Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2011.2.47 A munkakör ellátásának jelentős, a munkáltató érdekkörébe eső okokból fennálló nehezítettsége esetén a munkavállaló súlyos gondatlanságát csak teljesen aggálytalan bizonyítékok alapján lehet megállapítani [Mt. 96. § (1) bekezdés a) pont].

A felperes a keresetében a munkáltatói rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítását, és az ehhez fűződő jogkövetkezmények alkalmazását kérte eredeti munkakörbe történő visszahelyezésének mellőzésével.

A munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította, és a felperest perköltség megfizetésére kötelezte.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 1979. október 12-étől állt az alperes alkalmazásában raktáros munkakörben. Munkaviszonyát az alperes a 2006. június 23-án kelt rendkívüli felmondással - az Mt. 96. § (1) bekezdés a) és b) pontjára is hivatkozva - megszüntette. Ennek indokolása szerint a felperes 2006. június 13-án a megrendelés teljesítésének időpontjában lejárt szavatosságú árut adott ki. A közvetlen munkahelyi vezetője a minőségirányítás auditjára készülve 2006. június 22-én ellenőrzést tartott a raktárhelyiségekben, amelynek során ismét lejárt szavatosságú árut (dejót) talált, holott a felperes úgy nyilatkozott, hogy nem tárolnak ilyen élelmiszert. A rendkívüli felmondás a felperes terhére rótta, hogy 2006. június 23-án reggel ismét lejárt szavatosságú - 2006. június 14-éig felhasználható - kockasajtot adott ki.

A munkaügyi bíróság álláspontja szerint a rendkívüli felmondás első indoka kapcsán nem fogadható el azon felperesi védekezés, amely szerint nem kellett tudnia, hogy mikor kerül felhasználásra az élelmiszer. Ebben a körben hivatkozott a Szervezeti és Működési Szabályzatban foglaltakra, valamint a felperes részére átadott munkaköri leírás kiegészítésére. A felperes súlyosan gondatlan volt amikor nem kérdezte meg a felettesétől, hogy a 2006. június 13-án lejáró szavatosságú szalámit ezen a napon még kiadhatja-e, illetve hogy az mikor kerül felhasználásra. A felperest a felettes 2006. június 14-én írásban figyelmeztette az eset miatt. Ezenkívül felhívta a figyelmét arra, hogy munkáját a minőségirányítási szabályok szerint köteles végezni, valamint a kiadásnál a minőség megőrzési időt köteles megnézni. A raktárban folyamatosan ellenőriznie kell az áruk minőségét, illetve kilátásba helyezte, hogy hiányosság esetén szankciót fog alkalmazni. A felperesnek a történtek után fokozott figyelemmel kellett volna ellátnia a munkáját. A 2006. június 29-ei ellenőrzés során - a felperes nyilatkozata ellenére - ismét lejárt szavatosságú árut (dejót) találtak.

A felperesnek 2006. június 23-án reggel 7.00 órára be kellett mennie a központba. Ezért 2006. június 22-én össze kellett készítenie a másnap kiadandó élelmiszereket. A raktárban fellelhető 1400 db kockasajtot a munkavállaló összekészítette, azonban nem ellenőrizte a dobozban lévő valamennyi kockasajt lejárati idejét. A fentiek alapján egyértelműen megállapítható, hogy a felperes súlyos gondatlansággal megszegte a munkaköréből származó lényeges kötelezettségét. A bíróság nem fogadta el a felperes védekezését, miszerint a munkáltató nem biztosította a munkavégzéshez szükséges feltételeket. A felperes tisztában volt a munkaköri feladataival és az ahhoz kapcsolódó felelősséggel, így amennyiben nem találta megfelelőnek a munkavégzés körülményeit, úgy azt jeleznie kellett volna a felettesének, ennek azonban nem tett eleget.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és megállapította, hogy az alperes 2006. június 23-án kelt rendkívüli felmondása jogellenes. A felperes munkaviszonya a közbenső ítélet jogerőre emelkedésének napján szűnik meg. Egyebekben az elsőfokú bíróságot további eljárásra utasította.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperes azon előadását, miszerint a téliszalámit 2006. június 13-án reggel 5.00 órakor adta ki a T. utcai Általános Iskolának, az alperes valamennyi irata alátámasztja. Egyetlen bizonyíték sem volt arra, hogy a felperesnek tudnia kellett, miszerint a kiadott áru nem aznapi felhasználású lesz. Az iskola írásbeli megrendelése nem tartalmazta, hogy mikorra kérik a hidegcsomag kiszállítását. A kiadandó téliszalámit a 2006. június 12-ei anyagkivetés, a június 13-ai, illetve a június 14-ei ételkísérő jegy sem tartalmazta. Az alperes a perben nem tudta bizonyítani, hogy az iskola által az üzemvezetővel közölt információ eljutott-e, és miként a felpereshez, illetve hogy a raktáros az iskola írásbeli megrendelését megkapta-e.

Az a tény, hogy a felperes által vezetett raktárban 2006. június 22-én egy csomag lejárt szavatosságú dejót talált az üzemvezető, nem volt vitatott, ugyanakkor a másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperes munkaviszonya az alperesnél 27 éve fennállt, és nincs bizonyíték arra, hogy ilyen jellegű probléma korábban is felmerült volna. Ebből következően a felperesi kötelezettségszegés megállapításán túl a felperes súlyos fokú gondatlansága nem nyert bizonyítást.

A másodfokú bíróság aggályosnak találta a 2006. június 23-ai eset körülményeit. Álláspontja szerint nem hagyható értékelés nélkül, hogy a felettes a felperes távollétében akkor lelte fel a munkavállaló által kikészített nagy mennyiségű kockasajt között a három doboz lejárt szavatosságút, amikor az üzemvezető június 14-ei és június 22-ei írásbeli figyelmeztetése miatt a felperest a központba berendelték, ahol a munkaviszonyának megszüntetéséről volt szó.

Helyesen érvelt a felperes azzal is, hogy írásbeli figyelmeztetéssel már értékelt magatartás rendkívüli felmondás alapjául nem szolgálhat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!