A Kúria Mfv.10338/2017/7. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [27/1996. (X. 30.) BM rendelet 1. § (1) bek., 9. § (1) bek., 16. § (3) bek.] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka
A határozat elvi tartalma:
Nem minősülhet a kárfelelősség alól a munkáltató az Mt. 166. § (2) bekezdés b) pontja alapján, ha a balesetnek nemcsak az volt az oka, hogy a munkavállaló nem megfelelő megoldást választott, hanem ahhoz hozzájárult a munkáltatónál kialakult és eltűrt következetlen gyakorlat és nem egyértelmű utasítás.
***********
A Kúria
mint felülvizsgálati bíróság
közbenső ítélete
Az ügy száma: Mfv.I.10.338/2017/7.
A tanács tagjai: Dr. Tallián Blanka a tanács elnöke
Dr. Hajdu Edit előadó bíró
Dr. Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna bíró
A felperes:
A felperes képviselője:
Dr. Karczub Péter ügyvéd
Az alperes:
Az alperes képviselője:
Dr. Nagy Péter ügyvéd
A per tárgya: kártérítés megfizetése
A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes
A másodfokú bíróság neve és a jogerős határozat száma:
Egri Törvényszék 2.Mf.20.321/2016/5.
Az elsőfokú bíróság neve és a határozat száma:
Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.28/2016/15.
Rendelkező rész
A Kúria az Egri Törvényszék 2.Mf.20.321/2016/5. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.28/2016/15. számú ítéletét megváltoztatja, és megállapítja, hogy az alperes a felperes 2012. október 10-én bekövetkezett munkabalesetéért kárfelelősséggel tartozik.
Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek - tizenöt nap alatt - 10.000 (tízezer) forint és 2.700 (kettőezer-hétszáz) forint áfa felülvizsgálati eljárási költséget.
A le nem rótt 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.
A közbenső ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.
Indokolás
A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás
[1] A felperes 1986-tól előbb betanított, majd 1998-tól szakképzett kéményseprőként állt az alperes alkalmazásában. A munkaköri leírása rögzítette, hogy a munkavégzése során betartja a kéményseprő-ipari közszolgáltatásra vonatkozó előírásokat, és az igazgatói utasításokat. Évente munkavédelmi oktatásokon vett részt, utoljára 2012. szeptember 26-án. N.T. munkabiztonsági szaktanácsadó az oktatás tárgyává tette egyebek mellett a kéményseprő-ipari tevékenység kockázati tényezői és veszélyforrásai, valamint a biztonságtechnikai előírások ismertetését.
[2] A felperes 2012. október 10-én kéménytisztítási feladatokat végzett sormunkaként önállóan a H. D.F. ingatlanban, melynek során a lakáson belül található padlásfeljáróhoz ment, ahol már a házilagos készítésű egyágú falétra elő volt készítve a falnak támasztva. A helyiség laminált lappal burkolt, a létrán csúszásgátló vagy kiakasztó nem volt. A felperes - állítása szerint - megkérte a jelenlévő B.R.E. ingatlantulajdonost, hogy a létrát támassza meg, ő pedig elindult azon felfelé a kéménytisztításhoz szükséges eszközökkel a padlás irányába, melynek ajtaját kinyitotta, az eszközt feltette, majd a padlásra lépett volna, amikor a létra kicsúszott alóla, és közel 3 méter magasságból a talajra zuhant. A tulajdonos ekkor a padlásfeljárótól több méterre lévő konyha ajtajában tartózkodott.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!