Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Székesfehérvári Törvényszék Mpkf.20313/2013/2. számú határozata. Bírók: Gieszné dr. Boda Orsolya, Kaifis László, Kaló Zsuzsanna

Székesfehérvári Törvényszék, mint másodfokú bíróság

3.Mpkf.20.313/2013/2. szám

A Székesfehérvári Törvényszék a ......... titkár által képviselt kérelmező neve (fél címe 1) kérelmezőnek a Dr. Hovánszki Arnold Ügyvédi Iroda (fél címe 2) által képviselt kérelmezett neve (cím) kérelmezett ellen munkavédelmi képviselő választása szabályainak megsértése miatt indított ügyében, melyben a Dr. Hovánszki Arnold Ügyvédi Iroda által képviselt munkáltató neve (címe) munkáltató a kérelmezett érdekeinek előmozdítása érdekében beavatkozóként részt vett a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 1.Mpk.50.063/2012/7. számú végzése ellen a kérelmezett és a beavatkozó által 8. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta az alábbi

v é g z é s t :

az elsőfokú végzést megváltoztatja és a kérelmező kérelmét elutasítja.

Kötelezi a kérelmezőt, hogy 15 nap alatt fizessen meg a kérelmezettnek és a beavatkozónak 19.050,- (Tizenkilencezer-ötven) - 19.050,- (Tizenkilencezer-ötven) első- és másodfokú perköltséget.

A le nem rótt elsőfokú, és fellebbezési illeték az állam terhén marad.

A végzés ellen további fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S

Az elsőfokú bíróság a beavatkozónál 2012. november 19-21. napján megtartott munkavédelmi képviselői választás eredményét megsemmisítette, és kötelezte a kérelmezettet, hogy az államnak külön felhívásra fizessen meg 6.000,- Ft eljárási illetéket.

A döntést a kérelmezett és a beavatkozó is fellebbezéssel támadta meg, annak megváltoztatását, és a munkavédelmi képviselői választás időpontjának előrehozása, valamint a munkavédelmi képviselők létszámának meghatározására vonatkozó kérelem tekintetében az eljárást megszüntetését kérte. Arra az estre, ha a munkavédelmi képviselők számának meghatározására vonatkozó kérelmet érdemben kellene elbírálni, a fellebbezésük a kérelem elutasítására irányult, mert szerintük nincs olyan kötelező rendelkezés, ami előírná, hogy a munkavédelmi képviselők számának az üzemi tanács létszámával kell megegyeznie, s a választható munkavédelmi képviselők létszámának meghatározásakor nem történt olyan szabályszegés, ami a választás eredményének megsemmisítésre vezethetne. Hivatkoztak arra is, hogy a munkavédelmi képviselők és az üzemi tanács tagjai megválasztásának együttes lebonyolítása, a közös névjegyzék alkalmazása nem sértette a választás önkéntességének követelményét, s a közös névjegyzék alkalmazása nem tette lehetlenné a választás érvényességének, illetve eredményességének megállapítását.

A kérelmezett az elsőfokú végzés helybenhagyását kérte, fenntartotta azt az álláspontját, hogy a 2000 főnél nagyobb létszámú munkáltatónál nem elegendő a négy megválasztott munkavédelmi képviselő, helyettük az üzemi tanács létszámával azonos számú munkavédelmi képviselőt kellett volna választani.

Azzal is érvelt, az Mt. az üzemi tanács és a munkavédelmi képviselők együttes választásának kötelezettségét nem írta elő, ha azok mégis együttesen kerülnek megtartásra, a választók nyilvántartására két jegyzéket kell vezetni, mert a két választás érvényessége és eredményessége csak így állapítható meg, a szavazatok számából ugyanis a szavazás érvényességét nem lehet megállapítani.

Hivatkozott arra is, az OÉP Munkavédelmi Bizottságának ajánlása szerint a munkáltatónál annyi választási körzetet kellett volna kialakítani, ahány munkavédelmi képviselőt választanak. A két szavazás együttes megrendezése mellett a négy helyett egy választási körzetben megtartott választás olyan mértékben szabálytalan, hogy az a választás eredményét nagymértékben befolyásolta és alappal került sor annak megsemmisítésére.

A fellebbezés alapos.

A másodfokú bíróság előrebocsátja, hogy az elsőfokú végzést a fellebbezés és az ellenkérelem keretei között bírálta felül, nem érintette az elsőfokú végzés azon megállapításait, amelyben a bíróság nem találta alaposnak a kérelmező egyes kifogásait, e körben ugyanis a döntést - az indokolást érintően - nem érte fellebbezés.

A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) 249.§ (1) bekezdése szerint a munkavállaló, a munkáltató, továbbá a munkáltatónak képviselettel rendelkező szakszervezete a jelöléssel a választás lebonyolításával, vagy eredmény megállapításával kapcsolatban a 289.§-ban foglaltak szerint bírósághoz fordulhat. A (2) bekezdés kimondja, hogy a bíróság megsemmisíti a választás eredményét, ha az eljárási szabályok lényeges megsértését állapítja meg

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!