Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2006.2.71 Az egyik házastárs különvagyonához tartozó lakás használatáról a Csjt. alapján a bíróság csak akkor dönthet, ha abba a házastársak beköltöztek és azt házastársi közös lakás céljára használták [Csjt. 31/B. §].

A felülvizsgálati kérelemmel érintett körben megállapított tényállás szerint a felperes és az alperes több év ismeretség és egy év együttélést követően 1997. augusztus 23. napján kötöttek házasságot. A házasság megkötését megelőzően a felek a felperes Z., K. u. M. szám alatt található társasházi lakásában éltek, melyet a felperes 1999. április 20. napján eladott.

Az adásvételt követően a házasfelek a Z., A. tér X. szám alatti társasházi lakásba költöztek, melyet a felperes a testvérétől színlelt adásvételi szerződéssel szerzett meg.

A felperes 2000. január 6. napján a K. utcai ingatlan vételárából vásárolta meg az Ő., B. Y. szám alatt található beépítetlen belterületi ingatlant, melyen a peres felek a házastársi életközösség fennállása alatt építkezésbe kezdtek.

Miután a felperes a Z., A. tér X. szám alatti ingatlant 2000. szeptember 15-én eladta, a felek az alperes szüleihez költöztek P.-re, ahonnan azonban a felperes két hónap elteltével elköltözött, ezután pedig a felek a házassági életközösségüket már nem állították helyre. A házassági életközösség tehát 2000. év decemberében, az építkezés időtartama alatt megszűnt. Az építési munkák ezt követően fejeződtek be, a felek nevére a helyi építési hatóság 2001. március 20. napján adta ki a lakóház használatba vételi engedélyét.

Az első fokon eljárt bíróság részítéletével a peres felek házasságát felbontotta, a házasságból született G. utónevű kiskorú gyermek elhelyezésével és a kapcsolattartással összefüggésben pedig a felek egyezségét jóváhagyta, melynek értelmében a gyermek az alperesnél került elhelyezésre.

Az alperes többször módosított viszontkeresetében - egyebek mellett - kérte, hogy a bíróság jogosítsa fel őt a peres felek kiskorú gyermekével az Ő., B. Y. szám alatti házasingatlan földszintjén lévő egy szoba kizárólagos használatára, és a közös használatban lévő helyiségek osztott használatára.

A felperes ellenkérelmében az alperes lakáshasználat iránt előterjesztett viszonkeresetének az elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a peres ingatlan vonatkozásában a lakáshasználat rendezésére nincs jogi lehetőség, mert abban a felek életvitelszerűen nem éltek, nem ez volt az utolsó közös lakásuk.

Az elsőfokú bíróság ítéletével az Ő., B. Y. szám alatti, a felperes kizárólagos tulajdonát képző családi ház osztott használatát rendelte el oly módon, hogy a földszinten lévő lakóegységből egy szoba kizárólagos használatára az alperest és a felek G. utónevű kiskorú gyermekét, a földszinti lakótérben lévő másik szoba kizárólagos használatára a felperest, míg a földszinti lakótérben lévő helyiség használatára a feleket együttesen jogosította fel.

Az ítélet indokolása szerint a Csjt. 77. § (1) bekezdéséből, valamint az Alkotmánybíróság 2299/B/1991. számú határozatából következik, hogy a felek kiskorú gyermekének törvény adta joga az, hogy megfelelő elhelyezést biztosítson számára az a szülő, amelyik ingatlanvagyonnal rendelkezik. A városi bíróság megállapította, hogy az Ő., B. Y. szám alatti ingatlan a felperes különvagyona, azonban a felperes a gyermek méltányos elhelyezésére irányuló törvényi és alkotmányos kötelezettsége alól nem vonhatja ki magát. A peres felek az életközösség megszűnésekor az alperes szüleinél szívességi lakáshasználók voltak, a házassági életközösség fennállása alatt az ő.-i ingatlanba nem költöztek be, azonban a bizonyítékok alapján a bíróság azt állapította meg, hogy a felperes szándéka a család részére önálló otthon megteremtésére irányult, a felek pedig a szívességi lakáshasználatot az alperes szüleinél csak ideiglenesnek tekintették, véglegesen az ő.-i ingatlanban kívántak letelepedni. A peres felek tehát objektíve nem voltak abban a helyzetben, hogy az ő.-i ingatlanba beköltözzenek. Mindezekre tekintettel alaposnak találta az alperes lakáshasználattal kapcsolatos viszontkereseti kérelmét, és az alperes, valamint a peres felek kiskorú gyermeke lakáshelyzetét méltányolva hozta meg döntését.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen annak részbeni megváltoztatása, az alperes lakáshasználat iránti viszontkeresetének az elutasítása, és a felperest megillető perköltség összegének a felemelése iránt a felperes fellebbezett.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, a fellebbezett rendelkezéseit részben és akként változtatta meg, hogy az alperes által a felperesnek fizetendő elsőfokú perköltség összegét felemelte.

A másodfokú bíróság az ítéletét a lakáshasználat vonatkozásában azzal indokolta, hogy a házastársi közös lakás fogalmának meghatározása nem értelmezhető megszorítóan arra az esetre, ami az életvitelszerű ott lakást jelenti a házasfelek részéről. Az eset körülményeire figyelemmel az Ő., B. Y. szám alatti ingatlant annak ellenére a házastársak közös lakásának kell tekinteni, hogy életvitelszerűen az életközösségük időközbeni megszűnésére tekintettel egyikük sem tartózkodott az ingatlanban, azonban a szándékuk a közös lakhatásuk biztosítása volt. Ez okból az ingatlan használatának szabályozásával kapcsolatban a peres ingatlanra a Csjt. 31/B. §-ában foglaltakat alkalmazni kell. Tekintettel arra, hogy a peres adatok alapján a másodfokú eljárás alatt az alperes a peres felek kiskorú gyermekével albérletben lakott, míg állandó lakása P. községben, az alperes édesapjának tulajdonát képző ingatlanban volt, a Csjt. 31/B. § (2) bekezdése szerint a közös kiskorú gyermek lakáshasználati jogát az ő.-i ingatlanban kell biztosítani, mert az albérleti elhelyezés, valamint a járulékos jellegű szívességi lakáshasználat nem tekinthető a közös kiskorú gyermek életvitelszerű folyamatos lakhatásának. Ezzel összefüggésben a másodfokú bíróság - az elsőfokú bírósággal egyezően - utalt az Alkotmánybíróság 2299/B/1991. számú döntésének indokolására, valamint a Csjt. 1. § (2) bekezdésének a gyermek mindenek fölötti érdekét hangsúlyozó általános alapelvére a törvény rendelkezéseinek alkalmazása során.

A jogerős ítélet ellen annak hatályon kívül helyezése, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatása és az alperes viszontkeresetének elutasítása iránt felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!