A Veszprémi Törvényszék K.700968/2021/30. számú határozata. Bírók: Kéry Beáta, Nagy Ibolya Adél, Stettler Noémi

Bíróság neve: Veszprémi Törvényszék

Ügyszám: 101.K.700.968/2021/30-II.

A Veszprémi Törvényszék a dr. Kiss N. Csaba (Felperesi képviselő címe) ügyvéd által képviselt Felperes neve (Felperes címe) felperesnek - a dr. Káldi Zoltán kamarai jogtanácsos által képviselt Veszprém Megyei Kormányhivatal (Alperes címe) alperes ellen Név 1 előzetes vizsgálatot lezáró határozat tárgyú közigazgatási perében - amely perbe a felperes pernyertességének előmozdítása érdekében perbe lépett a dr. Kiss N. Csaba (Felperesi képviselő címe) ügyvéd által képviselt I. rendű felperesi érdekelt neve I. rendű (I. rendű felperesi érdekelt címe), II. rendű felperesi érdekelt neve II. rendű II. rendű felperesi érdekelt címe), III. rendű felperesi érdekelt neve III. rendű (III. rendű felperesi érdekelt címe), IV. rendű felperesi érdekelt neve IV. rendű (IV. rendű felperesi érdekelt címe) és V. rendű felperesi érdekelt neve V. rendű (V. rendű felperesi érdekelt címe) felperesi érdekelt, valamint alperes pernyertességének előmozdítása érdekében perbelépett a dr. Hunyadfalvi Balázs (Alperesi érdekelt jogi képviselőjének címe) ügyvéd által képviselt Alperesi érdekelt neve (Alperesi érdekelt címe) alperesi érdekelt - meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A bíróság az alperes határozatát megsemmisíti és az alperest új eljárásra kötelezi.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 90.000,- (kilencvenezer) forint perköltséget.

A feljegyzett kereseti illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] Az alperesi érdekelt meghatalmazottja útján 2021. június 3. napján kérelmet nyújtott be a irányítószám Helység 1 helyrajzi szám 1 és helyrajzi szám 2 alatti Név 1 létesítésével kapcsolatban a projekt neve dokumentáció benyújtásával egyidejűleg.

A projekt keretében a félsziget Rév felőli belépési pontja mellett kerülne kialakításra egy fogadóközpont, mely külső kapuként kezeli az érkező forgalmat, információt, kényelmi és szabadidős szolgáltatásokat nyújt, közlekedési csomópontként szolgálja a község belterületeinek tehermentesítését.

A Név 1.2 létrehozásának célja a világörökségi várományos területen a természeti és kulturális örökségek védelme érdekében a települést terhelő autós forgalom (évi 1,1 millió utas) hatásainak csökkentése, a turisztikai szolgáltatások bővítése, a meglévő part menti szolgáltatási területek felújítása, új szolgáltatások létrehozása, valamint az épített környezet teljes rehabilitálása és összefüggő zöld környezetbe integrálása. A tervezett beruházással megvalósulna a part menti területek élőhely-rehabilitációja, a hulladékkal, építési törmelékkel szennyezett part menti erdősáv kitakarítása és az invazív fajok kiirtása, összesen 20 000 m2-en, szabadidő park kialakítására kerülne sor pergola rendszerrel, élmény installációkkal, sétányokkal, zöldfelületekkel összesen 5 700 m2-en, 6 db pavilon kerülne kialakításra összesen 632 m2 alapterülettel, továbbá P+R parkoló létesítésére kerülne sor, mely 200 db személygépkocsi és 7 db autóbusz számára összesen 6 400 m2-en biztosítana férőhelyet. A Név 1.3 tervezett forgalma 400 főre becsült, míg a tervezett parkoló várható forgalma júliusi-augusztusi csúcsidőszakban 750 jármű/nap.

[2] Az alperes VE-09/KTF/05382-53/2021. számú, 2021. július 30. napján kelt előzetes vizsgálati eljárást lezáró határozatával megállapította, hogy a tervezett tevékenység megvalósítása esetén nem feltételezhetőek jelentős környezeti hatások, a tervezett tevékenység egységes környezethasználati engedélyhez nem kötött. Rögzítette, hogy fakivágás és cserjeirtás, illetve faegyedek telepítése csak végleges természetvédelmi engedély birtokában végezhető, továbbá a beruházás során megvalósuló vízi létesítményekre vízjogi létesítési, majd üzemeltetési engedélyt kell kérni az illetékes vízügyi hatóságtól.

Az alperes a határozat 2.0. pontjában környezetvédelmi feltételeket és szempontokat rögzített.

Az eljárásban szakhatóságként közreműködő Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság állásfoglalás száma szakhatósági állásfoglalása szerint az előzetes vizsgálati eljárás lezárásához hozzájárult.

[3] Alperes döntése indokolásában rögzítette, hogy a tervezett beruházás a környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005. (XII.25.) Korm. rendelet (a továbbiakban Khvr.) 3. számú melléklet 112. b) pontja alá tartozik és a Khvr. 3. § (1) bekezdés a) pontja alapján előzetes vizsgálat köteles.

A hatóság a kérelmet és annak mellékleteit áttanulmányozva megállapította, hogy az nem tartalmazza teljeskörűen a Khvr. 4. számú mellékletében, valamint a környezetvédelmi és természetvédelmi ágazati jogszabályokban foglalt követelményeket, melyre tekintettel a kérelmező meghatalmazottját hiánypótlásra hívta fel, aki a hiánypótlási felhívásban foglaltakat teljesítette.

Alperes a környezeti elemenként vizsgálta a tervezett tevékenység hatásait.

[4] Zaj- és rezgésvédelmi szempontból rögzítette, hogy a tervezési terület övezet 1 - különleges terület szabadidőközpont besorolású településrendezési övezetben helyezkedik el.

A létesítés során az építési munkálatok csak a nappali időszakban (6:00-22:00) tervezettek. Az építési munkák időtartama egy hónapnál több, de az egy évet nem haladja meg.

A környezeti zaj- és rezgés elleni védelem egyes szabályairól szóló 284/2007. (X.29.) Korm. rendelet 13. § (1) bekezdése alapján rögzítette, hogy a kivitelező felmentést kérhet a külön jogszabály szerinti zajterhelési határértékek betartása alól a környezetvédelmi hatóságtól.

[5] Levegőtisztaság-védelmi szempontból többek között megállapította, hogy a közúti közlekedésből, teherszállításból, valamint a telepítés alatt megnövekedett forgalomból származó vonalforrás kibocsátás alapján végzett becslések szerint az egyes légszennyező anyagok immissiója várhatóan nem haladja meg a vonatkozó határértékeket, a forgalomnövekedésből származó levegő terheltségi szintek elhanyagolható mértékűek lesznek.

[6] Az alperes táj- és természetvédelmi szempontból rögzítette, hogy a tervezési terület - ahogy Település neve 1 Község egésze - a Tó neve 2-felvidéki Nemzeti Park létesítéséről szóló 31/1997. (IX.23.) KTM rendelettel (a továbbiakban: KTM rendelet) kijelölt országos jelentőségű védett természeti terület, illetve a területrendezési tervek készítésének és alkalmazásának kiegészítő szabályozásáról szóló 9/2019. (VI.14.) MvM rendelettel meghatározott tájképvédelmi terület övezetének a része. A KTM rendelet 2. § (1) bekezdése szerint a terület védetté nyilvántartásának célja a táj jellegének megőrzése, természeti értékeinek a felszíni és felszín alatti vizek és vízkészleteknek, a Tó neve 2 és vízgyűjtőjének, az érintett területek erdeinek, termőtalajának és más megújuló természeti erőforrásainak védelme, és a természetszerű gazdálkodási módok elterjesztése révén a Tó neve 2 vízminőségének javítása. A terület természetvédelmi kezelői feladatait a KTM rendelet 3. § (1) bekezdése alapján az Igazgatóság látja el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!