Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2003.11.475 Ha a munkáltató kétrendbeli kötelezettségszegés alapján közölt rendkívüli felmondást a munkavállalóval, mindkét cselekmény vonatkozásában szükséges a tényállás megállapítása; ennek alapján bírálható el a minősített kötelezettségszegő magatartás fennállása [Mt. 96. § (1) bek. a) pont].

A felperes az alperes 2000. január 7-én kelt rendkívüli felmondása jogellenességének jogkövetkezményei iránt terjesztett elő keresetet.

A munkaügyi bíróság az ítéletével hatályon kívül helyezte a rendkívüli felmondást, és megállapította a felperes munkaviszonya megszűnése időpontját, és kötelezte az alperest 189 273 forint, valamint 250 612 forint, valamint ezek kamatai megfizetésére. A felperes ezt meghaladó keresetét elutasította.

Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a felperes 1996. november 1-jétől az alperes Kórház által üzemeltetett mosodájában dolgozott. A munkaviszonyát megszüntető rendkívüli felmondást az alperes azzal indokolta, hogy a felperes 1999. december 13-án a két óra időtartamra elrendelt túlmunka végzését utasítás ellenére megtagadta ("nem vállalta el"), és "a munkaterületét" a munkaidő lejárta előtt engedély nélkül elhagyta.

A munkaügyi bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás adatai alapján megállapította, hogy az ügyvezető tudomásszerzésének időpontjára tekintettel az alperes a jognyilatkozata megtételével nem késett el. A túlmunkavégzés megtagadására vonatkozó indokot valósnak, de okszerűtlennek ítélte amiatt, mert a túlmunkavégzést a felperessel együtt megtagadó két másik munkavállalóval szemben az alperes nem alkalmazott rendkívüli felmondást. A másik indokot illetően a tanúk vallomásai alapján arra következtetett, hogy "a felperes a munkaterületen tartózkodott, ha nem is közvetlenül a gépek mellett", ily módon a rendkívüli felmondást az alperes nem megfelelően indokolta, az indokok a rendkívüli felmondást nem alapozták meg.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság az ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét a fellebbezett részében helybenhagyta.

A másodfokú bíróság megállapítása szerint a munkaterület engedély nélküli elhagyására vonatkozó rendkívüli felmondási indok alatt az alperes a munkagépnek a munkaidő lejárta előtt történt elhagyását értette, ez azonban a rendkívüli felmondást nem alapozhatta meg. G. É. és P. T. E. tanúvallomásaiból megállapíthatóan ugyanis a munkavállalóknak nem kellett 14 óráig dolgozni, a munkát 10-15 perccel korábban befejezhették, mert a csőállást, a mosópor mennyiséget a műszakvezető jelenlétében fel kellett írni. A túlmunkavégzés megtagadására vonatkozó indok tekintetében osztotta az elsőfokú ítélet álláspontját. Kifejtette, hogy a munkavállalók kötelezettségszegését, annak súlyát azonos körülmények esetén a munkáltató nem mérlegelheti akként, hogy csak egyikükkel szemben alkalmaz rendkívüli felmondást.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és a keresetet elutasító határozat hozatalát kérte. Sérelmezte, hogy a bíróságok a bizonyítékok értékelését nem indokolták, nem tértek ki egyes tanúk vallomásaira, amelyek a másodfokú bíróság által figyelembe vett tanúvallomásokkal szemben bizonyították a munkavégzés munkaidő lejárta előtt történt abbahagyására vonatkozó rendkívüli felmondási indokot. A túlmunkavégzés megtagadására vonatkozó indok értékelését is vitatta, mivel az érintett három munkavállaló közül P. I. magatartását a felesége betegsége, U. S. magatartását pedig azért ítélte kisebb súlyúnak, mert a munkahelyét - a felperessel ellentétben - nem hagyta el, a munkaidő végéig munkát végzett. A bírói gyakorlatra hivatkozással vitatta a munkaviszony megszűnése időpontját.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem a következők szerint alapos. A jogerős ítélet nem vitatott tényállása szerint az 1999. december 13-án hirtelen felgyülemlett szennyes ruha miatt az üzemvezető által elrendelt túlmunkavégzést a felperesen kívül két másik mosómester, P. I. és U. I. is megtagadta. Az alperes a perben mindvégig arra hivatkozott, hogy a felperes ezzel kapcsolatos kötelezettségszegését amiatt ítélte a rendkívüli felmondását megalapozónak, mert P. I.-nak a felesége betegsége miatt a túlmunkavégzés megtagadására volt kellő indoka, U. I. a munkaidő végéig dolgozott, a felperes viszont a munkahelyét a munkaidő vége előtt elhagyta. A felperes az alperes erre vonatkozó előadásait nem vitatta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!