Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1988.10.350 Szerződéses üzemeltetési megállapodás érvénytelenségének jogkövetkezményei [Ptk. 237. § (1) és (2) bek.].

A peres felek 1983. október 6-án az 1988. szeptember 30-ig terjedő időre egy eszpresszó üzemeltetésére szerződést kötöttek. A szerződés megkötésekor az alperesnek rendezetlen leltárhiánya volt, ezért a felperes a szerződést felmondta. Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a felmondás érvénytelen. Az ítélet indokolásában arra utalt, hogy a szerződés megkötésekor az alperesnek leltárhiánya volt, ezért a felek nem köthettek érvényes szerződést. A felek szerződése a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése értelmében semmis. A semmis szerződést pedig nem lehet felmondani, ezért "a Ptk. 237. §-a alapján az eredeti állapot visszaállításának van helye". Ezt az ítéletet a másodfokú bíróság helybenhagyta.

A jogerős ítéletben a bíróság nem rendelkezett a szerződés érvénytelenségének jogkövetkezményeiről.

A felperes ezért a jelen perben kérte az alperest 98 187 forint megfizetésére kötelezni, az általa közölt elszámolás alapján.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felek szerződését a határozathozatalig hatályossá nyilvánította, és kötelezte az alperest 98 187 forint, valamint 8985 forint perköltség megfizetésére. Az ítélet indokolása szerint a semmisség jogkövetkezményeként - a szerződés jellegére tekintettel - a Ptk. 237. §-a (2) bekezdésének rendelkezését kellett alkalmazni. A felek szolgáltatásainak különbözetét a szakértői vélemény alapján állapította meg, és annak megfelelően kötelezte fizetésre az alperest.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 7000 forint együttes első- és másodfokú perköltséget. Az ítélet indokolásában megállapította: helyesen jutott az elsőfokú bíróság arra a következtetésre, hogy a felek jogviszonyát a Ptk. 237. §-ának (2) bekezdése alapján kell rendezni, de a jogszabály rendelkezését helytelenül alkalmazta. "Az idézett törvényhely helyes értelmezéséből az következik, hogy ha az eredeti állapotot nem lehet helyreállítani, a szerződés nem válik érvényessé, de visszamenőleges felszámolásra nem kerül sor.

Tudomásul kell venni, ami megtörtént, és ennek megfelelően kell rendezni a felek vitáját, ez azonban nem eredményez azonos helyzetet azzal, ami a szerződés érvényessége esetén keletkezett volna. Az elsőfokú bíróság olyan elszámolást eszközölt a felek között, mintha a szerződés érvényes lett volna, tehát gyakorlatilag nem hatályossá, hanem érvényessé nyilvánította a szerződést. A helyes megoldás pedig az lett volna, ha a szolgáltatást és ellenszolgáltatást szembe állítja, és ahhoz képest dönt az esetleges ellenszolgáltatás nélkül maradó érték tekintetében.

A bírói gyakorlat a szerződéses üzemeltetés körében a már idézett törvényhelyet akként értelmezi, hogy az üzemeltető javára az általa viselt költségeket ítéli meg, valamint munkájának ellenértékét, amelynek összegét a hasonló munkakörben alkalmazott dolgozók munkabéréhez viszonyítva állapította meg. Ilyen módon tehát a bíróság az egyéb szerződések érvénytelensége esetén szokásos módon gondoskodik az egymással szembenálló szolgáltatások elszámolásáról, valamint az ellenszolgáltatás nélkül maradt szolgáltatás ellenértékének megtérítéséről".

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!