Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1993.4.247 A polgári jogi társasági és a megbízási szerződéstípusnak elemeit tartalmazó, vagyonvédelemre vonatkozó atipikus szerződéstől való elállás jogosulatlan volta [Ptk. 474. § (1) bek., 478. § (2) bek., 483. § (4) bek., 568. § (1) bek., 575. § (2) bek., 577. § d) pont].

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a felperes módosított keresetét, melyben annak megállapítását kérte, hogy az alperes 1991. március 31-i felmondása érvénytelen, és 17 082 Ft őrszolgálati díj, annak késedelmi kamatai megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Ítéletének indokolásában az elsőfokú bíróság tényként állapította meg, hogy a peres felek 1990. június 12-én - több szerződő féllel együtt - megállapodást kötöttek, melynek 1. pontja szerint a felek az M. városban a Hetedik u. 26. szám alatt bérleményként használt közös telephelyük őrzésére két főt kívánnak alkalmazni. Az őröket a felperes alkalmazza és fizeti a bérüket, valamint az utánuk járó társadalombiztosítási járulékot. A szerződő felek kötelezettséget vállaltak a költségek közös viselésére és arra, hogy a felperesnek az egy-egy szerződő félre járó költségtérítési részarányt minden hónap utolsó napjáig utólag megfizetik. Megállapodtak abban is, hogy a szerződés minden félre vonatkozóan addig van érvényben, amíg a közös telephelyen működik. Amennyiben onnan elköltözik, tevékenységét megszünteti, a költségtérítést a tárgyhónap végéig fizeti.

Az alperes a szerződést 1991. március 31-ével felmondta, és az őrzési költség rá eső részét eddig az időpontig megfizette. A felmondás okaként azt jelölte meg, hogy az őrzés ellenére a telephelyről értékes vagyontárgyakat vittek el, tehát az őrzési feladatok ellátása nem volt megfelelő és eredményes.

Az elsőfokú bíróság elutasító döntését azzal indokolta, hogy a peres felek és harmadik személyek a szerződést azzal a céllal kötötték, hogy a közös telephely őrzéséről gondoskodjanak. Ezt úgy kívánták megvalósítani, hogy a felperes két éjjeliőrt foglalkoztat, melynek költségeit a szerződő felek közösen viselik, havonta utólag a felperesnek megtérítik. Ez a szerződés leginkább a Ptk. 568. §-ának (1) bekezdése szerint, a felek közös gazdasági érdekeinek előmozdítására, erre irányuló tevékenységük összehangolására alapított polgári jogi társasági szerződésnek minősíthető. A társaság jogi személy tagját ugyanis a Ptk. 568. §-ának (4) bekezdése értelmében személyes közreműködés nem terheli, a vagyoni hozzájárulást pedig a közös költségek fedezetével szolgáltatják.

Az örök foglalkoztatása ellenére nagy értékű anyagokat tulajdonítottak el a telepről, ezek megakadályozására az őrszolgálat nem volt elégséges, ezért rendőri feljelentést is tettek ismeretlen tettesek ellen, ezt az őrszolgálati naplóba bejegyezték. A fenti események miatt nem valósult meg az a közös cél, amelyre a felek a társaságot létrehozták, illetve a szerződést kötötték. Ez esetben pedig a társaság a Ptk. 577. §-ának a) pontja szerint megszűnik. A társaság megszűnése folytán az alperest fizetési kötelezettség már nem terheli.

Az ítélet ellen a felperes nyújtott be fellebbezést, melyben annak megváltoztatását, az alperesnek a keresete szerinti marasztalását kérte. Fellebbezésének indokolása szerint a megállapodás nem minősíthető polgári jogi társasági szerződésnek, mert annak a Ptk.-ban előírt feltételeit nem elégíti ki: nem irányul a felek gazdasági tevékenysége összehangolására, személyes közreműködési kötelezettsége az alperesnek nincs. A fizetendő költségtérítés sem minősül a Ptk. 568. §-a (1) és (4) bekezdése szerinti vagyoni hozzájárulásnak, mert azt utólag kell fizetni, azt a felek nem bocsátják közös rendelkezésre, nem kerül közös tulajdonba és használatba. Mivel a megállapodás nem minősíthető polgári jogi társasági szerződésnek, az - az ítélet indokolásával ellentétben - meg sem szűnhetett. Megállapodásuk a Ptk.-ban nevesített szerződéstípusok egyikének sem tekinthető, ezért annak 4. pontja, illetve - a Ptk. 228. §-ának (2) bekezdése, valamint a Ptk. 229. §-ának (1) bekezdése értelmében - a hatálya addig áll fenn minden megállapodó félre vonatkozóan, amíg az közös telephelyen működik. Az alperes a Ptk. 231. §-a alapján nem jogosult felmondásra, mert erre a megállapodás nem jogosítja fel, de jogszabálynál fogva sem, mert a felperes szerződésszegést nem követett el. Hivatkozott arra, hogy az eltulajdonítások kivizsgálásában az alperes a felperest nem vonta be, az őrök azonban az őrzésnél kellő gondossággal jártak el, és lopás észlelése esetén a rendőrséget mindig nyomban értesítették.

Az alperes fellebbezési kérelmet nem terjesztett elő, a fellebbezési tárgyalásokon nem jelent meg. Az alperes jogi képviselője képviselői minőségének megszűnését és azt jelentette be, hogy az alperes jogutód nélkül megszűnt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!