Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.9.313 Garázdaság megállapítását lehetővé tevő kihívóan közösségellenes magatartásnak nem tekinthető a terhelteknek - zárt lépcsőházban kialakult alkalmi vitát követő - pillanatnyi indulatból fakadó, egymással szemben megvalósított kölcsönös tettlegessége [Btk. 271. § (1) bek.].

I. Az elsőfokú bíróság 2003. május 28-án kelt ítéletében az I. r. és a II. r. terheltek bűnösségét társtettesként elkövetett súlyos testi sértés bűntettében és társtettesként elkövetett garázdaság bűntettében állapította meg, ezért őket halmazati büntetésül 150-150 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, egynapi tétel összegét 300 forintban állapította meg.

A III. r. és a IV. r. terheltek tekintetében megállapította, hogy nevezettek társtettesként elkövették a garázdaság bűntettét, ezért mindkettőjüket 2-2 évi időtartamra próbára bocsátotta.

A másodfokú bíróság a 2003. december 16-án kelt és jogerős ítéletében az elsőfokú határozatot kizárólag a III. és IV. r. terhelt tekintetében megállapított kártérítést érintően módosította, egyebekben az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Az ítéleti tényállás szerint mind a négy terhelt nyugdíjas, s valamennyien ugyanazon ház III. emeletén laknak. 2001. október 27-én a déli órákban, a ház lépcsőházában - az ott elhelyezett virágok miatt szóváltás alakult ki köztük, ennek során az I. r., továbbá a IV. r. terhelt egymást ütlegelni kezdte. A tettlegességbe a II. r. és a III. r. terheltek is beavatkoztak. Mikor a dulakodás véget ért, a III. r. terhelt az I. és II. r. terhelteket a lakásba "terelte", az I. és II. r. terheltek azonban onnan kijöttek. Ekkor az I. r. terhelt valamilyen fémtárggyal a saját lakása felé igyekvő III. r. terheltet megütötte oly módon, hogy az ütés a III. r terhelt kezét és arcát érte. A III. r. terhelt némi dulakodást követően az I. és II. r. terhelteket ismételten lakásukba lökte.

A III. r. terhelt az I. r. terhelt bántalmazása következtében elmozdulás nélküli nyílt orrcsonttörést és a bal első körömperc bázisának elmozdulás nélküli törését szenvedte el, e sérülések 8 napon túl, ténylegesen 3-4 hét alatt gyó­gyul­tak. Az I. és II. r. terheltek testszerte zúzódásos sérüléseket szenvedtek el, melyek 8 napon belül gyógyultak. A III. és IV. r. terheltekkel szemben e sérülések elszenvedése miatt joghatályos magánindítványt terjesztettek elő.

A III. r. terhelt ugyancsak 8 napon belül gyógyuló véraláfutásos sérüléseket szenvedett el, magánindítványt azonban nem terjesztett elő.

II. Az I. r. és a II. r. terheltek meghatalmazott védője felülvizsgálati indítványt terjesztett elő, melyben anyagi jogszabálysértést sérelmezve az érintett határozatok hatályon kívül helyezését indítványozta. Utalt arra, hogy az ítéletben rögzített tényállásból kitűnően a terheltek magatartása nem volt "kihívóan közösségellenes", ezért - tényállási elem hiányában - terhükre a garázdaság bűntette nem állapítható meg. Hangsúlyozta, hogy a felelősségre vont személyek cselekménye nem kívülállók ellen, hanem egymás ellen irányult, és senkinek tartania nem kellett attól, hogy az esemény szenvedő részese vagy sértettje lehet. A felülvizsgálati indítvány érvelése szerint ilyen veszély hiányában a cselekmény nem közösségellenes, hanem személyi sérelmek által motivált. A leírt tényállásból kitűnően egyébként megállapítható, hogy a terheltek magatartása a köznyugalmat semmilyen módon nem veszélyeztette, az kifejezetten a szembenálló házaspárok haragos viszonyából eredt.

A jogerős ítéletet felülvizsgálati indítvánnyal támadta meg a III. és a IV. r. terhelt és meghatalmazott védőjük is. Az indítvány indokolása szerint az elbírált magatartás - a tett körülményeire, helyszínére és jellegére figyelemmel - a köznyugalom megzavarására nem volt alkalmas, nélkülözte a kihívó közösségellenességet. A III. és IV. r. terheltek magatartása kifejezetten védekező jellegű volt, ezért ők a csoportosan elkövetett garázdaság tetteseiként nem vonhatók felelősségre. Mindezeken túl a III. és IV. r. terhelt erőszakos magatartást sem tanúsított, így cselekményük minősítése és bűnösségük megállapítása anyagi jogszabálysértéssel történt. A III. és IV. r. terheltek, valamint védőik bűncselekmény hiányában történő felmentést indítványoztak.

A Legfőbb Ügyészség az átiratában a felülvizsgálati indítványokat alaptalannak tartotta. Utalt arra, hogy az egyébként csendes lakóház délelőtti nyugalmát megzavaró hangoskodás és dulakodás alkalmas volt a házban lakók riadalmának, megbotránkozásának kiváltására, ezért a terheltek cselekményének elbírálása során anyagi jogsértés nem történt. A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványokkal támadott határozatok hatályban tartását javasolta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!