Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Pfv.20852/2014/6. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 559. §, 2009. évi LXII. törvény (Gfbt.) 12. §] Bírók: Madarász Anna, Molnár Ambrus, Szűcs József

A határozat elvi tartalma:

A károsult súlyos vezetéstechnikai hibájából eredő kárért a balesetben részes másik jármű vezetője, a biztosított nem tehető felelőssé, így az ebből eredő kárt a felelősségbiztosító nem köteles megtéríteni.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.V.20.852/2014/6.

A Kúria a Sipos Balázs Tihamér Ügyvédi Iroda ( ügyintéző: dr. Sipos Balázs Tihamér ügyvéd) által képviselt felperesnek a Havasi és Karczub Ügyvédi Irododa (ügyintéző: dr. Havasi Karolin ügyvéd) által képviselt alperes ellen kártérítés iránt a Pesti Központi Kerületi Bíróság előtt 3.P.87.875/2012. szám alatt megindított és a Fővárosi Törvényszék 2014. március 5. napján meghozott 73.Pf.640.701/2013/4. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes 2014. május 15. napján 36. sorszámon előterjesztett felülvizsgálati kérelme folytán - tárgyaláson - meghozta a következő

Ítéletet:

A Kúria a jogerős ítélet felülvizsgálati kérelemmel támadott rendelkezését hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 75.000 (hetvenötezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, valamint térítsen meg az államnak felhívásra 318.900 (háromszáztizennyolcezer-kilencszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felperes 2011. október 24. napján előterjesztett, utóbb felemelt keresetében 3.768.190 forint, ennek 2011. március 25. napjától számított késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Előadta, hogy 2011. március 25. napján a késő esti időben belterületén közlekedett a személygépkocsival. A.... úton a ...útra vezető körforgalomra történő ráhajtás során az alperes által biztosított jármű vezetője az elsőbbségadás kötelező közúti jelzés ellenére a felperesnek nem adta meg az elsőbbséget, és a gépkocsijával a balról érkező felperes által vezetett járműbe ütközött, ami ennek következtében megsérült. Az illetékes hatóság a balesetet okozó másik jármű vezetőjét közúti közlekedés rendjének megzavarása szabálysértés elkövetése miatt elmarasztalta. A felperes a káreseményt az alperesnek bejelentette, de az alperes a teljesítést megtagadta. Keresetét a Ptk. 346. § (1), 339. § (1), 355. § (1), (2) bekezdésére és a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvényre alapozta. A járművön két okból következett be sérülés: az elsődleges ütközés miatt a jobb első ajtó sérült meg, majd ezt követően a felperes a körforgalom szélén lévő oszlopnak ütközött, melytől a jármű eleje, a lökhárító, a rendszámtábla, a hűtőrács, a motorháztető és a belső alkatrészek sérültek meg. A jármű német casco biztosítója a javítási költséget és az értékcsökkenést nem térítette meg.

Az alperes a kereset elutasítását kérte vitatva annak mind a jogalapját, mind az összegszerűségét. A jogalapot azért vitatta, mert a jármű sérülései - melyeket a kárfelvétel során rögzítettek - a baleseti szituációval nem azonosíthatók. A baleset a felperes által előadott módon nem történhetett meg. Vitatta, hogy a felperes által megjelölt sérülések a bekövetkezett balesettel okozati összefüggésben állnának. Az összegszerűséget illetően pedig nem látta megállapíthatónak, hogy az igény pontosan mire vonatkozik. A felperes által csatolt számla alapján nem ellenőrizhető, hogy a felperes mely tételeket érvényesíti. Vitatta, hogy a javítás ténylegesen megtörtént, és ha megtörtént, az a csatolt számla szerinti módon volt. A felperes a számlában írt fizetést nem teljesítette. A kárbejelentés az állítólagos javítás után hónapokkal történt. A szakértői vélemény alapján előadta, hogy a másodlagos ütközésből eredő károkért az alperes által biztosított gépjármű vezetője nem tehető felelőssé, a felperes által előadott erőteljes jobbra kormányzás a 30 km/h melletti sebességnél teljesen életszerűtlen. A kárbejelentés időpontjára tekintettel külön is vitatta a 2011. augusztus 16. napja előtti időszakra vonatkozó késedelmi kamat iránti igényt.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság 2013. szeptember 27. napján meghozott 3.P.87.875/2012/31. számú ítéletével kötelezte az alperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg a felperesnek 3.768.190 forintot, ezen összeg után 2011. május 25. napjától a kifizetés napjáig számított, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatot, valamint 407.118 forint perköltséget. Kötelezte az alperest, hogy Magyar Állam javára fizessen meg külön felhívásra a tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt 226.080 forint eljárási illetéket.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét a Ptk. 339. § (1), 346. § (1), 355. § (4), 559. § (1) bekezdései és a 2009. évi LXII. törvény 12., 27. §-a és 28. § (1) bekezdése keretében vizsgálta. Megállapította, hogy a károkozó gépkocsinak a baleset idején az alperesnél volt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítása. A biztosítás kiterjedt a felelősség kérdésének vizsgálatára és azoknak a megalapozott kártérítési igényeknek a kielégítésére, amelyeket a biztosított személyekkel szemben a biztosítási szerződésben megjelölt gépjármű üzemeltetése során okozott károk miatt támasztanak. Megállapította, a felperesnek kellett bizonyítania azt, hogy a baleset következtében a gépkocsija megsérült, és őt terhelte a javítási költség bizonyítása is. Az elsőfokú bíróság tanúként hallgatta ki azt a személyt, aki a baleset idején a felperes utasa volt, és aki elmondta, hogy a baleset 2011. március 25-én a késő esti órákban következett be egy körforgalomban. A felperes járműve már a körforgalomban haladt, amikor az oldalának ütközött a károkozó gépjármű. Az ütközés következtében az autójuk megcsúszott, és egy oszlopnak csapódott. A gépkocsi javítását a tanú végezte el. Ugyancsak tanúként hallgatta ki a másik jármű vezetőjét, aki azt adta elő, hogy a körforgalomban a koccanást az előzte meg, hogy úgy látta, a másik jármű vezetője villantott neki, ezért haladt tovább. A szabálysértési eljárás során is kihallgatták, és a történéseket egyezően adta elő, mint tette azt a per során. Az elsőfokú bíróság megállapította tehát, hogy a két jármű ütközése bekövetkezett. Az alperes vitatta a javítási költséget és azt, hogy a felperes járművének sérülése az ütközésből származott. A kirendelt szakértő megállapította, hogy nem áll rendelkezésre olyan adat, amely kizárná a két gépjármű ütközését a baleseti helyszínen a felek által leírt szituációban. Azt is megállapította, hogy a felperes gépkocsijának oszlophoz ütközése a vezető jelentős irracionális beavatkozásakor következhetett be. Az elsődleges ütközésből származó sérülések javítási költségét 579.416 forintban, a másodlagos ütközésből származókét pedig 3.188.774 forintban határozta meg. Az elsőfokú bíróság szerint a másodlagos ütközés is okozati összefüggésben áll az alperes által biztosított autót vezető személy felróható magatartásával, mert ha megadja a felperesnek az elsőbbséget, a másodlagos ütközés sem következik be. Az alperest tehát a teljes kár megtérítésére kötelezte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!