Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1994.12.670 I. Nincs eljárási jogi lehetősége annak, hogy a bíróság az alperes öröklésből való kiesését erre irányuló kereseti kérelem nélkül hivatalból állapítsa meg [Ptk. 601. § (2) és (3) bek., Pp. 215. §].

II. A házastárs javára szóló végrendelet érvénytelenségének, illetőleg a házastárs öröklésre való érdemtelenségének megállapítására irányuló kereset sikertelensége esetén a bíróságnak tájékoztatnia kell a törvényes örököst, hogy keresetét a házastárs öröklésből való kiesésének megállapítása iránt is kiterjesztheti [Pp. 146. § (3) bek.*].

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes T. J. örökhagyó 1981. június 27-én kelt írásbeli magánvégrendelete alapján nem örökölhet. Az ítélet indokolása szerint az örökhagyó az alperessel 1981. június 6-án kötött házassága fennállása alatt, 1981. június 17-én alkotott írásbeli magánvégrendeletében minden ingó és ingatlan vagyoni örököséül az alperest nevezte meg. Az örökhagyó és az alperes házasságát azonban a bíróság 1982-ben jogerősen felbontotta. Az örökhagyó - aki 1991. március 17-én hunyt el - utóbb a végrendeletet nem vonta vissza. Az örökhagyó gyermeke, a felperes nem tudta bizonyítani, hogy a végrendelet a kereseti kérelmében hivatkozott okból érvénytelen lenne; nem nyert ugyanis bizonyítást, hogy az alperes tisztességtelen befolyással vette rá az örökhagyót a végrendelkezésre [Ptk. 649. § (1) bek. c) pont]. Nem volt megalapozott a felperesnek az alperes öröklésre való érdemtelenségére történt hivatkozása sem, nem tudott ugyanis olyan magatartást megjelölni, amely a Ptk. 602. §-ában foglaltak szerint érdemtelenséget eredményezett volna. "Észlelte azonban a bíróság hogy az alperes kiesik az öröklésből a Ptk. 601. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel. Az életközösség megszakadása előtt tett végintézkedés alapján nem örökölhet ugyanis az örökhagyó házastársa, ha az öröklés megnyílásakor a házastársak között életközösség nem állott fenn, kivéve, ha a körülményekből az következik, hogy az örökhagyó végintézkedését azért nem vonta vissza, mert házastársát az életközösség megszakadása ellenére is juttatásban kívánta részesíteni." Ezért a bíróság a kiesés bekövetkezését megállapította.

A másodfokú bíróság ítéletével az első fokú ítéletet megváltoztatta, és a keresetet elutasította. Egyetértett az elsőfokú bíróság álláspontjával abban, hogy a felperes által felhozott okból a végrendelet érvénytelensége nem volt megállapítható, és megalapozatlan az érdemtelenségre irányuló kereseti kérelem is. Eljárási szabályt sértett azonban az elsőfokú bíróság akkor, amikor a Pp. 215. §-ának az érdemi döntés korlátaira vonatkozó rendelkezését figyelmen kívül hagyta, és a jogi képviselővel eljáró felperes kereseti kérelmein túlterjeszkedve a Ptk. 601. §-ának (2) bekezdése alapján állapította meg az alperes öröklésből való kiesését. "Mindezekre tekintettel a megyei bíróság a Ptk. 601. §-ában foglalt rendelkezésekre alapított indokolást figyelmen kívül hagyva megállapította, hogy a felperes keresete alaptalan, ezért az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a keresetet elutasította." A jogerős ítélet ellen - jogszabálysértésre hivatkozással - a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, és a sérelmezett határozat megváltoztatásával a törvénynek megfelelő határozat hozatalát kérte. Elsődlegesen azzal érvelt, hogy kereseti kérelme valójában örökrésze kiadására irányult, és abban - mint többen a kevesebb - benne foglaltatik az alperes öröklésből való kiesésének megállapítására irányuló kérelem is. Másodlagosan arra hivatkozott, hogy ha a kereseti kérelmek nem merítették ki az őt megillető jogokat, erre a bíróságnak őt figyelmeztetnie kellett volna.

A felülvizsgálati kérelem az alábbi körben megalapozott. A Ptk. 601. §-ának (3) bekezdése szerint, ha a házastársak között az öröklés megnyílásakor életközösség nem állott fenn, az örökhagyó házastársának az öröklésből való kiesésére csak az hivatkozhat, aki a házastárs kiesése folytán maga örökölne, vagy a végintézkedéssel reá rótt kötelezettségtől, illetőleg más tehertől mentesülne. E rendelkezésből következik, hogy a házastárs kiesését nem lehet hivatalból figyelembe venni, az csak akkor vizsgálható, ha arra az érdekelt hivatkozik. Ennek egyik következménye, hogy a kiesés megállapítása iránti igény önálló kereseti kérelem, amelyet az érdekeltnek - esetleges egyéb kereseti kérelmei mellett - kifejezetten elő kell terjesztenie.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!