Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2008.4.84 Jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntette, és ezzel halmazatban magánokirat-hamisítás vétsége valósul meg, ha a helyi önkormányzat tisztségviselője a céljelleggel nyújtott pénzügyi támogatás megszerzése érdekében elvégezni nem szándékolt munka szükségességét tünteti fel a pályázatban, és hamis számlák benyújtásával azt a látszatot kelti, hogy e munkát elvégezték [Btk. 276. §, 288. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság a 2002. november 14. napján hozott ítéletével a IV. r. terheltet 2 rb. bűnsegédként elkövetett jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntette, 2 rb. folytatólagosan, bűnsegédként elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége miatt 180 napi tétel, napi tételeként 220 forint - 1 év próbaidőre felfüggesztett - pénzbüntetésre ítélte.

A IV. r. terheltet 1 rb. bűnsegédként elkövetett jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntette miatt emelt vád alól, valamint 1 rb. folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségének vádja alól felmentette.

A másodfokú bíróság a 2004. december 1. napján hozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a IV. r. terhelt vonatkozásában megváltoztatta; a terhelt bűnösségét 1 rb. jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntettében is megállapította, amelyet a IV. r. terhelt bűnsegédként követett el, továbbá 1 rb. folytatólagosan, bűnsegédként elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében is bűnösnek mondta ki.

A IV. r. terhelttel szemben kiszabott pénzbüntetés végrehajtásának próbaidőre történő felfüggesztését mellőzte.

A jogerős ügydöntő másodfokú határozat ellen a IV. r. terhelt meghatalmazott védője útján nyújtott be felülvizsgálati indítványt. Sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság a jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével kapcsolatos cselekmény tekintetében az elsőfokú bíróság felmentő rendelkezését megváltoztatta. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság a terhelt bűnösségét a bűnsegédként elkövetett jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntettében és a folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében az anyagi jogszabályok megsértésével állapította meg. Arra hivatkozott, hogy az elkövetéskor hatályos Btk. 288. §-ában meghatározott bűntett célzatos bűncselekmény, amely egyenes szándékkal követhető el. A terhelt vonatkozásában azonban a gondatlanság sem bizonyított. Mivel a terhelt magatartása a jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntettét nem valósítja meg, a folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás, mint szükségszerű eszközcselekmény, sem állapítható meg. Tévesen alkalmazta a másodfokú bíróság a Btk. 2. §-át is.

A Legfőbb Ügyészség az átiratában - és az ügyész a nyilvános ülésen is - a megtámadott határozat hatályában fenntartását indítványozta.

A felülvizsgálati indítvány nem alapos.

Nem sértett anyagi jogszabályt a másodfokú bíróság, amikor a IV. r. terhelt bűnösségét jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntettében és folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében is megállapította, amely cselekményeket bűnsegédként követett el.

Az irányadó tényállás szerint az I. r. terhelt H. nagyközség polgármestere volt. Az önkormányzat a törvényi rendelkezések alapján iskolaépület felújítására, amelynek összköltsége 8 899 000 forint volt, 2 670 000 forint önrészt vállalva 6 229 000 forint céltámogatást igényelt a megyei területfejlesztési tanácstól. A pályázat elkészítésében és összeállításában a IV. r. terhelt részt vett.

A pályázat befogadása 1998. április 20-án történt. A IV. r. terhelt az egyes vállalkozókra lebontva költségvetést és megállapodást készített, amelyek alapján vállalkozási szerződést kötöttek.

A Területfejlesztési Tanács 1998. szeptember 10-én kötött támogatási szerződést az önkormányzattal a beruházás megvalósítására.

Az elsőfokú bíróság azt állapította meg tényként, hogy az I. r. terhelt a szerződés megkötését követően döntött arról, hogy a pályázat útján elnyert céltámogatást csak részben fordítja az iskola felújítására és ennek egy részéből a községi óvodát csoportszobával bővíti. Elhatározásáról a IV. r. terheltet is tájékoztatta.

A másodfokú bíróság azonban e megállapítást mellőzte, és tényként azt állapította meg, hogy az I. r. terhelt erre az elhatározásra a pályázat benyújtását követően, de még a támogatási szerződés megkötését megelőzően a nyár folyamán jutott és erről a IV. r. terheltnek is tudomása volt.

A másodfokú bíróság kiegészítette a tényállást azzal is, hogy az önkormányzat és a Magyar Államkincstár között 1998. szeptember 16-án az általános iskola felújítása tárgyában létrejött finanszírozási szerződés megkötésével egyidejűleg az önkormányzat 6 320 000 forint bruttó értékű számlát nyújtott be a Magyar Államkincstár Megyei Fiókjához. Ennek alapján intézkedett a Magyar Államkincstár a 4 424 000 forint állami támogatás kifizetéséről.

A pályázatban említett iskolafelújításra 3 447 629 forintot fordítottak. A pályázaton elnyert teljes összeget az önkormányzat a büntetőeljárás megindulását követően a cselekmény elsőfokú elbírálásáig a Magyar Államnak visszafizette.

A II. r. terhelt végezte az iskola- és az óvodafelújítást, az óvodai munkák végzésével kapcsolatos vállalkozási díjhoz és költségeihez úgy jutott hozzá, hogy a részszámlákon valótlanul az iskolafelújításon végzett munkát tüntette fel. E számlát a IV. r. terhelt ellenjegyezte, holott tudta, hogy e munkát a II. r. terhelt az iskolafelújítás során nem végezte el. A IV. r. terhelt a céltámogatás összegének a támogatási szerződésben meghatározottaktól eltérő felhasználásának leplezése érdekében az V. r., a VI. r. és a VIII. r. terheltek esetében ugyancsak valótlan tartalmú részszámlákat igazolt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!