, 81. §, 141. §, 164. §, 228. §, 253. §, 256. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 237. §] Bírók: Havasiné dr. Orbán Mária, Molnár Andrea, Vass Mária

A Győri Ítélőtábla

Pf.V.20.345/2018/7/I.szám

A Győri Ítélőtábla dr.Filó Mihály ügyvéd által képviselt felperesnek dr.Rózsa Mária ügyvéd által képviselt I. r., II. r., dr.Rózsa Mária ügyvéd és a dr. Dicső Ügyvédi Iroda által képviselt III. r., dr.Rózsa Mária ügyvéd által képviselt IV. r. alperesek ellen kártérítés megfizetése iránt - amelyben a képviselő ... főügyészségi ügyész, által képviselt Ügyész fellépett - a Veszprémi Törvényszék előtt folyamatba tett perében Veszprémben, 2018.november 16.napján 14.P.20.522/2018/43/I.szám alatt hozott ítélet ellen az alperesek részéről 44. és 45.sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének megfellebbezett rendelkezéseit helybenhagyja.

Köteles az I.r. alperes 15 nap alatt megfizetni a felperesnek 1.500.000 (egymillió-ötszázezer) forint, a II.r. alperes 1.100.000 (egymillió-egyszázezer) forint, a III.r. alperes 1.000.000 (egymillió) forint, míg a IV.r. alperes 200.000 (kettőszázezer) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság kötelezte az I. r. alperest, hogy 24.000.000 forintot, a II. r. alperest, hogy 21.000.000 forintot, a III. r. alperest, hogy 20.000.000 forintot, a IV. r. alperest, hogy 3.000.000 forintot fizessen meg az államnak 15 napon belül a Kincstár...-...-00000000 számú számlájára történő átutalással; ezt meghaladóan az indítványt elutasította.

A bíróság kötelezte az I. r. alperest, hogy 220.247.811 forintot ezen összeg után 2018. április 10. napjától a kifizetésig járó, a jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát, és 12.992.152 forint perköltséget; a II. r. alperest, hogy 193.058.721 forintot, ezen összeg után 2018. április 10. napjától a kifizetésig járó, a jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát, és 11.564.736 forint perköltséget; a III. r. alperest, hogy 181.173.521 forintot, ezen összeg után 2018. április 10. napjától a kifizetésig járó, a jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát, és 11.004.021 forint perköltséget; a IV. r. alperest, hogy 24.728.884 forintot, ezen összeg után 2018. április 10. napjától a kifizetésig járó, a jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát, és 2.188.682 forint perköltséget fizessen meg a felperesnek 15 napon belül; ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Megállapította, hogy az állam által előlegezett 250.000 forint költséget az állam viseli.

Ítéletének jogi indokolása szerint az 1952. évi III. törvény (rPp.) 275.§ (5) bekezdése értelmében a Kúria a hatályon kívül helyező végzésében az új eljárás lefolytatására vonatkozóan kötelező utasításokat ad. A bíróság kötve van az abban foglaltakhoz, mint ahogy a Kúriának a hatályon kívül helyező végzésben foglalt megállapításaihoz és állásfoglalásaihoz is. Erre tekintettel irányadónak kellett tekinteni a tényállásban megállapított tartalmú jogviszony semmisségét.

A Kúria végzésének indokolásában kifejtette, hogy különbséget kell tenni a szerzőképes fél közötti "belső", illetve a tulajdonszerző és az eladó közötti "külső" jogviszony között. A perbeli esetben a peres felek közötti belső jogviszonyt kellett megítélni.

Ezen perben a felek közös szándéka volt a külföldi magánszemélyre [Tft. 7.§ (1) bekezdés], de egyidejűleg a belföldi jogi személyre [6.§ (1) bekezdés] vonatkozó tulajdonszerzési tilalom, illetve a II-IV. r. alperesek jogviszonyba lépésével a szerzési korlátozás [Tft. 5.§ (1) bekezdés] kijátszása [12]. A rendelkezésre álló bizonyítási anyag alapján tényként egyértelműen megállapítható nyilvánvaló érvénytelenséget a 2/2010. (VI.28.) PK vélemény 4.a. pontja alapján hivatalból észlelte.

A Kúria végzésének indokolása szerint az alperesek kötelesek a kapott pénzbeli szolgáltatás helyébe lépett ingatlanvagyonuk értékesítéséből származó vételárat kiadni a felperesnek. A végzés indokolása utalt arra is, hogy az alperesek visszatérítési igényt megalapozó, részükre visszajáró szolgáltatást a felperesnek nem teljesítettek.

Az alperesek az értékesített ingatlanok vételára 50 %-ának megfelelő 343.604.486 forintban jelölték meg az általuk teljesített szolgáltatások ellenértékét. Arra hivatkoztak, hogy ez az összeg, mint az alpereseknek járó "megbízási és fájdalomdíj" a felperesnek nem jár vissza, mivel úgy állapodtak meg, hogy a nyereséget egymás között "testvériesen" megosztják.

A 40.számú iratukban előadták, hogy ezen megállapodásra azért került sor, mert az alpereseknek nincs módjuk arra, hogy az éveken keresztül nyújtott munkákat, tevékenységet tételesen kimutassák. A felperes részére nyújtott és elszámolást megalapozó szolgáltatásukat az alperesek abban jelölték meg, hogy részt vettek a földek felkutatásában, az adásvétellel kapcsolatos tárgyalások lebonyolításában, a termőföldek gondozásának ellenőrzésében.

Az elsőfokú bíróság az alperesek ezen védekezését nem fogadta el. A Pp.164.§./1/ bekezdése értelmében az alpereseknek kellett volna igazolni a fenti előadásukat. A bizonyítatlanság jogkövetkezménye terhükre esik, így az ingatlan értékesítéséből származó vételár egy része sem számolható el javukra.

Az elsőfokú bíróság kiemelte, hogy a becsatolt iratok, illetve V B, D G tanúk vallomása alapján megállapítható, hogy az ingatlanok felkutatását felperes megbízása alapján a P-m Kft. ügyvezetője végezte. Az ingatlanok értékesítésében sem vettek részt az alperesek. Ezt a tényt személyes meghallgatása során az I.r. alperes is elismerte. (20.sz.jegyzőkönyv)

Az alperesek hivatkozása annyiban helytálló, hogy a felperes és az alperesek közötti megállapodás kiterjedt arra is, hogy a felperes ellenértéket fizet az alpereseknek az ingatlanszerzési tevékenységük után. J-né K B tanúvallomása alapján bizonyítottnak ítélte, hogy a felperes az alperesek részére hektáronként 10 márkát, majd 5 eurót fizetett. Az alperesek azt nem bizonyították, hogy további ellenszolgáltatást megalapozó tevékenységet fejtettek ki.

Nem fogadta el az alperesek azon hivatkozását sem, hogy a felek megállapodása alapján a visszafizetés összege 50 %-os mértékben csökkentendő. Rögzítette, hogy a Kúria a felek közötti belső jogviszony semmisségét állapította meg, így a jogvita a felek megállapodása alapján nem rendezhető, a semmisség jogkövetkezményei alkalmazásának van helye.

Vizsgálta az ügyészi indítvány megalapozottságát is.

Álláspontja szerint a szerződés érvénytelenségét eredményező tényállás egymagában nem elegendő az rPtk.237.§./4/ bekezdésének az alkalmazására, vizsgálni kell, hogy a felperes tanúsított-e olyan magatartást, amely súlyosan elítélendő.

A felperes terhére értékelte azt, hogy nem tett lépéseket a jogellenes helyzet felszámolására, jóllehet reálisan már nem számolhatott azzal, hogy az ingatlanok tulajdonjogát megszerezheti.

Az állam javára történő marasztalás lényege az, hogy nem kaphatja meg a visszajáró szolgáltatást az a fél, akinek a magatartása súlyosan elítélendő. Azt a folyamatot, amely a felek közötti szerződésekhez és a tiltott ingatlanszerzésekhez vezetett, a felperes indította el, és elsősorban az ő érdekét szolgálta a perbeli szerződéses konstrukciók működtetése.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!