Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37459/2007/7. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (INGATLANÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 157. §, 165. §, 171. §, 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 6. §, 16. §, 39. §, 109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet (Inytv. Vhr.) 11. §] Bírók: Buzinkay Zoltán, Fekete Ildikó, Kárpáti Zoltán

Kfv.IV.37.459/2007/7.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Lukovits Péter ügyvéd által képviselt felperesnek a Fővárosi Földhivatal alperes ellen ingatlan-nyilvántartási ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2007. augusztus 27. napján kelt 1.K.31.080/2007/3. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 4. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 1.K.31.080/2007/3. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a Legfelsőbb Bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000 (tízezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, továbbá az államnak - külön felhívásra - 36.000 /harminchatezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú földhivatal a 339839/2/2005. számú határozatával a Budapest, x hrsz-ú ingatlanra vonatkozóan a felperes tulajdonjogát bejegyezte, és a közös tulajdonban álló 23. számú felszíni gépkocsi-beálló hely vonatkozásában a kizárólagos használati jog bejegyzés iránti kérelmét elutasította.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2006. november 30. napján kelt 31.448-2/2006. számú másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében az alperesi határozatok felülvizsgálatát - elsődlegesen megváltoztatását, másodlagosan hatályon kívül helyezését -, és az alperes új eljárásra kötelezését kérte.

Hivatkozott a Ptk. 165. § /1/ és /2/ bekezdésére, az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény /a továbbiakban: Inytv./ 16. § d/ pontjára, és az Inytv. végrehajtásáról szóló 109/1999. /XII. 29./ FVM rendelet /a továbbiakban: Vhr./ 11. § /1/ bekezdésére.

Hangsúlyozta, hogy ugyanebben az ingatlanban más jogosultak javára a használati jogot, illetve használat jogát a hatóság bejegyezte a tárgybeli gépkocsi-beálló hely vonatkozásában, és a gépkocsi-beálló hely nem minősül ugyanazon személy tulajdonának - tehát közös tulajdonnak -, ahogy azt az alperes megjelölte, hanem az egy elkülönült jogi személy tulajdonában áll.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét alaptalannak értékelte és elutasította.

Ítéletének indokolásában a Legfelsőbb Bíróság Kfv.IV.37.232/2006/5. számú ítéletében foglaltakra hivatkozott. Kifejtette, hogy ezen felülvizsgálati döntés hasonló tényállás alapján született, és az indokolás tartalmazza, hogy a használat joga - a haszonélvezeti joghoz hasonlóan - személyhez kötött dologi jog, amelynek jogosultja a más tulajdonában lévő dolgot használhatja korlátozott mértékben.

A felperes a társasház közös tulajdonában álló ingatlan részére vonatkozóan kérte használati jog bejegyzését. Az eszmei hányadok szerinti közös tulajdonú ingatlanrészen kialakított gépkocsi-beálló nem minősül más tulajdonában lévő dolognak, ezért a használati jog bejegyzése fogalmilag kizárt.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, annak hatályon kívül helyezését kérte, a keresetében foglaltakat fenntartotta.

Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet jogszabálysértő, a Ptk. 165. § /1/ és /2/ bekezdése szerint - szerződés alapján - használat joga alapítható, az Inytv. 16. § d/ pontja értelmében az ingatlan-nyilvántartásba a használat joga bejegyezhető jog, a Vhr. 11. § /1/ bekezdése szerint a használat jogát az ingatlan egy részére is be lehet jegyezni.

Álláspontja szerint a társasházi alapító okirat, illetőleg a hivatkozott jogszabályi rendelkezések alapján nincs akadálya annak, hogy a felszíni gépkocsi-beálló hely vonatkozásában a felperes javára a kizárólagos használat joga az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerüljön; a használat joga ugyanis olyan dologi jog, amelynek jogosultja a más tulajdonában levő dolgot használhatja korlátozott mértékben.

Álláspontja szerint a társasház önálló személyiséggel rendelkezik, és a társasház közös tulajdonában álló ingatlanrész tulajdonjoga elválik az egyes külön tulajdonban lévő ingatlanok tulajdonjogától. Ennek megfelelően más tulajdonában lévőnek minősül a társasházi közös tulajdonban álló ingatlanrész és a társasház külön tulajdonában lévő ingatlan, így a használat joga a per tárgyát képező esetben és hasonló tényállású esetekben alapítható, és az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezhető.

Hivatkozott arra is a felperes felülvizsgálati kérelmében, hogy az eljárásban sérült a törvényben rögzített ügyfélegyenlőség elve, tekintettel arra, hogy hasonló tényállás alapján a perbeli társasházban korábban valamennyi felszíni gépkocsi-beálló hely vonatkozásában a társasházi külön tulajdonban levő lakások tulajdonosai javára a használat joga az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzésre került.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!