Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.11.300 Az érvénytelenségi (megtámadási) kifogás az alperesi védekezés perbeli eszköze, felperesi pozícióból a határidő letelte után a megtámadási igény kifogás formájában sem érvényesíthető, ez alól a végrehajtás-megszüntetési per alapjául szolgáló végrehajtási eljárási pozíciók (adós-végrehajtást kérő) sem adnak felmentést [1952. évi III. tv. (régi Pp.) 369. § a) pont, 1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 236. § (3) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes adósok és az alperes hitelező 2005. április 21-én (hitel kiváltására, valamint ingatlan felújítására és tehermentesítésére) 89 616 CHF összegű devizakölcsönre vonatkozó szerződést kötöttek. A szerződés szerint a folyósítási feltételek teljesítését követően a hitelező az adósok részére legfeljebb 13 000 000 forint kifizetést teljesít, az adósok pedig a "kölcsön devizanemében" kötelesek visszafizetni a tartozást. A tőkét és kamatot tartalmazó törlesztőrészletek havi összegét 549 CHF-ben határozták meg. A felperesek vállalták, hogy a törlesztéshez szükséges fedezetet forintszámlájukon forintban helyezik el és kifejezetten kérték az alperest a konverzió elvégzésére. Kitért a szerződés arra is: mivel a kölcsön nyilvántartása devizában történik, az árfolyamváltozásból eredő esetleges veszteségek az adóst terhelik (I.I.4. pont). A kölcsön kamatát a szerződés a LIBOR CHF értékhez kötötte, melyet évi 4,5%-os kamatfelár terhelt, a forintfizetések alapján a hitelező 2005. április 19-i CHF eladási árfolyamának megfelelően meghatározott THM mértéke pedig 5,83% volt. A szerződésben nem szabályozott kérdésekre a hitelező Általános Szerződési Feltételeiben és Kockázatvállalási Üzletszabályzatában foglaltak az irányadók, melyeket az adósok megismertek és kötelezőnek fogadtak el. A szerződésbe foglalt tartozásukról az adósok a szerződéskötés napján közjegyzői okiratba foglalt tartozáselismerő nyilatkozatot is tettek.

[2] Az alperes a szerződést 2009. július 10-én azonnali hatállyal felmondta, a kérelmére kibocsátott végrehajtási záradék alapján az adósok ellen végrehajtás indult.

A felperesek keresete, az alperes védekezése

[3] A felperesek a régi Pp. 369. § a) pontjára alapított keresete az ellenük folyó végrehajtás megszüntetésére irányult, mert álláspontjuk szerint a végrehajtás alatt álló követelés nem jött létre érvényesen. Keresetüket - egyebek mellett - a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (régi Hpt.) 213. § (1) bekezdésének b) és c) pontjait szerintük sértő, ekként semmis kikötéseire alapították, mert a szerződés nem tartalmazza az ügyleti kamat, illetve a THM mértékét és kiszámításuk sem lehetséges a szerződés adatai alapján. Előadták azt is, hogy nem történt megfelelő tájékoztatás az árfolyamkockázatról sem, melynek hiányában az árfolyamkockázat adósokra terhelése megtévesztő módon, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 210. § (1), (3) és (4) bekezdéseit sértő módon, illetve tisztességtelenül történt.

[4] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a szerződés mind a THM, mind a kamat mértékét tartalmazta, a THM a jogszabály előírásainak megfelelően százalékos mértékben szerepelt és a szerződés rejtett költségeket nem tartalmazott. Az ügyleti kamat referenciakamathoz kötött meghatározása a referenciaérték változását automatikusan követi, ez nem jelent egyoldalú módosítást, emiatt a kikötés érvénytelensége sem állapítható meg, a kamatfelár emelése pedig nem befolyásolta a felperesek szerződésszerű teljesítését, mert a fizetéssel már azt megelőzően késedelembe estek. A felperesek előtt a devizaalapú hitelezési konstrukció ismert volt, az árfolyam emelkedéshez vezető tendencia ugyanakkor előre nem látható körülmény, így az a felperesi hivatkozás, hogy az alperes az árfolyamkockázat tekintetében őket megtévesztette, alaptalan.

Az első- és a másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság keresetet elutasító ítélete indokolásában továbbiak mellett rámutatott, hogy a THM szerződésben feltüntetett százalékos mértéke ellenében a felpereseket terhelte annak bizonyítása, hogy a THM "valós" értéke attól eltérő, a felperesek azonban a bizonyítási kötelezettségüknek nem tettek eleget. Az ügyleti kamat vonatkozásában az elsőfokú bíróság egyetértett az alperessel abban, hogy a referenciakamat alakulása az alperestől független, részletesebb tájékoztatást adni arról szükségtelen volt. Rámutatott: a szerződés egyértelműen rögzítette, hogy az árfolyamkockázat az adósokat terheli, a kockázat korlátozottsága vagy nem valós jellege a szerződés rendelkezéseiből nem következett. Általánosságban utalt arra, hogy a tisztességtelen szerződési feltételek miatti semmisségre vonatkozó rendelkezések csak a 2006. március 1-jét követően kötött szerződésekre irányadók, a megtámadási okok érvényesítésének ideje pedig eltelt, kifogás formájában arra felperesi pozícióból hivatkozni nem lehet, ezért e hivatkozások érdemi vizsgálatára nem volt lehetőség.

[6] A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét és megszüntette a felperesek ellen folyó végrehajtásokat. Egyetértett az elsőfokú bíróság által megállapított tényállással, tévesnek találta azonban a megtámadási kifogás kizárását. A kifogás lényege, hogy az azzal élő féllel szemben a szerződésből eredő követelést érvényesítenek, ez pedig a végrehajtási eljárások formájában fennáll. A felperesek érvénytelenségi kifogását a másodfokú bíróság érdemben is alaposnak találta, mert meghallgatásuk nélkül, a szerződés "semmitmondó tájékoztatása" alapján is megállapítható volt, hogy az árfolyamkockázatról nem kaptak tájékoztatást, a szerződés I.I.4. pontja ekként tisztességtelen, a szerződés részleges érvénytelenségét, a jelen perben a végrehajtás megszüntetését eredményező kikötés. A THM és az ügyleti kamat meghatározatlansága tekintetében is megalapozottnak találta a másodfokú bíróság a fellebbezést: a THM forintban történő meghatározása álláspontja szerint értelmezhetetlen, különös tekintettel arra, hogy az alkalmazandó árfolyamot sem jelölte meg a szerződés. Mindezek miatt a szerződés a régi Hpt. 213. § (1) bekezdés b) pontját sértő módon semmis, arra is figyelemmel, hogy az alapul vett 13 000 000 forint nem fix, hanem maximális összege a kölcsönnek. Végezetül az ügyleti kamat meghatározása sem tett eleget a jogszabály előírásának: a referenciaként választott kamatmérték az ügyfelek számára megismerhetetlen, illetve az egy napon belül is három különböző érték lehet, és pontos mértékét sem tünteti fel a szerződés, ily módon a régi Hpt. 213. § (1) bekezdés c) pontjába ütközik. A kifejtettek miatt a másodfokú bíróság a felperesek által a fellebbezésben hivatkozott további érvénytelenségi okokat érdemben nem is vizsgálta.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[7] A jogerős ítélet ellen felülvizsgálattal élő alperes annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását, másodlagosan - szükség esetén - az első- vagy a másodfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását kérte. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság iratellenesen rögzítette, hogy a szerződés még tájékoztató jelleggel sem tartalmazza az ügyleti kamat mértékét, ugyanis a szerződés elválaszthatatlan mellékletét képező zálogszerződés - amely az iratok között rendelkezésre állt - azt a szerződéskötés időpontjára 5,25%-ban határozta meg, a referenciakamat pedig a Hirdetményből megismerhető, változásáról az alperes a fizetési értesítőkben is tájékoztatást adott. A referenciakamat mértéke köztudomású tény, amennyiben azonban azzal kapcsolatban semmisségi okot észlel, a bíróság köteles az ügyfelet - jelen esetben az alperest - nyilatkozattételre felhívni. Ezt a felhívást a másodfokú bíróság elmulasztotta, így az alperes alappal bízhatott abban, hogy a referenciakamat meghatározottsága és köztudomású jellege tekintetében előadottakat a másodfokú bíróság elfogadta. Az ezzel ellentétes tartalmú döntés a bizonyítás, nyilatkozattétel lehetőségének hiánya miatt lényeges, az érdemi döntésre kiható eljárási szabálysértés.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!