Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2006.10.465 A munkáltató tudtával, a munkakörbe tartozó feladatok ellátása érdekében végzett túlmunka ellenértéke a közalkalmazottat a havi illetményén felül megilleti [Mt. 126. § (1) bekezdés, 147. § (1)-(2) bekezdés].

A felperes keresetében a közalkalmazotti jogviszonya jogellenes megszüntetésének megállapítását, továbbá túlmunkavégzés ellenértékének megfizetését kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével az alperest a felperes javára 51 917 forint túlmunkadíj megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az ítéleti tényállás szerint a felperes 2004. május 27. napjától állt az alperesnél közalkalmazotti jogviszonyban adminisztrátor munkakörben. Kinevezésében 90 napos próbaidőt kötöttek ki. A felperes 2004. július 28-án közalkalmazotti jogviszonyának 2004. augusztus 24. napjával történő megszüntetését kérte. Tényként állapította meg a bíróság, hogy felperes a jogviszonya fennállása alatt 97 óra 40 perc túlmunkát végzett, amelynek a terhére igénybe vett egy szabadnapot (8 órát) beszámítva 89 óra 40 perc túlmunka ellenértékét igényelte a perben.

A munkaügyi bíróság a tanúvallomások alapján a felperes túlmunkadíj iránti keresetét alaposnak találta, mert bár a túlmunkavégzést az alperes nem rendelte el, annak elvégzése a munkáltató érdekében volt szükséges és indokolt.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperes túlmunkadíj megfizetésére vonatkozó keresetét elutasította. A túlmunkavégzés tényét elfogadva a bíróság azt vizsgálta, hogy a túlmunka végzésére a felperes vagy az alperes érdekkörében került-e sor.

A megyei bíróság a tanúk vallomásából arra következtetett, hogy a túlmunkavégzést a felperes gyakorlatlansága tette szükségessé, ez pedig nem az alperes érdekkörében felmerült ok volt. Mivel a próbaidő alatt a felperesnek megfelelő rutinra, gyakorlottságra kellett volna szert tenni munkaköre ellátásához a munkaköréhez tartozó feladatok elvégzése végett, a saját érdekkörében felmerült okból került sor a túlmunkavégzésre.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását, azaz alperesnek a túlmunkadíj megfizetésére való kötelezését kérte az Mt. 127. §-ába és 147. §-ába ütköző jogszabálysértésre hivatkozva. Vitatta, hogy a túlmunkavégzésre a saját érdekében került sor, mert amennyiben nem végzett volna túlmunkát, úgy a másnapi munkaindítás csúszott volna, és néhány napon belül a munkáltató működésének ellehetetlenüléséhez vezetett volna ez a helyzet, mivel nem volt más személy, aki az elmaradt munkát elvégezte volna. Ily módon a túlmunka egyértelműen a munkáltató érdekkörébe tartozóan történt.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte. Vitatta a túlmunkavégzés megállapíthatóságát a jelenléti ívek alapján, állította, hogy felperes a munkáltató érdekkörében túlmunkát nem végzett.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!