Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2016.48 Az életveszélyt okozó testi sértés befejezett alakzata

I. Az ismeretlen helyen tartózkodó, a nyomozás során a mentességi jogával nem élő tanú vallomása tárgyalás anyagává tehető és bizonyítékként értékelhető [Be. 82. § (1) bekezdés a) és b) pont, 85. § (3) bekezdés, 296. § (1) bekezdés a) pont].

II. Közvetett életveszély megállapíthatósága esetén a cselekmény befejezett alakzata valósul meg [Btk. 164. § (1) bekezdés, (8) bekezdés I. fordulat].

A törvényszék a vádlottakat bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett testi sértés bűntettének kísérletében [Btk. 164. § (1) bekezdés, (8) bekezdés I. fordulat]. Ezért az I. r. vádlottat 3 év 6 hónap szabadságvesztésre és 4 év közügyektől eltiltásra, a II. r. vádlottat - mint erőszakos többszörös visszaesőt - 6 év szabadságvesztésre és 6 év közügyektől eltiltásra, a III. r. vádlottat - mint visszaesőt - 4 év 6 hónap szabadságvesztésre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte. A szabadságvesztést az I. r. és a III. r. vádlottak vonatkozásában börtönben, a II. r. vádlott tekintetében fegyházban rendelte végrehajtani. Megállapította, hogy az I. r. vádlott legkorábban a szabadságvesztés büntetés kétharmad részének, a III. r. vádlott a büntetés háromnegyed részének a kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra, a II. r. vádlott pedig feltételes szabadságra nem bocsátható.

Az irányadó tényállás lényege szerint a vádlottak és a sértett is a 2013. augusztus 21-ére virradó éjszaka megrendezett utcabálban szórakoztak, italoztak. Egy korábbi, tettlegességig fajuló konfliktus miatt a sértett a vádlottak egyik rokonát gázspray-vel lefújta, mert benne vélte felismerni a korábbi bántalmazóját. Ezt észlelve az I. r. és a III. r. vádlottak ököllel próbáltak ütéseket mérni a sértett feje irányába, melyek egy részét a sértettnek sikerült kivédenie. Ekkor a II. r. vádlott lépett a sértetthez és nagy erővel, ököllel megütötte a fejét, amitől a sértett a földre esett és elvesztette az eszméletét. A vádlottak ezt követően a sértettet néhány alkalommal fejbe rúgták. A jelenlévők értesítették a közelben lévő rendőröket, akiknek az odaérkezése előtt a III. r. vádlott távolabb lépett a vérző sértettől, a nézelődő tömegben állt meg.

A rendőrök helyszínre érkezésekor az I. és II. r. vádlottak még bántalmazták a sértettet, egy-egy alkalommal ököllel megütötték a sértett fejét.

A legalább 7 rb. tompa erőbehatás következtében a fejtájékon zúzódásos, bevérzéses, hámhorzsolásos sérülések keletkeztek, továbbá a sértett a bal felső I. fog elvesztését, agyállományi zúzódást, keményburok alatti, valamint a lágy agyhártya alatti vérzést, vizenyős agyduzzadást, a szemgolyó zúzódását, az üvegtest bevérzését szenvedte el. A sérülések kapcsán a koponya ürege megnyílt, azonban tényleges életveszélyes állapot nem alakult ki, mert azt az idejekorán érkező szakszerű orvosi segítségnyújtás elhárította.

A sérülések közül a bal felső I. fog elvesztése és a jobb szem vaksága maradandó testi fogyatékosságnak minősül.

Az ítélet ellen a vádlottak és a védőik a büntetés enyhítése érdekében jelentettek be fellebbezést.

A fellebbviteli főügyészség az átiratában a határozat helybenhagyását indítványozta.

A bejelentett perorvoslatok folytán az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző eljárást a Be. 348. § (1) bekezdése alapján teljes terjedelemben felülbírálta.

Ennek során megállapította, hogy a törvényszék a bizonyítási eljárást alapvetően a perrendi szabályok megtartásával folytatta le. Nem vétett sem feltétlen, sem olyan jellegű relatív perjogi hibát, amely a bizonyítás törvényességét érintené, vagy az érdemi felülbírálatot kizárná.

Relatív eljárási szabálysértés történt azonban akkor, amikor a törvényszék nem tette tárgyalás anyagává és nem értékelte a tárgyalás során ismeretlen helyen tartózkodó N. N. nyomozás során tett tanúvallomását a Be. 296. § (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásával. A törvényszék álláspontja szerint a tanú ismeretlen tartózkodási helye folytán a tárgyaláson nem volt kihallgatható, azonban nyomozási vallomásának tárgyalás anyagává tétele az I. r. vádlotthoz fűződő hozzátartozói viszonyra tekintettel a Be. 82. § (1) bekezdés a) pontjában szabályozott mentességi jog megkerülését jelentené.

Ez az álláspont téves. A tanút a nyomozás során a hatóság figyelmeztette az idézett mentességi okra, mint ahogy a Be. 82. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltakra és a Be. 85. § (3) bekezdésében írtakra is. A tanú nem kívánt mentességi jogával élni, vallomástételi szándékát a kihallgatás jegyzőkönyve egyértelműen tanúsítja. A törvényesen beszerzett bizonyíték a Be. 296. § (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásával a tárgyaláson értékelhető. Nem jelenti a mentességi jog megsértését, ha ilyen eljárási helyzetben, a tanú tartózkodási helyének ismeretlenné válása, vagy halála miatt a bíróság az eljárási törvénynek megfelelően rögzített korábbi vallomást a tárgyalás anyagává teszi. A Be. 296. § (1) bekezdés a) pontja egyes objektív, a tanú személyével összefüggő körülmények megléte esetén teszi lehetővé a tárgyaláson ki nem hallgatható tanú korábbi (nyomozási) vallomásának ismertetését, illetve felolvasását. A törvény nem zárja ki, hogy a korábban mentességi joggal nem élő személy perrendszerűen rögzített vallomását a bíróság a tárgyalási kihallgatás és értelemszerűen az újabb mentességi figyelmeztetés nélkül értékelje. Utal rá az ítélőtábla, hogy a Be. 217. § (3) bekezdés h) pontja ügyészi indítványra lehetőséget biztosít a tárgyalási idézés és a kihallgatás megkísérlése nélkül is a tanú - törvényesen lefolytatott kihallgatást követően beszerzett - nyomozási vallomásának felolvasására. Ez szintén azt támasztja alá, hogy nem eredményezheti a törvényes bizonyíték büntetőperben való elvesztését az a tény, hogy a mentességi joggal rendelkező - de azzal a nyomozás során nem élő, vallomást tevő - tanú a tárgyaláson már nem hallgatható ki objektív ok folytán. A mentességi jog megkerülését, megsértését az jelentené, ha a bíróság eljárási hibával felvett, a mentességi okra nem megfelelő figyelmeztetést követően történt kihallgatás eredményeként keletkezett bizonyítékot venne figyelembe. Jelen esetben azonban nem erről volt szó. Az adott perjogi helyzetben az idézett nyomozási vallomás a bizonyítás törvényes része.

Az elsőfokú bíróság az ügyfelderítési kötelezettségének alapvetően eleget tett. A megállapított tényállás azonban a már felhívott eljárási szabálysértés miatt, másfelől a sértetti sérülés életveszélyes eredményét illetően részben megalapozatlan [Be. 351. § (2) bekezdés a) és b) pont].

A bíróság a már kifejtettek szerint ugyanis téves eljárásjogi indokra hivatkozással nem tette tárgyalás anyagává és így nem értékelte N. N. tanúvallomását, ezen túlmenően nem tisztázta megfelelően az orvos szakértő meghallgatása során, hogy a sértett koponyasérülése közvetlenül avagy közvetetten életveszélyes-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!