Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

49/1992. (IX. 26.) AB határozat

Simontornya Nagyközség Önkormányzatának szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/1991. (XI. 1.) sz. önkormányzati rendelet felülvizsgálatára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeleti előírások felülvizsgálatára és megsemmisítésére irányuló kezdeményezés ügyében meghozta a következő

határozatot.

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Simontornya Nagyközség Önkormányzatának szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/1991. (XI. 1.) sz. önkormányzati rendelet 22. §-ának utolsó mondata alkotmányellenes, ezért azt megsemmisíti. Az Alkotmánybíróság az indítványt ezt meghaladó részében elutasítja, a széksértés esetén kiszabható rendbírság szabályozásának hiányára vonatkozóan mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítására irányuló kérelmet pedig visszautasítja.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

A megsemmisített rendelkezés e határozat közzétételével veszti hatályát.

INDOKOLÁS

I.

A köztársasági megbízott - miután a törvényességi ellenőrzés keretében kiadott felhívásával Simontornya Nagyközség Képviselőtestülete csak részben értett egyet - az Alkotmánybíróságnál Simontornya Nagyközség Önkormányzatának a szervezeti és működési szabályzatról szóló 13/1991. (XI. 1.) sz. rendelete (a továbbiakban: SzMSz.) 22. §-ában, 24. § (4) bekezdés c) pontjában, 32. § a) pontjában, valamint 33. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezések felülvizsgálatát és megsemmisítését kezdeményezte.

1. Az indítványozó szerint az SzMsz.-nek a széksértésre vonatkozó, kifogásolt rendelkezései [22. §, 24. § (4) bekezdés c) pont] sértik a települési képviselők jogait. Úgy vélekedett, hogy a széksértés szabályozása pontatlan, hiányos, s ezért ezek az előírások biztonsággal nem alkalmazhatók. Sérelmezte, hogy a képviselőtestület - amikor lehetővé tette a képviselőkkel szembeni rendbírság alkalmazását - jogorvoslati lehetőséget nem állapított meg.

2. Az indítványozó az SzMSz-nek a szavazategyenlőségről rendelkező előírásait is támadta. Arra hivatkozott, hogy a simontornyai önkormányzat által alkotott szabályozás ellentétes a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 14. § (3) bekezdésével, mivel a szavazategyenlőség esetén követendő eljárásra vonatkozó döntési jogot a polgármesterre ruházta.

II.

1. Simontornya Nagyközség Önkormányzata az SzMSzben bevezette a széksértés intézményét. A 22. § első mondata a következőket határozza meg: "Aki a tanácskozás méltóságát magatartásával sérti, vagy az ülés tagjait sértő kifejezésekkel illeti, ha sértését rögtön vissza nem vonja, a sértettet, illetőleg az ülést meg nem követi, botrányos magaviseletével a tanácskozást zavarja, széksértést követ el". E § utolsó mondata szerint a széksértést elkövető, "bírsággal sújtott tag, ameddig a kirótt bírságot le nem rótta, a testületi ülésen nem vehet részt".

Az SzMSz. 24. §-a a képviselőtestület ülését vezető elnök feladatait és jogkörét szabályozza. E § (4) bekezdésének b) pontja a gyűlés rendje és a tárgyalás zavartalan méltósága megőrzésével kapcsolatos feladatokat tartalmazza. A (4) bekezdés c) pontja szerint az elnök - az SzMSz.-ben felsorolt esetekben - "ha szükségesnek találja, vagy ha a jegyző ezt kívánja, indítványozza a széksértés megtorlását is, éspedig a széksértést megállapítva: a széksértés esetének tárgyalási idejére zárt ülést rendel el, és elsősorban azt a kérdést teszi fel, hogy az illető büntetendőe. Ha a többség igenlőleg szavazott, indítványt tesz a kiszabandó bírság összegére, s azt bocsátja szavazás alá."

2. A szavazategyenlőségre vonatkozó, ugyancsak kifogásolt előírások pedig a következőket állapítják meg: az SzMSz. 32. § a) pontja szerint "szavazategyenlőség áll fenn akkor, ha nyílt szavazásnál az igen szavazatok száma megegyezik a nem és a tartózkodó szavazatok összegével".

A 33. § (1) bekezdése előírja: "Nyílt szavazásnál szavazategyenlőség esetén a polgármester dönti el, hogy az ő szavazata döntsön, vagy a képviselőtestület a következő ülésén hozzon határozatot. Amennyiben az ülést nem a polgármester vezeti, akkor a testület a következő ülésén hoz határozatot".

Az Ötv. indítványban hivatkozott 14. § (3) bekezdése a következő rendelkezést tartalmazza: "Szavazategyenlőség esetén - ha a szervezeti és működési szabályzat másként nem rendelkezik - a képviselőtestület a következő ülésén újból határoz, ismételt szavazategyenlőség esetén a polgármester szavazata dönt".

III.

Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntését a következőkkel indokolja.

1. A 43/1992. (VII. 16.) AB határozat már megállapította, hogy a választópolgárok önkormányzáshoz való, az Alkotmány 44. § (1) bekezdésében biztosított jogát sérti az az önkormányzati rendeleti előírás, amely a települési képviselőt kizárja a képviselőtestület munkájából. Ez a határozat arra is rámutatott, hogy -az Alkotmány 71. § (3) bekezdése, valamint az Ötv. 93. § (1) bekezdés b) pontja szerint - a képviselők jogállásának szabályozása törvényhozási tárgykörbe tartozik. Törvényi felhatalmazás hiányában az önkormányzat képviselőtestülete a képviselők munkáját korlátozó rendeletet nem alkothat. A döntéshozatalból - az Ötv. 14. § (2) bekezdésében foglaltak szerint - azt a települési képviselőt lehet csak kizárni, "akit vagy akinek a hozzátartozóját az ügy személyesen érinti".

Az SzMSz. 22. §-ának utolsó mondata alkotmányellenesen korlátozza a települési képviselő jogait azáltal, hogy az e § első mondatában meghatározott magatartás tanúsítása esetén a települési képviselő nem gyakorolhatja képviselői megbízatását, s nem láthatja el ez irányú feladatait. Az Alkotmánybíróság ebben a határozatában is rámutat arra, hogy a széksértés intézményének önkormányzati szabályozása - amely a magyar jogtörténetben jelentős hagyományokkal rendelkezik - elvileg nem kifogásolható. Alkotmányellenes azonban a széksértést elkövető települési képviselő cselekményének olyan szankcionálása, amely a képviselőt kizárja a képviselőtestület munkájából, s ezáltal képviselői jogai gyakorlását korlátozza. Az Alkotmánybíróság ezért ezt a kifogásolt rendelkezést megsemmisítette.

Az Alkotmánybíróság az SzMSz.-nek az e tárgykörre vonatkozó, ugyancsak sérelmezett további rendelkezéseit nem semmisítette meg, mivel ezek egyrészt a széksértés tényállási elemeit határozzák meg, másrészt a széksértés esetén követendő eljárást szabályozzák.

Az indítványozó azt is kifogásolta, hogy az SzMSz. a rendbírság kiszabása esetén nem rendelkezik a jogorvoslat lehetőségéről. Az Alkotmánybíróság azonban ezt a kifogást érdemben nem vizsgálta. Az Ötv. 99. § (1) bekezdésének első mondata ugyanis a következőket írja elő. "A köztársasági megbízott a törvényességi ellenőrzés körében - határidő tűzésével - felhívja a helyi képviselőtestületet a törvénysértés megszüntetésére." E § (2) bekezdésének a) pontja pedig úgy rendelkezik, hogy ha a helyi képviselőtestület a megadott határidőn belül nem intézkedett a törvénysértés megszűntetésére, a köztársasági megbízott kezdeményezheti az Alkotmánybíróságnál a törvénysértő önkormányzati rendelet felülvizsgálatát és megsemmisítését. Az Alkotmánybíróság a rendelkezésére álló iratokból megállapította, hogy a köztársasági megbízott nem kifogásolta az erzsébetvárosi képviselőtestületnél a széksértés esetén kiszabható rendbírság vonatkozásában a jogorvoslat hiányát. Az Ötv. előbbiekben idézett rendelkezésében meghatározott feltételek hiányában az Alkotmánybíróság a felülvizsgálati és megsemmisítés iránti kérelemnek ezt a részét visszautasította.

2. Az SzMsz.-nek a szavazategyenlőségre vonatkozó, az indítványban kifogásolt előírásai megsemmisítésére irányuló kérelem nem megalapozott. Az indítványozó azt sérelmezte, hogy az SzMSz. a polgármester "pillanatnyi elhatározásától" teszi függővé a döntés megalkotását.

Az Ötv. már idézett 14. § (3) bekezdése arra nyújt lehetőséget, hogy az önkormányzat a szervezeti és működési szabályzatban határozza meg a képviselőtestület döntéshozatala során kialakult szavazategyenlőség esetén követendő eljárás szabályait. Ebből az következik, hogy az SzMSz. többféleképpen rendelkezhet. Az SzMSz.-ben rögzített szabályozás tehát nem ellentétes az Ötv.-vel. Az Alkotmánybíróság ezért az e tárgykörben sérelmezett rendelkezések megsemmisítésére irányuló kérelmet elutasította.

Dr. Ádám Antal s. k., előadó alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék