Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2009.2.44 A különleges eljárás lefolytatására az a bíróság az illetékes, amelynek mulasztása folytán vált szükségessé az eljárás [Be. 555. § (2) bek. b) pont, 559. §].

1. Az M.-i Városi Bíróság a 2001. április 3-án jogerőre emelkedett ítéletével a terheltet lopás bűntette és más bűncselekmény miatt, halmazati büntetésül 8 hónapi fogházbüntetésre ítélte, s ennek végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette.

2. B. K.-i Bíróság a 2004. április 7-én jogerőre emelkedett ítéletével a terheltet lopás bűntette és más bűncselekmény miatt, halmazati büntetésül, 2 év börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte, és elrendelte az 1. pontban megjelölt fogházbüntetés végrehajtását.

3. A B.-i bíróság a 2006. december 4-én jogerőre emelkedett ítéletével a terheltet lopás bűntette és más bűncselekmény miatt, halmazati büntetésül 1 év 6 hónap börtönbüntetésre, 2 év közügyektől eltiltásra, valamint pénzmellékbüntetésre ítélte.

Annak ellenére, hogy a terhelt a 3. pontban írt ítélettel elbírált bűncselekményeket az 1. és 2. pontokban foglalt ítéletekkel kiszabott szabadságvesztések tekintetében alkalmazott feltételes szabadság hatálya alatt követte el, a bíróság elmulasztotta annak kimondását, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható, s nem rendelkezett az előző két ügyben alkalmazott feltételes szabadság megszüntetéséről sem, utóbb azonban ugyanez a bíróság (és a F.-i Bíróság, mint másodfokú bíróság) különleges eljárásban akként rendelkezett, hogy a terhelt a 3. pontban írt büntetéséből feltételes szabadságra nem bocsátható, azonban az 1. és 2. pontban írt elítélésekből származó két feltételes szabadságot továbbra sem szüntette meg.

Az 1. pont alatti ügyben eljárt bíróság a Be. 559. §-a szerinti különleges eljárásban 2008. április 22-én az 1. pont alatti szabadságvesztéssel kapcsolatban alkalmazott feltételes szabadságot megszüntette. E végzést a B. Megyei Bíróság a 2008. június 26-án - azzal az indokkal, hogy a városi bíróság illetékesség hiányában járt el - hatályon kívül helyezte, és a különleges eljárás lefolytatására az iratokat a 3. pontban jelzett bíróságnak küldte meg.

Ez utóbbi bíróság azonban a 2008. július 17-én jogerős végzésével szintén az illetékességének hiányát állapította meg, s az iratokat az eljáró bíróság kijelölése végett a Be. 20. §-ának (1) bekezdésére és (2) bekezdésének c) pontjára tekintettel a Legfelsőbb Bírósághoz felterjesztette.

A végzés indokai szerint a különleges eljárás lefolytatására illetékes alapügyben eljárt bíróság az a bíróság - adott esetben az 1. pont alatti bíróság - amely a feltételes szabadsággal érintett szabadságvesztés-büntetést kiszabta.

A Legfőbb Ügyészség az átiratában az eljárás lefolytatására a 3. pontbeli bíróság kijelölését indítványozta. Álláspontja szerint a Be. 555. §-a (2) bekezdés b) pontjának helyes értelmezése mellett ebben az esetben alapügyben eljárt bíróságnak az tekintendő, amelyiknek a feltételes szabadság megszüntetése érdekében intézkednie kellett volna, és amelynek mulasztása miatt vált szükségessé a különleges eljárás lefolytatása.

A Legfelsőbb Bíróság az eljáró bíróság kijelölésénél a Legfőbb Ügyészség és a megyei bíróság jogi álláspontját osztotta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!