Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.9.444 A társasház képviselete a tevékenység jellege folytán mind munkaviszonyban, mind megbízási viszonyban ellátható. A közös képviselőnek a társasház egyes szerveivel szemben fennálló kötelezettségéből nem következik, hogy a jogviszonya csak munkaviszony lehet, mert a megbízottként eljáró képviselő kötelmei ebből a szempontból ugyanazok [Mt. 76. §].

A felperest 1995. március 21. napján közös képviselőnek választotta meg az alperes közgyűlése. Ugyanazon év szeptember 26-án - április 1. napjától kezdődően - havi nettó 45 000 Ft illetményt állapított meg a felperesnek.

Az alperes közgyűlése 1996. augusztus 1. napjával az A. Vagyonkezelő Rt.-t bízta meg a közös képviselő teendőinek ellátásával.

A felperes 1997-ben munkanélküli járadék megállapítását kérte, de a Munkaügyi Központ a szükséges bizonyítékok hiányában nem fogadta el munkaviszonyként az alperesnél közös képviselőként eltöltött idejét. Ezt követően 1997 júliusában a felperes keresetet indított az alperes ellen a munkaviszonyának jogellenes megszüntetése miatt. A munkaviszony helyreállítása nélkül a kiesett időre járó és máshonnan meg nem térült munkabérének, valamint kéthavi keresetének megfelelő végkielégítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A munkaügyi bíróság az ítéletével megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, ezért 593 211 Ft munkabér és kamata, valamint 150 000 Ft végkielégítés megfizetésére kötelezte. A munkaügyi bíróság szerint a felek között a munkaszerződés írásba foglalása nélkül munkaviszony jött létre. A munkaviszony fennállására abból következtetett, hogy az alperes könyvelését végző cég ezt a hatóságoknak bejelentette, a jogviszony megszűnésekor a szükséges igazolásokat kiadta. Az alperes nem az Mt.-ben előírt módon szüntette meg a felperes munkaviszonyát, de ez ellen a felperes hat hónapon túl nyújtotta be a keresetét, ezért munkabért csak a megelőző hat hónapra érvényesíthet, amiből le kell vonni a máshonnan megszerzett keresetét.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett.

A másodfokú bíróság a végzésével az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte, és a pert hatáskör hiánya miatt megszüntette. A másodfokú bíróság szerint a felperes nem tudta kellően bizonyítani, hogy az alperessel munkaviszonyt létesített. A tanúvallomások nem erősítették meg, hogy a felek - különösen az alperes - szándéka munkaviszony létesítésére irányult. A munkabérből történő levonás önmagában nem elegendő a munkaviszony igazolására, ha azt más bizonyítékok nem támasztják alá. A felperes 1995. április 1-jétől ugyanazt a tevékenységet látta el, semmilyen körülmény nem utalt arra, hogy szeptember 1-jétől a felek a jogviszony jellegét meg kívánták változtatni. A felperes tisztában volt azzal, hogy a munkaviszonyt milyen jogszerű formában kell megszüntetni, ilyen intézkedést az alperes az egyik alkalmazottjával szemben maga is tett, ennek ellenére a saját ügyében ezt nem szorgalmazta, csak egy évvel később sérelmezte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!