1094/2009. (VI. 15.) Korm. határozat
a 2009. június 7-én bekövetkezett vihar okozta károk enyhítéséről
1. A Kormány egyetért azzal, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 2009. június 7-én történt rendkívüli vihar okozta károk helyreállításához támogatást igényelhessenek az érintett települési önkormányzatok az elemi lakhatási feltételek biztosítása érdekében. A támogatás igénylésének feltételrendszerét e határozat melléklete tartalmazza.
Felelős: önkormányzati miniszter
Határidő: azonnal
2. A Kormány felhatalmazza az önkormányzati minisztert, hogy az önkormányzatok támogatási igényeit 2009. június 30-ig fogadja.
3. A támogatás a Magyar Köztársaság 2009. évi költségvetéséről szóló 2008. évi CII. törvény 6. számú melléklet 3. "A működésképtelen helyi önkormányzatok egyéb támogatása" jogcím terhére kerül folyósításra.
4. A Kormány felkéri a pénzügyminisztert és az önkormányzati minisztert, hogy a 2. pont alapján összesített igény szerint gondoskodjon a 3. pont szerinti forrás biztosításáról.
Felelős: önkormányzati miniszter
pénzügyminiszter
Határidő: azonnal
Bajnai Gordon s. k.,
miniszterelnök
Melléklet az 1094/2009. (VI. 15.) Korm. határozathoz
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 2009. június 7-én bekövetkezett vihar okozta károk enyhítésének feltételrendszere
A támogatást az önkormányzat a károsodott lakóingatlanokban a káresemény időpontjában életvitelszerűen lakó károsultak elemi lakhatási feltételeinek biztosítására, az ingatlannak legfeljebb a vihart megelőző állapota helyreállításának elősegítésére használhatja. A támogatás elosztása a helyi szociális rendelet által rögzített "rászorultsági" elv alapján történhet.
1. Az egyes károsultak támogatása, illetve a támogatás károsultak részére történő rendelkezésre bocsátása az alábbiak szerint történhet:
a) a károsultak részére készpénzben az önkormányzat útján, vagy
b) az önkormányzat által a helyreállításhoz szükséges anyagok biztosításával.
2. A támogatás feltétele, hogy:
a) a károsodott ingatlan lakás céljára szolgáló lakóépület;
b) az ingatlan a káresemény idején életvitelszerűen lakott volt;
c) a kár bizonyíthatóan a 2009. június 7-ei viharral összefüggésben keletkezett;
d) a kár összege meghaladja a 20 000 Ft-ot;
e) a tulajdonos nyilatkozik arról, hogy az ingatlanra a kár keletkezésének időpontjában volt-e érvényes biztosítása;
f) amennyiben a tulajdonos a kár keletkezésének időpontjában rendelkezett biztosítással, úgy nyilatkozik arról, hogy a biztosítónak a kárral összefüggő megállapításáról és a kártérítés folyósításáról soron kívül - a tudomásszerzéstől számított 2 munkanapon belül - tájékoztatja az önkormányzatot;
g) amennyiben a tulajdonos a kár keletkezésének időpontjában nem rendelkezett biztosítással, úgy nyilatkozik arról, hogy a biztosítás megkötéséről haladéktalanul gondoskodik, és azt 2009. július 31-ig az önkormányzat felé hitelt érdemlően igazolja. Ezen feltétel alól mentesül a tulajdonos, ha az adott ingatlanra nem köthető biztosítás. Ezt a tényt a tulajdonos legalább három, országos biztosítótársaság nyilatkozatával igazolja; továbbá
h) a tulajdonos vállalja, hogy a támogatás, a biztosításból megtérülő összeg felhasználásával, valamint saját forrásából a helyreállítást haladéktalanul elvégzi.
3. A központi támogatás felhasználható a viharral összefüggésben az ingatlanok:
a) tetőszerkezetében keletkezett károk anyagköltségeire (tetőcserép, tetőfólia és faanyag);
b) tűzfalában, kéményében keletkezett károk anyagköltségeire;
c) a tetőszerkezetben és a tűzfalban keletkezett károk helyreállításának munkadíjára kizárólag akkor fordítható, ha a helyreállítás szakmunkát igényel, illetve a károsult egészségi állapota, életkora alapján a helyreállításra önerőből nem képes.
4. A károsultakat megillető támogatás összegének meghatározása a következők szerint történik:
a) biztosítással rendelkező károsult esetében az önkormányzat támogatást nyújthat - rászorultságtól függően - az anyagköltség, illetve amennyiben ez másképp nem megoldható - a 3. c) pontban foglaltaknak megfelelően - a munkadíj legfeljebb 80%-ára;
b) az a) pont szerinti összeg támogatási előlegnek minősül, amelyből - a tulajdonos soron kívüli nyilatkozatát követően - le kell vonni a biztosító által fizetett kártérítési összeget;
c) biztosítással nem rendelkező károsult esetében az önkormányzat - rászorultságtól függően - az anyagköltség, illetve amennyiben az másképp nem megoldható - a 3. c) pontban foglaltaknak megfelelően - a munkadíj legfeljebb 60%-ára.
5. Az önkormányzat soron kívül intézkedik arról, hogy a központi támogatás haladéktalanul eljusson az egyes károsultakhoz. A központi támogatás elosztása során a károsultak egyedi szociális helyzetét és rászorultságát, illetve önerejét, valamint a biztosításból megtérülő károkat figyelembe kell venni.
6. Elszámolás, ellenőrzés:
a) Az önkormányzat a határozat közzétételétől számított 5 napon belül fényképfelvételt készít a károsodott ingatlanokról.
b) A károsult 2009. augusztus 31-ig számlával igazoltan elszámol az önkormányzatnak a támogatás felhasználásáról.
c) Az önkormányzat 2009. szeptember 30-ig helyszíni ellenőrzés keretében vizsgálja (melynek során fényképfelvételt is készít), hogy a károsult elszámolásának megfelel-e a károsult ingatlanon elvégzett helyreállítási munka.
d) A jegyző 2009. november 30-ig - az Önkormányzati Minisztérium (a továbbiakban: ÖM) által számára előzetesen megküldött adatlapon - ingatlanonként tételesen elszámol a központi támogatás felhasználásáról.
e) Az elszámolást két példányban a Magyar Államkincstár területileg illetékes szervéhez (a továbbiakban: Igazgatóság) kell benyújtani. Az elszámolás egy példányát az Igazgatóság az ÖM-hez továbbítja.
f) A központi támogatás felhasználásának jogszerűségét az Igazgatóság ellenőrzi, az ÖM, továbbá jogszabályban erre feljogosított szervek ellenőrizhetik.
Az elszámolást követően az önkormányzat 15 munkanapon belül köteles a fel nem használt támogatás visszafizetéséről gondoskodni.