BH 2009.2.44 A különleges eljárás lefolytatására az a bíróság az illetékes, amelynek mulasztása folytán vált szükségessé az eljárás [Be. 555. § (2) bek. b) pont, 559. §].
1. Az M.-i Városi Bíróság a 2001. április 3-án jogerőre emelkedett ítéletével a terheltet lopás bűntette és más bűncselekmény miatt, halmazati büntetésül 8 hónapi fogházbüntetésre ítélte, s ennek végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette.
2. B. K.-i Bíróság a 2004. április 7-én jogerőre emelkedett ítéletével a terheltet lopás bűntette és más bűncselekmény miatt, halmazati büntetésül, 2 év börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte, és elrendelte az 1. pontban megjelölt fogházbüntetés végrehajtását.
3. A B.-i bíróság a 2006. december 4-én jogerőre emelkedett ítéletével a terheltet lopás bűntette és más bűncselekmény miatt, halmazati büntetésül 1 év 6 hónap börtönbüntetésre, 2 év közügyektől eltiltásra, valamint pénzmellékbüntetésre ítélte.
Annak ellenére, hogy a terhelt a 3. pontban írt ítélettel elbírált bűncselekményeket az 1. és 2. pontokban foglalt ítéletekkel kiszabott szabadságvesztések tekintetében alkalmazott feltételes szabadság hatálya alatt követte el, a bíróság elmulasztotta annak kimondását, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható, s nem rendelkezett az előző két ügyben alkalmazott feltételes szabadság megszüntetéséről sem, utóbb azonban ugyanez a bíróság (és a F.-i Bíróság, mint másodfokú bíróság) különleges eljárásban akként rendelkezett, hogy a terhelt a 3. pontban írt büntetéséből feltételes szabadságra nem bocsátható, azonban az 1. és 2. pontban írt elítélésekből származó két feltételes szabadságot továbbra sem szüntette meg.
Az 1. pont alatti ügyben eljárt bíróság a Be. 559. §-a szerinti különleges eljárásban 2008. április 22-én az 1. pont alatti szabadságvesztéssel kapcsolatban alkalmazott feltételes szabadságot megszüntette. E végzést a B. Megyei Bíróság a 2008. június 26-án - azzal az indokkal, hogy a városi bíróság illetékesség hiányában járt el - hatályon kívül helyezte, és a különleges eljárás lefolytatására az iratokat a 3. pontban jelzett bíróságnak küldte meg.
Ez utóbbi bíróság azonban a 2008. július 17-én jogerős végzésével szintén az illetékességének hiányát állapította meg, s az iratokat az eljáró bíróság kijelölése végett a Be. 20. §-ának (1) bekezdésére és (2) bekezdésének c) pontjára tekintettel a Legfelsőbb Bírósághoz felterjesztette.
A végzés indokai szerint a különleges eljárás lefolytatására illetékes alapügyben eljárt bíróság az a bíróság - adott esetben az 1. pont alatti bíróság - amely a feltételes szabadsággal érintett szabadságvesztés-büntetést kiszabta.
A Legfőbb Ügyészség az átiratában az eljárás lefolytatására a 3. pontbeli bíróság kijelölését indítványozta. Álláspontja szerint a Be. 555. §-a (2) bekezdés b) pontjának helyes értelmezése mellett ebben az esetben alapügyben eljárt bíróságnak az tekintendő, amelyiknek a feltételes szabadság megszüntetése érdekében intézkednie kellett volna, és amelynek mulasztása miatt vált szükségessé a különleges eljárás lefolytatása.
A Legfelsőbb Bíróság az eljáró bíróság kijelölésénél a Legfőbb Ügyészség és a megyei bíróság jogi álláspontját osztotta.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!