Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék G.40159/2020/36. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 195. § (1) bek.] Bíró: Rusznák Anita

Kapcsolódó határozatok:

*Budapest Környéki Törvényszék G.40159/2020/36.*, Fővárosi Ítélőtábla Gf.40036/2022/8., Kúria Gfv.30442/2022/2.

***********

A Budapest Környéki Törvényszék Dr. Ravasz László (Cím6 szám alatti székhelyű) ügyvéd által képviselt Felperes1 (Cím1 szám alatti lakos) I.r. és Felperes2 (Cím1 szám alatti lakos) II.r. felperesnek - Dr. Jánossy Boglárka Ügyvédi Iroda (Cím7. szám alatti székhelyű, ügyintéző: Dr. Jánossy Boglárka ügyvéd) által képviselt Alperes1 (Cím2 szám alatti székhelyű) I.r. és Alperes2 (Cím4 szám alatti székhelyű) II.r. alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T

A bíróság megállapítja, hogy a 2008. május 9. napján kelt, közjegyző1 közjegyző által ügyszám1. szám alatt közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződés I.7.1. pontjának első mondata érvénytelen.

A bíróság felperesek keresetét ezt meghaladóan elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felpereseket, hogy 15 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg I.r. alperesnek 1.031.360,- (egymillió-harmincegyezer-háromszázhatvan) Ft, II.r. alperesnek pedig szintén 1.031.360,- (egymillió-harmincegyezer.-háromszázhatvan) Ft perköltséget.

A bíróság megállapítja, hogy a per során felmerült 1.500.000,- (egymillió-ötszázezer) Ft eljárási illetéket a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, amelyet a Budapest Környéki Törvényszéken elektronikus úton kell előterjeszteni a Fővárosi Ítélőtáblához címezve.

Ha a fél a fellebbezést nem elektronikus úton, vagy elektronikus úton, de nem az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvényben és végrehajtási rendeleteiben meghatározott módon terjeszti elő, a bíróság a fellebbezést visszautasítja.

A másodfokú eljárásban a jogi képviselet kötelező. Ha a fellebbezést benyújtó fél jogi képviselővel nem rendelkezik, a fellebbezést a bíróság hiánypótlási felhívás kiadása nélkül visszautasítja.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A fellebbező fél ellenfele a fellebbezés kézbesítésétől számított tizenöt napon belül tárgyalás tartását kérheti.

A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 379. és 380. §-ban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, a fellebbezés csak a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével, illetve az előzetes végrehajthatósággal kapcsolatos, vagy a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

I N D O K O L Á S

A bíróság a felek nyilatkozatai, felperesek személyes tényelőadása, valamint a felek által csatolt iratok alapján az alábbi tényállást állapította meg:

Felperesek hitelközvetítő közreműködésével a bank1-nék fennálló forint alapú kölcsönük kiváltása céljából 2008. április 8. napján az bank2.-től (a továbbiakban: alperesi jogelőd1) 30.000.000,- Ft CHF alapú kölcsönt igényeltek. Felperesek a kölcsönkérelemben egyértelműen megjelölték azt is, hogy a kölcsön devizaneme CHF legyen 6 hónapos kamatperiódussal. A futamidőt 20 év jelölték meg azzal, hogy a tőketörlesztési halasztás időtartamát 10 évben adták meg. Fedezetül a cím1. szám allati ingatlant (a továbbiakban: fedezeti ingatlant) ajánlották fel. A kölcsönkérelem aláírásával egyidejűleg felperesek nyilatkozatot tettek arról is, hogy az Ügyféltájékoztató a devizahitelek kockázatairól szóló kiadványban (a továbbiakban: Ügyféltájékoztató) foglaltakat megismerték és az abban foglaltak alapján tudomásul veszik, hogy a devizában nyilvántartott kölcsönök a forintban nyilvántartott kölcsönökhöz képest magasabb kockázatot jelentenek, tekintettel az esetlegleges árfolyamváltozásokra. A kölcsönkérelmet felperesek 2008. április 8. napján mindketten aláírták.

Alperesi jogelőd1 Ügyféltájékoztatója tartalmazta többek között a devizahitel fogalmát. E szerint a devizahitel olyan hitel, amelynek összegét nem forintban, hanem valamely más pénznemben határozzák meg. Devizában tartozunk tehát, függetlenül attól, hogy forintban folyósítja a kölcsönt a bank. Az alperesi jogelőd1 Euró és CHF alapú devizahiteleket kínál. Belföldön elsősorban forintra van szükségünk, és a hiteltörlesztéséhez használt jövedelmünk is forintban keletkezik, így a hitel visszafizetése is forintban történik. A devizahitel összegét mindig devizában határozzák meg, annak kamatlába pedig az adott deviza pénzpiaci kamat szintjének megfelelően általában alacsonyabb, mint a forint hitelek jelenlegi kamatai.

Az Ügyféltájékoztató külön pontban részletezte a vételi és eladás árfolyam különbségét. Ebben rögzítésre került, hogy alperesi jogelőd1 a devizában nyilvántartott hitelt forintban folyósítja. Ehhez az alperesi jogelőd1 a folyósított devizahitel összegét előzetesen átszámítja forintra. Ilyenkor devizavételi árfolyamot alkalmaz, mintha megvásárolná az ügyféltől azt a deviza összeget, amelynek ellenértékét forintban kifizeti. A hiteltörlesztésekor ugyanez fordítva játszódik le. Amikor az alperesi jogelőd1 ügyfele a törlesztőrészlet forintban fizeti, azt az alperesi jogelőd devizaeladási árfolyamon számítja át devizára, mintha eladta volna az ügyfelének a törlesztéshez szükséges devizaösszeget. A vételi és eladási árfolyam különbözik. A vételi árfolyam alacsonyabb az eladásinál. A különbség mértéke változó, ez a változás többlet terhet jelenthet. 2005. január 1-e óta pedig a teljes hiteldíj mutató már tartalmazza ezt a költségelemet is.

Az Ügyféltájékoztató 2. pontjában az árfolyamváltozás kapcsán az alperesi jogelőd1 arra hívta fel felperesek figyelmét, hogy a hitel devizaneme és a forint közötti árfolyamváltozás hatással van mind a folyósított hitelösszegek, mind a tőketörlesztőrészletek (tőke-, kamat- és kezelési költség tartozás) mértékére: ha a szerződéskötés és a folyósítás között a forint árfolyama gyengül az adott devizával szemben, akkor több forint kerül folyósításra (de maximum a folyósítási limiteknek megfelelő összeg). Ha viszont a forint árfolyama erősödik, akkor a folyósításra kerülő forint összeg kevesebb lehet, mint amennyire az ügyfél a kölcsönszerződés megkötésekor számított. Ez különösen a lakásvásárlási és hitelkiváltási célú kölcsönöknél okozhat problémát. Ha a forint árfolyama erősödik, akkor kevesebb forintot kell fizetni a devizában kifejezett törlesztőrészlet fejében, azaz a hitel a futamidő alatt olcsóbbá válik. Ha azonban a forint árfolyama gyengül, akkor a devizában kifejezett törlesztőrészlet forintra átszámított összege magasabb lesz, azaz "drágul" a hitel. A forint erősödése tehát könnyít a törlesztési terheken, gyengülése pedig növelheti azokat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!