Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2007.9.282 I. A pótmagánvádlói vádindítvány elfogadhatóságának szempontjai [Be. 231. §].

II. Hivatali visszaélés vádja esetén elsősorban azt kell vizsgálni, hogy a vádlott hivatalos személyként járt-e el [Btk. 137. § 1. pontja, 225. §].

III. A tárgyalás előkészítése során hozott eljárást megszüntető végzés is ügydöntő határozat [Be. 257. § (2) bek., 267. § (1) bek.].

Sz. L. mint pótmagánvádló a 2006. november 10. napján postára adott beadványában vádindítványt terjesztett elő N. J. rendőr százados, a K. Rendőrkapitányság Vizsgálati Alosztályának vezetője ellen.

A vádindítvány tényállása a következő:

"Sz. L. ellen a K. Rendőrkapitányság vezetője fegyelmi eljárást kezdeményezett N. J. r. szds. jelentése alapján. A jelentés lényege az volt, hogy Sz. L. több alkalommal úgy vett igénybe tanulmányi szabadságot, hogy arra nem lett volna joga.

N. J. r. szds. jelentése alapján a fegyelmi vizsgálat tárgya volt Sz. L. 2003/2004., 2004/2005. és 2005/2006. tanévben kivett tanulmányi szabadsága. A fegyelmi eljárást az Országos Rendőrfőkapitány folytatta le, s azt 2006. április 6. napján megszüntette azzal indokolva, hogy nem állapítható meg, hogy Sz. L. a terhére rótt fegyelemsértést elkövette.

N. J. r. szds.-nak tudatában kellett lennie a jelentése készítésekor az alábbiaknak:

Nem róható Sz. L. terhére olyan magatartás, amely mégha valóban fegyelemsértés lenne is, a Hszt. 122. § a) pontja szerint elévült. Olyan időszakra nézve is kezdeményezte a fegyelmi eljárást, mely időszakban Sz. beosztásából fel volt függesztve, tehát akár tanulmányi, akár más szabadságolási formát erre az időszakra értelemszerűen nem vehetett igénybe.

A fent részletezettekből megállapítható, hogy N. J. r. szds. a fegyelmi eljárás kezdeményezésekor az elvárható és kötelező gondosságot elmulasztotta, súlyosan sértette a rendeltetésszerű joggyakorlás elvét, a Hszt. 68. § (1) b) pontjában, valamint az 1994. évi XXXIV. tv. 11. § (1) bekezdésében írtakat.

Mivel a szolgálati elöljáróval szemben fokozottan elvárt, illetve a szolgálat ellátásának feltétele a vonatkozó jogszabályok ismerete, a fenti jogszabályhelyek megsértésére kizárólag szándékosan került sor.

A Sz. L. ellen folytatott fegyelmi eljárás iratanyagából egyértelműen megállapítható, hogy az eljárás megindítására kizárólag N. J. r. szds. fentebb írt, a valóban kivett tanulmányi szabadságok vonatkozásában is valótlan tartalmú jelentése, mint okirati bizonyíték szolgált. Állításait viszont a kihallgatott tanúk és más beszerzett okira­tok egyértelműen megcáfolták.

Mivel a fenti magatartást N. J. r. szds. szándékosan, úgy tanúsította, hogy a fentieknek tudatában kellett, hogy legyen, de ennek ellenére jogtalan hátrány okozásának célzatával (fegyelmi eljárás kezdeményezése nyilvánvalóan alaptalanul) hivatali helyzetével visszaélt, magatartása a fegyelmi eljárást eredményező hamis vád vétsége mindkét elkövetési magatartása. Mivel mindezt hivatali helyzetével egyéb módon visszaélve, jogtalan hátrány okozására használta fel, a hivatali visszaélés bűntettét is megvalósította."

Ezen tényállás alapján a Btk. 225. § szerinti hivatali visszaélés bűntettével, valamint a Btk. 235. § a) és b) pontja szerinti hamis vád vétségével vádolta a pótmagánvádló N. J. rendőr századost.

A rendelkezésre álló iratok alapján az elsőfokú bíróság a következőket állapította meg:

A pótmagánvádló jogi képviselője útján - a vádindítványban foglaltakkal azonos tényállás és minősítés mellett - 2006. július 17-én tett feljelentést N. J. szds. ellen a K. Nyomozó Ügyészségen.

A K. Nyomozó Ügyészség a 2006. július 27. napján hozott határozatával a feljelentést a Be. 174. § (1) bekezdés a) pontja alapján elutasította azzal, hogy a feljelentésből megállapítható, hogy a cselekmény nem bűncselekmény.

A határozat indokolása szerint hivatali visszaélés bűntette nem valósult meg, mivel a feljelentett nem közhatalmi, hanem munkáltatói (szolgálati elöljárói) jogkörben járt el, hamis vád pedig azért nem jöhet szóba, mivel a jelentésben valótlan tények nem szerepelnek, a fegyelmi eljárás elrendelésére volt törvényes alap.

Ezen határozat ellen a pótmagánvádló panasszal élt, azonban a B. Megyei Főügyészség a 2006. szeptember 7. napján hozott határozatával azt alaptalanként elutasította. A határozatot a pótmagánvádló részére - képviselője útján - 2006. szeptember 11. napján kézbesítették.

A Be. 231. § (1) bekezdés szerint a vádindítványt a bíróság abban az esetben fogadja el, ha elutasításának nincs oka. Az elutasítás lehetséges okait a Be. 231. § (2) bekezdése tartalmazza.

Az iratok alapján megállapítható, hogy a vádindítvány benyújtására határidőben, a Be. 229. § (1) bekezdés szerinti hatvan napos határidőn belül került sor, azaz a Be. 231. § (2) bekezdés a) pontja szerinti kizáró ok nem áll fenn.

Ugyancsak nem áll fenn a Be. 231. § (2) bekezdés b) pontja szerinti kizáró ok sem, mivel a pótmagánvádlónak dr. B. I. ügyvéd személyében van jogi képviselője.

Megállapítható az is, hogy a vádindítványt az arra jogosult nyújtotta be, ugyanis a vádindítványban megjelölt bűncselekmények vonatkozásában potenciális sértettként a fegyelmi eljárás alá vont személy, azaz a pótmagánvádló jöhet szóba, így a Be. 231. § (2) bekezdés c) pontja szerinti kizáró ok sem áll fenn.

Végezetül az is megállapítható, hogy a vádindítvány megfelel a Be. 2. § (2) bekezdés szerinti törvényességi kritériumoknak, illetve tartalmazza a Be. 230. § (2) bekezdés szerinti adatokat és egyéb kellékeket, s ennek következtében a Be. 231. § (2) bekezdés d) pontja szerinti kizáró ok sincs.

Vizsgálva tehát mindazon szempontokat, amelyek relevanciával bírnak e körben, az állapítható meg, hogy nincs olyan ok, amely alapján az elutasításnak helye lenne, így a bíróság a vádindítványt elfogadta.

Ezek után a bíróságnak a tárgyalás előkészítése során a Be. 263. § (1) bekezdése alapján meg kellett vizsgálnia, hogy van-e helye a Be. 264-271. §-okban foglalt rendelkezések alkalmazásának. E körben került sor annak vizsgálatára, hogy a vád tárgyává tett cselekmény bűncselekményt valósít-e meg.

A hivatali visszaélés bűntettét a Btk. 225. § szerint az a hivatalos személy követi el, aki azért, hogy jogtalan hátrányt okozzon vagy jogtalan előnyt szerezzen, hivatali kötelességét megszegi, hatáskörét túllépi, vagy hivatali helyzetével egyébként visszaél.

N. J. szds. 2006. január 5-ei jelentéséből egyértelműen kitűnik, hogy a tanulmányi szabadságok igénybevételével kapcsolatos egyes tényeket szolgálati elöljárói minőségében hozta saját elöljárója (a bűnügyi osztály vezetője) tudomására, illetve tette meg javaslatát a fegyelmi eljárás megindítására. Ennek a jelentésnek tehát nincs köze N. J. szds. más vonatkozásban kétségtelenül fennálló hivatalos személyi minőségéhez, hiszen nem a közhatalmi jogosítványok gyakorlása körében került sor a jelentés elkészítésére.

Nem tartalmaz olyan tényt a vádindítvány tényállása, ami alapján a jogtalan hátrány okozásának célzatára lehetne következtetni, e részében a vádindítvány pusztán a Btk. vonatkozó tényállásának szövegét ismétli meg.

Kétségtelen, hogy a jelentésben N. J. javasolta a fegyelmi eljárás megindítását, a tanulmányi szerződés felmondását, továbbá a tanulmányi szabadságról való berendelést a munka felvétele céljából. Ezek valóban olyan következményeknek tekinthetőek, amik hátrányosak lehetnek a pótmagánvádlóra, de mivel az intézkedés (a fegyelmi eljárás megindítása, illetve a jogkövetkezmények alkalmazása) nem tartozik N. J. hatáskörébe egyik kérdésben sem és "javaslatai" semmilyen jogi hatállyal nem bírnak, így hátrány okozására nem lehetnek alkalmasak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!