Tizenhatodik Kiegészítő Jegyzőkönyv

az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló Egyezményhez[1]

Strasbourg, 2013. október 2.

Az Európa Tanács tagállamai, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló, Rómában, 1950. november 4. napján aláírt egyezmény (a továbbiakban: "az Egyezmény") további Magas Szerződő Felei, a jelen Jegyzőkönyv aláírói,

Tekintettel az Egyezmény rendelkezéseire, különösen az Emberi Jogok Európai Bíróságát (a továbbiakban: "a Bíróság") felállító 19. Cikkre;

Figyelembe véve, hogy a Bíróság hatáskörének tanácsadó vélemény kibocsátása által történő kiterjesztése fokozza a Bíróság és a nemzeti hatóságok közötti kölcsönhatást, és ezáltal a szubszidiaritás elvével összhangban erősíti az Egyezmény végrehajtását;

Tekintettel az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése által 2013. június 28-án elfogadott 285 (2013) számú Állásfoglalásra;

A következőkben állapodtak meg:

1. Cikk

1. A Magas Szerződő Felek 10. Cikkel összhangban meghatározott legmagasabb szintű bíróságai tanácsadó vélemény kibocsátását kérhetik a Bíróságtól az Egyezményben vagy az ahhoz fűzött jegyzőkönyvekben meghatározott jogok és szabadságok értelmezését vagy alkalmazását érintő elvi kérdésekről.

2. A kérelmező bíróság tanácsadó vélemény kibocsátását csak olyan üggyel kapcsolatosan kérheti, amely előtte folyamatban van.

3. A kérelmező bíróság indokolással látja el kérelmét, és ismerteti az előtte folyamatban lévő ügy releváns jogi és ténybeli hátterét.

2. Cikk

1. A Nagykamara öt bíróból álló kollégiuma dönti el, hogy az

1. Cikkre figyelemmel elfogadja-e a tanácsadó vélemény iránti kérelmet. A kérelem elfogadásának elutasítását a kollégium indokolással látja el.

2. Ha a kollégium elfogadja a kérelmet, akkor a Nagykamara meghozza a tanácsadó véleményt.

3. Az előző bekezdésben említett kollégiumnak és Nagykamarának hivatalból tagja az azon Magas Szerződő Fél tekintetében választott bíró, amelyhez a kérelmező bíróság tartozik. Ha nincs ilyen bíró, vagy ha az eljárásban akadályoztatva van, akkor az a személy jár el bírói minőségben, akit a Bíróság elnöke az érintett Szerződő Fél által előzetesen benyújtott jegyzékről kiválaszt.

3. Cikk

Az Európa Tanács Emberi Jogi Biztosának és azon Magas Szerződő Félnek, amelyhez a kérelmező bíróság tartozik, joga van írásbeli észrevételek előterjesztésére, továbbá a tárgyaláson való részvételre.

A Bíróság Elnöke a megfelelő igazságszolgáltatás érdekében bármely más Magas Szerződő Felet vagy személyt is felhívhat írásbeli észrevételek előterjesztésére vagy a tárgyaláson való részvételre.

4. Cikk

1. A tanácsadó véleményeket indokolással kell ellátni.

2. Ha a tanácsadó vélemény egészében vagy részben nem képviseli a bírák egyhangú véleményét, akkor bármelyik bíró jogosult különvéleményt benyújtani.

3. A tanácsadó vélemények közlésre kerülnek a kérelmező bíróság és azon Magas Szerződő Fél felé, amelyhez a bíróság tartozik.

4. A tanácsadó véleményt közzé kell tenni.

5. Cikk

A tanácsadó vélemény nem kötelező erejű.

6. Cikk

A Magas Szerződő Felek közötti viszonylatban a jelen Jegyzőkönyv 1-5. Cikkeit az Egyezmény kiegészítő cikkeinek kell tekinteni, s az Egyezmény minden rendelkezését ennek megfelelően kell alkalmazni.

7. Cikk

1. A jelen Jegyzőkönyv az Egyezményben részes azon Magas Szerződő Felek számára áll nyitva aláírásra, akik

a. megerősítés, elfogadás vagy jóváhagyás fenntartása nélküli aláírással; vagy

b. megerősítés, elfogadás vagy jóváhagyás fenntartásával történő aláírással - amit megerősítés, elfogadás vagy jóváhagyás követ - kifejezik hozzájárulásukat ahhoz, hogy a jelen Jegyzőkönyv rájuk nézve kötelező érvényű legyen.

2. A megerősítő, elfogadó vagy jóváhagyó okiratokat az Európa Tanács Főtitkáránál kell letétbe helyezni.

8. Cikk

1. A jelen Jegyzőkönyv az azon időpontot követő három hónapos időszak lejárta utáni hónap első napján lép hatályba, amikor az Egyezményben részes tíz Magas Szerződő Fél kifejezte hozzájárulását ahhoz, hogy a jegyzőkönyv a 7. Cikk rendelkezéseinek megfelelően rá nézve kötelező érvényű legyen.

2. Az Egyezményben részes azon Magas Szerződő Fél vonatkozásában, amely ezt követően fejezi ki hozzájárulását ahhoz, hogy a Jegyzőkönyv rá nézve kötelező legyen, a Jegyzőkönyv az azon időpontot követő három hónapos időszak lejárta utáni hónap első napján lép hatályba, amikor a Magas Szerződő Fél kifejezte hozzájárulását ahhoz, hogy a Jegyzőkönyv a 7. Cikk rendelkezéseinek megfelelően rá nézve kötelező érvényű legyen.

9. Cikk

A jelen Jegyzőkönyv rendelkezései vonatkozásában nem tehető fenntartás az Egyezmény 57. Cikke alapján.

10. Cikk

Az aláírás időpontjában, vagy a megerősítésről, elfogadásról vagy jóváhagyásról szóló okirat letétbe helyezésekor az Egyezményben Részes minden Magas Szerződő Fél az Európa Tanács Főtitkárának címzett nyilatkozatban megnevezi azon bíróságokat, amelyeket a jelen Jegyzőkönyv 1. Cikke 1. bekezdése alkalmazásának céljaira kijelöl. A nyilatkozat bármely későbbi időpontban, azonos módon módosítható.

11. Cikk

Az Európa Tanács Főtitkára értesíti az Európa Tanács tagállamait, valamint az Egyezményben részes többi Magas Szerződő Felet

a. minden aláírásról;

b. minden megerősítő, elfogadó vagy jóváhagyó okirat letétbe helyezéséről;

c. a jelen Jegyzőkönyv 8. Cikkel összhangban történő hatálybalépésének időpontjairól;

d. a 10. Cikkel összhangban tett nyilatkozatokról; és

e. a jelen Jegyzőkönyvvel kapcsolatos bármely más cselekményről, értesítésről vagy közlésről.

Minek hiteléül a kellőképpen meghatalmazott alulírottak aláírták ezt a Jegyzőkönyvet.

Készült Strasbourgban, 2013. október 2-án, angol és francia nyelven, mindkét nyelvű szöveg egyaránt hiteles; egyetlen példányban, melyet az Európa Tanács levéltárában kell elhelyezni. Az Európa Tanács Főtitkára hiteles másolatot küld az Európa Tanács minden tagállamának, valamint az Egyezményben részes többi Magas Szerződő Félnek.

Lábjegyzetek:

[1] Az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló Egyezmény Tizenhatodik Kiegészítő Jegyzőkönyvét Magyarország még nem írta alá.