Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2001.10.486 A biztosítási intézkedés elrendelésénél irányadó szempontok [Ptk. 274. § (2) bek. a) pont, 525. § (1) bek. d) pont, 1994. évi LIII. tv (a továbbiakban: Vht.) 185. §, 187. § (1) bek. b) pont, Pp. 195. § (1) bek., 196. § (1) bek. b) és d) pont].

Az irányadó tényállás szerint a felperes az 1998. szeptember 16-án kelt 117/1998. számú kölcsönszerződéssel 300 000 000 Ft összegű, 1990. augusztus 30-i lejáratú eseti hitelt nyújtott a perben nem álló F. M. P. Rt.-nek (a továbbiakban: az adós) nyers fűszerpaprika felvásárlása céljából. A szerződést többek között az I. r. alperes készfizető kezességvállalása, valamint a felperes és az adós közötti árbevétel-engedményezés biztosította.

1998. június 23-án az adós és az E. Bank Rt. 110 500 000 Ft folyósítására kölcsönszerződést kötöttek. E tartozást az adós oly módon rendezte, hogy a fenti hitelét az E. Bank Rt.-től a felperes "kiváltotta", azaz a fenti összegre 117/A/1998/1/1. szám alatt 1998. december 15-én - 2003. május 16-i lejáratra - maga kötött az adóssal kölcsönszerződést, a kölcsön összegét pedig az adósnak az E. Bank Rt.-vel szemben fennálló követelése kiegyenlítésére fordította, és maga vált az adós hitelezőjévé.

A 117/A/1998/1/1. számú kölcsönszerződést többek között az I-II-III. r. alpereseknek az 1998. december 15-én a felperessel kötött szerződésen alapuló; a 117/1998/B/1. számú kölcsönszerződést pedig az I. r. alperes 1999. január 29-én a felperessel szembeni készfizető kezességvállalása, valamint az adós és a felperes között 1998. szeptember 16-án kötött árbevétel-engedményezési szerződés biztosította.

A felperes a kölcsönszerződéseket 1999. május 14-én azonnali hatállyal felmondta arra hivatkozással, hogy az egyenes adós gazdasági viszonyaiban bekövetkezett jelentős, hátrányos változás veszélyezteti a hitelek visszafizetését. [Ptk. 525. §-a (1) bekezdésének d) pontja]. Az egyenes adós a felmondást nem kifogásolta, a fizetési kötelezettségét azonban nem teljesítette, utóbb ellene felszámolási eljárás indult. Az 1999. június 3-án kelt levelében a felperes felhívta az alpereseket mint készfizető kezeseket a 117/A/1998. számú szerződés alapján a felmondáskor fennálló összesen 112 283 821 Ft-ot kitevő követelése megfizetésére. Felhívta továbbá az I. r. alperest a 117/1998/B. számú kölcsönszerződésben írt követelésből a felmondáskor fennmaradt 294 000 000 Ft kiegyenlítésére.

Az alperesek önként nem teljesítettek, ezért a felperes a követelését fizetési meghagyással érvényesítette, amely ellen az alperesek ellentmondással éltek, így az eljárás perré alakult. A felperes a perré alakult eljárásban benyújtott kereseti kérelemnek nevezett előkészítő iratában az 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 185. §-a, valamint a 187. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján az előbbi követelések biztosítása érdekében az I. r. alperes tulajdonában álló, a d.-i 1451 hrsz. alatt felvett, D.-n, Kölcsey u. 10. szám alatti, a b.-i 2325/18. hrsz. alatt felvett, B.-n, Szántó u. 20/A szám alatti, a b.-i 3884/50 hrsz. alatt felvett B.-n, Bethlen G. u. 9. szám alatti ingatlanok; a II. r. alperes tulajdonában álló, az s.-i 2341 hrsz. alatt felvett, S.-en, Kazinczy u. 18. szám alatti; a b.-i 24756/A/31. hrsz. alatt felvett, B.-n, Október 6. u. 21. szám alatti ingatlanok; továbbá a III. r. alperes tulajdonában álló, az f.-i 1293 hrsz. alatt felvett, F.-en, Szabadság u. 13. szám alatt fekvő ingatlan; az S. T. GmbH I. és III. r. alperes tulajdonában álló üzletrészének, végül az F. M. P. Rt. alperesek tulajdonában lévő részvényeinek zárlatát, valamint az alpereseknek az F. M. P. Rt. "fa."-tól rendszeresen járó munkabérére pénzkövetelés biztosításának elrendelését kérte. Előadta, hogy a követelés létrejöttét, fennállását és lejártát a kölcsönszerződésekkel, a készfizető kezesi szerződésekkel, valamint az adóshoz és kezesekhez intézett felmondással bizonyította, egyben igazolta, hogy a követelés későbbi kiegyenlítése veszélyeztetve van. Az adós ellen felszámolási eljárás indult, a kezesek pedig az adósnak más pénzintézetekkel szemben nagy összegű tartozását is készfizető kezességgel biztosították, ezáltal a helytállási kötelezettségük ez utóbbi bankokkal szemben is a teljes vagyonukra kiterjed, ami azzal a következménnyel járhat, hogy a jelen per befejezésének időpontjára más hitelezők a most még meglévő vagyontárgyakat a saját követeléseik fedezésére felhasználhatják.

Az alperesek a kérelem elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság végzésében a felperes kérelmét elutasította. Megállapította, hogy a felperes a követelés létrejöttét, mennyiségét és lejártát közokirattal vagy teljes bizonyító erejű magánokirattal nem bizonyította, ezért nem állnak fenn a keresetlevél alapján történő biztosítási intézkedés elrendelésének a Vht. 187. §-a (1) bekezdésének b) pontjában írt feltételei.

A végzés ellen a felperes fellebbezett, amelyben az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatását, és a kérelmének megfelelően a biztosítási intézkedés elrendelését kérte. Előadta, hogy az általa becsatolt szerződések, nevezetesen a kölcsönszerződések, a készfizető kezesi szerződések, valamint a kezesekhez és az adóshoz intézett felmondó levél - mint teljes bizonyító erejű magánokiratok - bizonyítják a perbeli követelés létrejöttét és annak összegét is. A kölcsönszerződés felmondása az üzletszabályzat szerint a szerződést lejárttá tette, ezáltal a követelések lejárt volta is bizonyított, és azok későbbi kielégítésének veszélyeztetettsége is fennáll.

Az alperesek fellebbezési ellenkérelmükben az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását kérték. Hivatkoztak a BH-ban 1999. évi 314. sorszám alatt közzétett eseti döntésre is. Álláspontjuk szerint nem bizonyított a követelés lejárta sem.

A fellebbezés a következők szerint alapos.

A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 185. §-a értelmében, ha a követelés teljesítése érdekében a 13. § alapján végrehajtható okiratot még nem lehet kiállítani a végrehajtást kérő azonban valószínűsítette, hogy a követelés későbbi kielégítése veszélyeztetve van, a végrehajtást kérő kérelmére a bíróság biztosítási intézkedésként elrendeli:

a) a pénzkövetelés biztosítását, illetőleg

b) a meghatározott dolog zárlatát.

A Vht. 187. §-a (1) bekezdésének b) pontja értelmében biztosítási intézkedés rendelhető el a keresetlevél alapján az olyan követelés érdekében is, amely iránt belföldi bíróságnál keresetet indítottak, egyúttal a követelés létrejöttét, mennyiségét és lejártát közokirattal vagy teljes bizonyító erejű magánokirattal igazolták. A felperesnek a fentiekhez képest a biztosítási intézkedés elrendelése iránti kérelmének megalapozásához egyrészt a követelés létrejöttét, mennyiségét és lejártát közokirattal vagy teljes bizonyító erejű magánokirattal kellett bizonyítania, egyben valószínűsítenie kellett, hogy a követelés későbbi kielégítése veszélyeztetve van.

Tévedett az elsőfokú bíróság, amikor azt állapította meg, hogy a felperes a követelés létrejöttét, mennyiségét és lejártát a Vht. 187. §-a (1) bekezdésének b) pontjában írt módon nem bizonyította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!