Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.86/2016/6. számú precedensképes határozata rablás bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 21. §, 23. §, 373. §, 418. §, 426. §] Bírók: Csák Zsolt, Csere Katalin, Soós László

A határozat elvi tartalma:

Felülvizsgálati eljárásban elfogultságra csak akkor lehet hivatkozni, ha az indítványozó valószínűsíti, hogy a kizárás alapjául szolgáló tényekről az ügydöntő határozat jogerőre emelkedése után szerzett tudomást.

***********

Kúria

végzése

Az ügy száma: Bfv.I.86/2016/6.

A határozat szintje: felülvizsgálat

A tanács tagjai: Dr. Csere Katalin, a tanács elnöke

Dr. Csák Zsolt, előadó bíró

Dr. Soós László, bíró

Az eljárás helye: Budapest

Az eljárás formája: tanácsülés

Az ülés napja: 2016. május 31.

Az ügy tárgya: rablás bűntette és más bűncselekmények

Terhelt(ek): I. rendű

Első fok: Tiszafüredi Járásbíróság, 1.B.268/2011/163., ítélet, tárgyalás, 2013. május 14.

Másodfok: Szolnoki Törvényszék, 1.Bf.1077/2013/53., ítélet, nyilvános ülés, 2014. július 11.

Az indítvány előterjesztője: I. rendű terhelt

Az indítvány iránya: hatályon kívül helyezésre

Rendelkező rész

A Kúria a Tiszafüredi Járásbíróság 1.B.268/2011/163. számú, valamint a Szolnoki Törvényszék 1.Bf.1077/2013/53. számú ítéletét az I. rendű terheltre vonatkozó részében hatályában fenntartja.

A Kúria végzése ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben az indítvány előterjesztője, valamint azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

Indokolás

I.

[1] A Tiszafüredi Járásbíróság a 2013. május 14. napján kihirdetett 1.B.268/2011/163. számú ítéletével az I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett rablás bűntettében [1978. évi IV. törvény 321. § (1) bekezdés, (3) bekezdés], folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettében mint társtettest [1978. évi IV. törvény 323. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) és b) pont], társtettesként elkövetett zsarolás bűntettében [1978. évi IV. törvény 323. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) és b) pont], 2 rendbeli társtettesként elkövetett önbíráskodás bűntettében [1978. évi IV. törvény 223. § (1) bekezdés] és csalás bűntettében [1978. évi IV. törvény 318. § (1) bekezdés, (2) bekezdés c) pont, (5) bekezdés d) pont]. Ezért őt halmazati büntetésül hat év hat hónap börtönbüntetésre és a közügyektől hét év eltiltásra ítélte. Elrendelte a Szolnoki Városi Bíróság 8.Fk.369/2008/17. számú ítéletével kiszabott hat hónap börtönbüntetés végrehajtását. Az I. rendű terheltet az ellene az 1978. évi IV. törvény 323. § (1) bekezdésében felvett és a (2) bekezdés a) és b) pontja szerint minősülő zsarolás bűntettének vádja alól felmentette. A bíróság rendelkezett az előzetes fogva tartásban töltött idő beszámításáról, polgári jogi igény megítéléséről, illetve egyéb törvényes útra utasításáról, valamint a bűnügyi költség viseléséről.

[2] A bejelentett fellebbezések alapján másodfokon eljárt Szolnoki Törvényszék a 2014. június 11. napján jogerős 1.Bf.1077/2013/53. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta: az I. rendű terhelt terhére megállapított társtettesként elkövetett rablás bűntettét a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (továbbiakban Btk.) 365. § (1) bekezdés a) pont I. fordulat, (3) bekezdés c) és d) pont szerint, a társtettesként, folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettét a Btk. 367. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) és d) pontja szerint, a társtettesként elkövetett zsarolás bűntettét a Btk. 367. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) és b) pontja szerint, a 2 rendbeli társtettesként elkövetett önbíráskodás bűntettét 2 rendbeli zsarolás bűntettének [Btk. 367. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) és b) pontja], a csalás bűntettét 2 rendbeli a Btk. 373. § (1) bekezdés I. fordulat, (2) bekezdés b), c) pont és (3) bekezdés b) pontja szerint minősülő csalás bűntettének - melyből 1 rendbeli cselekményt folytatólagosan követett el - minősítette. A szabadságvesztés és a közügyektől eltiltás büntetés mértékét kilenc-kilenc évre súlyosította. Megállapította, hogy az I. rendű terhelt a szabadságvesztés büntetésből legkorábban annak kétharmad része kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra. Pontosította a bűnügyi költség összegét, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét az I. rendű terhelt tekintetében helybenhagyta.

II.

[3] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen az I. rendű terhelt terjesztett elő a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (továbbiakban: Be.) 416. § (1) bekezdés b) pontját megjelölve - tartalma alapján a felhívott törvényhely a) és c) pontjára alapítottan - felülvizsgálati indítványt, amelyben a megtámadott határozatok megváltoztatását, egészségi állapotára figyelemmel a büntetés mérséklését, annak a lehetőségének megvizsgálását, hogy a büntetéséből hátralévő részt lakhelyelhagyási tilalom, illetőleg házi őrizet hatálya alatt tölthesse le, végül a sérelmezett ítéletek hatályon kívül helyezését indítványozta.

[4] Eljárási szabálysértésként hivatkozott az eljárt bíróságok elfogultságára, kiemelve, hogy valamennyi, a másodfokú eljárásban előterjesztett beadványában foglaltakat fenntartja.

[5] Sérelmezte, hogy a védelem részére biztosított felkészülési időt nem adták meg, ez csorbította az egyenlő fegyverek esélyét. Az eljárást lefolytató hatóságok és az egyik sértett - S1. - családtagjai között rokoni és közeli baráti összefüggések voltak. Ezért kérte az eljárásból való kizárásukat, ami nem történt meg. S1. lányával, T1.-el az elsőfokú bíróság bírája közeli kapcsolatban állt, és az interneten is ekként volt bejelölve. T1. férjének a testvérei pedig a rendőrségen dolgoztak és részt vettek az eljárásban. A vizsgálatot végző ügyésznek az édesanyja együtt dolgozott a sértett fiával, akivel közvetlen baráti és munkakapcsolatuk volt, ezért vele szemben az eljárást nem előítélet mentesen és elfogulatlanul folytatták le, a védelemhez való joga és alkotmányos alapvető jogai sérültek, mert az eljáró személyek az eljárás más alanyaival való kapcsolatuk miatt elfogulttá váltak.

[6] Az anyagi jogi szabálysértésként az egyes tényállási pontokban fellelhető ellentmondásokra, az objektív bizonyítékok hiányára hivatkozott, túlnyomó részt sértetti vallomások ellentmondásaira utalva sérelmezte azt is, hogy a bíróság több tanú kihallgatását mellőzte. Mindemellett a cselekmény időpontja is tévesen került megállapításra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!