Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2010.1.16 A "garantálás" a szavak általános jelentése szerint a saját szerződésszerű magatartásért való jótállást jelent. Ha a felek a fizetési kötelezettséget a kötelemszegéshez mint objektív tényhez kapcsolják, akkor a kötbérkikötés gyakorlatilag garanciaígéretet tartalmaz és a mellékkötelezettség vállalója akkor mentesül a kötbér fizetése alól, ha a szerződésszegés a jogosult hibájából következett be [Ptk. 246. §].

A felperes 2000 januárjában pályázati felhívást tett közzé az ún. Piactér hasznosítására "három éves megvalósítási-beépítési kötelezettség mellett." A pályázati kiírás szerint a pályázat érvényességének egyik feltétele az, hogy a pályázó a felperes mint kedvezményezett javára egy elkülönített számlán a vállalt beruházások megvalósítását garantáló letétet helyezzen el. A kiírás azt is tartalmazta; amennyiben a beruházás nem a vállalt mértékben vagy határidőben valósul meg, úgy a letét a kedvezményezettet illeti meg. A pályázat nyertese az alperes volt, amely - pályázata szerint - az általa megvásárolni kívánt építési területen vásárlócentrumot kívánt kialakítani. A peres felek 2000. május 10-én adásvételi előszerződésben állapodtak meg arról, hogy az előszerződés aláírásakor a birtokba lépő alperes a pályázati kiírásban megjelölt és telekmegosztás után kialakítandó ingatlanokat a megosztást jóváhagyó hatósági határozat jogerőre emelkedése után megvásárolja és azt - a megjelölt ütemezés szerint - három éven belül beépíti. A végleges adásvételi szerződés megkötésére 2000. október 18-án került sor. E szerződés szerint az alperes a 1879/1. hrsz.-ú, (a továbbiakban: I. számú) a 1879/2. hrsz.-ú (a továbbiakban: II. számú), valamint a 1879/3. hrsz.-ú (a továbbiakban: III. számú) területet, összesen 39 352 038 Ft-ért megvásárolja. A alperes kötelezte magát arra, hogy a beépítési tervet 2000. október 30-áig elkészítteti és a városi főépítésznek bemutatja, az általa elkészíttetett építési-engedélyezési terv alapján a beruházást 2000. március 31-éig megkezdi és a II-III. számú ingatlanokat 2000. december 31-éig, a I. számú területet pedig 2003. június 30-áig beépíti. (8. pont) Az alperes azt is vállalta, hogy a T. és Vidéke Takarékszövetkezetnél elkülönített számlán elhelyez 8 000 000 Ft összegű, a beruházás megvalósítását garantáló letétet - melynek kedvezményezettje a felperes - azzal, hogy a letétet a számlát kezelő pénzintézet a felperes írásbeli engedélye alapján szabadíthatja fel és bocsáthatja az alperes rendelkezésére éspedig a megvalósulás arányában, a szerződésben rögzített ütemezés szerint. (9. pont.)

Az alperes a városi bíróságnál keresetet nyújtott be a jelen per felperesével szemben, melyben azt kérte, hogy a bíróság az adásvételi szerződésben megjelölt beépítési határidőt a II. és III. számú ingatlanok vonatkozásában 2005. december 31. napjában, a I. számú ingatlan vonatkozásában pedig 2006. június 30-ában határozza meg azzal, hogy ezen határidők betartása esetén az alperest a 8 000 000 Ft összegű letét megilleti. Ezt a keresetét a bíróság jogerős ítéletével elutasította. Az alperes a beruházást nem kezdte meg, a megvásárolt ingatlanokat 2006-ban értékesítette.

A felperes jelen perben előterjesztett keresetében - arra hivatkozással, hogy az alperes az adásvételi szerződés 8. pontjában megjelölt beépítési kötelezettségét nem teljesítette, - a letétként elhelyezett 8 000 000 Ft és annak kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, és viszontkeresetet is előterjesztett, melyben azt kérte, hogy a bíróság ítéletével pótolja a felperesnek a 8 000 000 Ft összegű letét alperes részére való kifizetéséhez szükséges hozzájáruló nyilatkozatát. Álláspontja szerint a letétbe helyezett összeg csak az alperes beruházási szándékának komolyságát volt hivatott biztosítani, őrzési letétnek minősült, és az a beruházás elmaradása ellenére nem a felperest, hanem az alperest illeti meg. Részletes előadást tett arra vonatkozólag, hogy a beruházás megvalósítását a felperes lassította, hátráltatta, akadályozta.

A felperes a viszontkereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság 19. sorszámú ítéletében kötelezte az alperest a T. és Vidéke Takarékszövetkezetnél elkülönített számlán kezelt 8 000 000 Ft letét és annak a pénzintézet által számolt kamatai megfizetésére a felperes javára, és megkereste a takarékszövetkezetet a letét felperes részére való kiutalása végett.

Az ítélet indokolása szerint a 8 000 000 Ft összegű letét a Ptk. 270. § (1) és (2) bekezdése szerinti óvadék volt, melyet az alperes a beépítési kötelezettség "teljesítése érdekében" helyezett el a takarékszövetkezetnél. A pályázati kiírással ellentétben áll az alperesnek az az álláspontja, hogy a letétbe helyezés célja az alperes teljesítőképességének igazolása lett volna. Az alperes dr. P. K. tanú vallomásán kívül semmi mással nem tudta alátámasztani azt az állítását, hogy a beruházás meg nem valósulása esetén is visszajár részére a 8 000 000 Ft-os letét. Az alperes nyilván azért terjesztett elő az adásvételi szerződés 8. és 9. pontjának módosítása iránt a városi bíróság előtt keresetet, mert nem kívánta a letét összegét elveszíteni a beruházás késedelme, illetve a beruházás elmaradása miatt.

Az elsőfokú bíróság szerint nem a felperes felróható magatartása miatt mulasztotta el az alperes beépítési kötelezettségét. Mindezekre tekintettel az elsőfokú bíróság a felperes keresetét alaposnak, az alperes viszontkeresetét alaptalannak találta.

Az alperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet azzal a kiegészítéssel hagyta helyben, hogy a viszontkeresetet - melynek elutasításáról az elsőfokú ítélet rendelkező része nem szólt - elutasítottnak tekinti.

A másodfokú bíróság szerint a 8 000 000 Ft összegű letét sem őrzési letétnek, sem óvadéknak nem minősül.

A pályázati kiírásnak az adásvételi szerződés 12. pontja alapján alkalmazandó, III/6. pontja kifejezetten úgy rendelkezik, hogy a beruházás részbeni vagy egészbeni meghiúsulása, illetve késedelme esetén a letétként elhelyezett összeg a kedvezményezett felperest illeti meg, tehát a pályázati kiírás a letét összegét kárátalánynak tekintette, mely a felperest kárának felmerülése és igazolása nélkül is megilleti a Ptk. 246. § (2) bekezdése alapján. Ez a kikötés ugyan már sem az előszerződésben, sem a végleges adásvételi szerződésben nem szerepel, de ennek ellenére nem lehet megállapítani még dr. P. K. - nem feltétlenül érdektelennek minősülő személy - tanúvallomására figyelemmel sem, hogy a felek szerződéses akarata a letét jogi sorsát illetően utóbb megváltozott volna. Ezt az álláspontot támasztja alá az alperes 2000. május 2-ai levele is. Változatlan maradt tehát a felek azon akarata, hogy a szerződésben vállalt beruházás meghiúsulása és késedelme esetén is a felperest kötbérként illeti meg az alperes által letétbe helyezett összeg, függetlenül attól, hogy a kötbér megnevezés egyik okiratban sem szerepel. Ezt az értelmezést erősíti dr. Sz. T. és H. T. tanúvallomása, valamint az a tény, hogy az adásvételi szerződés a beruházás üteméhez igazodva tette lehetővé a letét felszabadítását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!