Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1993.6.358 A kitagadási ok meglétét az köteles bizonyítani, aki a kitagadásra hivatkozva örökölni kíván [Ptk. 662. §., 663. § (1) bek.].

Az örökhagyó és lánya, a felperes között a közös tulajdonukban álló ingatlannal kapcsolatban felmerült vita miatt a viszony megromlott, és a felperes 1988-ban jognyilatkozat pótlása iránt pert is indított az örökhagyó ellen; ezt követően a kapcsolatuk teljesen megszakadt.

Az örökhagyó az 1988. augusztus 29-én kelt közvégrendeletében minden vagyona örököséül fiát és annak házastársát, az alpereseket nevezte meg; egyben a felperest az öröklésből kitagadta. A kitagadás okaként a végrendelet a következőket tartalmazza: "Lányom... velem szemben nagyon rosszul viselkedik, tolvajnak nevez, leköpköd, volt, amikor már az ablakot rám törte, egyébként vele perben is vagyok, mert a telkemre épített és emiatt per van. Amiatt is van per, mivel ő gázt akar a lakásába bevezetni, én pedig azt az én ingatlanomon keresztül nem engedem".

Az örökhagyó 1989. augusztus 19-én meghalt. A hagyatéki eljárásban a közjegyző a hagyatékot - egyebek mellett egy ingatlan 1/2 részét - a végrendelet alapján az alperesnek adta át.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy a kitagadás érvénytelen, ezért őt a kötelesrész megilleti. Elismerte, hogy az örökhagyó ellen a közös tulajdonukban álló ingatlanra történt ráépítéssel és a gázbevezetéssel kapcsolatos jogvita miatt pert indított, s ezt követően a kapcsolatuk megszakadt, ezért az örökhagyót betegségében sem látogatta. Tagadta azonban, hogy az örökhagyóval szemben a végrendeletben felsorolt cselekményeket elkövette volna. Kérte, hogy a bíróság a köteles részét természetben a hagyatékhoz tartozó ingatlanilletőségből adja ki számára.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték, és állították hogy az örökhagyó a közte és a felperes között hosszú ideje fennálló rossz viszony miatt jutott arra az elhatározásra, hogy a javukra végrendelkezzék, és a felperest kitagadta. Egyben - arra az esetre, ha a bíróság a felperes keresetének helyt adna - hagyatéki hitelezői igényt érvényesítettek az örökhagyó részére egy évig nyújtott ápolás és gondozás ellenértéke fejében.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Álláspontja szerint a végrendelet szerinti felperesi magatartás a Ptk. 663. §-a (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott kitagadási oknak minősül. Ezzel kapcsolatban a felperest terhelte annak bizonyítása, hogy a végrendeletben megjelölt kitagadási okok nem állnak fenn. A felperes azonban a kitagadási okokkal szemben állítását nem tudta bizonyítani. A kihallgatott K. B.-né és SZ. S. érdektelen tanúk vallomása szerint az örökhagyó és a felperes között nem volt jó a kapcsolat, a felperes az örökhagyót kórházi kezelése alatt nem látogatta, nem volt a segítségére. R. J.-né tanú előadta, hogy az örökhagyó részére a mentőket is ő hívta ki. B. J. tanú ugyancsak tudott az örökhagyó és a felperes közti megromlott viszonyról. Az örökhagyó testvére pedig vallotta, hogy a felperes rosszul bánt az örökhagyóval, csúfolta, tolvajnak nevezte, a gyerekeit tiltotta tőle. Egyedül a felperes házastársa, K. I. tagadta, hogy a végrendeletben megjelölt tények a valóságnak megfelelnének, ugyanakkor e tanú is elismerte, hogy az örökhagyót a kórházban nem látogatták. "A meghallgatott tanúk tehát a felperes állítását nem támasztották alá.... A felperes azon magatartása, hogy az idős, beteg édesanyja részére a szükséges tartást, gondozást nem nyújtotta, betegségében magára hagyta, vele a kapcsolatot - annak ellenére, hogy közös udvarban laktak - nem tartotta, nem látogatta, a társadalmi felfogás szerint súlyos bűncselekménynek minősül, mely alapján a kitagadásnak helye van. "

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A másodfokú bíróság az ítélet indokolásában kiemelte, hogy a szülő vonatkozásában kitagadásnak minősül olyan cselekmény is, amely a bűntett szintjét nem éri el; a cselekmény súlyát a családjogi vonatkozásban kell elbírálni. "Igazolt a perben, hogy a felperes kifogásolhatóan viselkedett az édesanyjával, sértegette öt, bárányfejűnek és tolvajnak nevezte, kiabált és veszekedett vele az utcán, tiltotta tőle a gyermekeit. Ha a felperesnek valamilyen problémája akadt, azt az édesanyján vezette le. Az ablakot is rátörte az örökhagyóra. A végrendeletben kifogásolt magatartások közül egyedül arra nem terjedt ki a tanúk nyilatkozata, mely szerint a felperes leköpte volna az örökhagyót. "Mindez pedig olyan súlyos bűncselekménynek tekintendő, amely alkalmas a kitagadásra. Ugyanakkor megállapította a másodfokú bíróság, hogy a felperes a közös tulajdonban álló ingatlannal kapcsolatban jogos igénye miatt indított pert, "nem élt vissza jogaival, a perindítás nem volt öncélú". Ez a felperesi magatartás tehát "önmagában nem valósít meg olyan tiszteletlen magatartást, amely mint súlyos bűncselekmény a kitagadás alapjául szolgálhatna".

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!