Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szombathelyi Törvényszék K.20185/2008/3. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 339. §] Bíró: Sugár Tamás

Kapcsolódó határozatok:

*Szombathelyi Törvényszék K.20185/2008/3.*, Kúria Kfv.35013/2011/5.

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Vas Megyei Bíróság A. Kft.felperesnek -

APEH Központi Hivatal Hatósági Főosztály Nyugat-dunántúli Kihelyezett Hatósági Osztály alperes ellen -

adóügyben közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A megyei bíróság az alperes határozatát az APEH Nyugat-dunántúli Regionális Igazgatóság Társas Vállalkozások Ellenőrzési Osztály 3. elsőfokú határozatára is kiterjedően hatályon kívül helyezi.

Az alperes köteles megfizetni 15 napon belül a felperes részére 12.000,- (tizenkettő-ezer) Ft perköltséget.

7.000,- (hétezer) Ft illetéket az állam visel.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I N D O K O L Á S :

A megyei bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján az alábbi tényállást állapította meg.

A felperesi gazdasági társaság tevékenységét 2007. április 17. napján kezdte meg, fő tevékenységi köre bárok működtetése, vendéglátás. A társaság az általános forgalmi adókörbe bejelentkezett, az általános szabályok szerinti adózást választotta.

Az ügyvéd 2007. április 16. napján állította ki a felperes mint vevő részére a készpénzfizetési számláját 80.000,- Ft ügyvédi munkadíjról, mely összeg 20 % ÁFA-t tartalmaz.

A felperes a számla alapján 13.333,-Ft általános forgalmi adót levonásba helyezett.

Az APEH Nyugat-dunántúli Regionális Igazgatósága Társas Vállalkozások Ellenőrzési Osztálya 3. a felperesnél 2007. december 4. napjától 2008. február 25. napjáig bevallások utólagos vizsgálatára irányuló ellenőrzést végzett, melynek tárgya általános forgalmi adó, az ellenőrzés alá vont időszak 2007. április 17-től szeptember 30-ig tartott.

Az ellenőrzésről 2008. február 25-én jegyzőkönyv készült.

Az elsőfokú hatóság az ellenőrzés alapján hozta meg 2008. április 15-én a határozatát, melyben a felperes terhére 2007. második negyedévére 67.000,- Ft adóalap után 13.000,- Ft adóhiánynak minősülő adókülönbözetet állapított meg és kötelezte ezen összeg, valamint 4.000,- Ft adóbírság és 1.000,- Ft késedelmi pótlék megfizetésére.

Az indokolás szerint az ügyvéd által kiállított számlában szereplő általános forgalmi adó levonásba helyezése ellentétes az általános forgalmi adóról kiadott 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: ÁFA törvény 1.) 32.§ (1) bekezdés a) pontjával és 36.§ (3) bekezdésével.

A felperesi fellebbezés folytán eljáró alperes, mint másodfokú hatóság a 2008. július 18-án kelt határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Hivatkozott az ÁFA törvény 1. 36.§ (3) bekezdésére. Kifejtette, hogy csak azon beszerzési ÁFA vonható le, melyet az adóalany már mint bejelentkezett adóalany eszközölt. A korábbi időszakban beszerzett szolgáltatások ÁFA-ja nem vonható le utóbb, az adóalanyként történő bejelentkezést követően sem. A felperes esetében a bejelentkezés időpontja 2007. április 17. napja, az igénybevett szolgáltatás kelte pedig 2007. április 16. Ezért az elsőfokú hatóság jogszerűen állapította meg, hogy a felperest a kérdéses számla vonatkozásában nem illeti meg az adólevonási jog.

2007-ben az ÁFA törvény 1. rendelkezései voltak hatályban, azaz az adóhatóságnak a vizsgált időszakra hatályos jogszabályok alapján kellett eljárnia. 2008. január 1. napjától az új általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: ÁFA törvény 2.) a fenti korlátozást valóban nem tartalmazza, azonban ez a törvényi rendelkezés nem visszamenőleges hatályú. Álláspontja szerint az adóhatóság eljárása során a közösségi jog közvetlen hatályára hivatkozva nem mellőzheti a hazai jogszabályok alkalmazását mindaddig, míg a magyar bíróság vagy az Európai Bíróság a közvetlen hatályt nem állapítja meg. Mindezekre tekintettel a 2007. évi időszakra a 2007. évben hatályos ÁFA törvény 1. előírásait kellett a hatóságnak figyelembe vennie.

A felperes a törvényes határidőn belül keresettel támadta az alperes határozatát, kérve annak bírósági felülvizsgálatát és ennek eredményeként hatályon kívül helyezését és az alperes perköltségben marasztalását. Álláspontja szerint az adóhatósági határozatok törvénysértőek, ellentétesek a közösségi joggal és az irányadó bírói gyakorlattal. Az ÁFA törvény 1. 36.§ (3) bekezdése szemben áll a 77/388.EGK Irányelv (a továbbiakban: Irányelv) 17. cikkének rendelkezéseivel. Az Irányelvnek közvetlen hatálya van, ezt az Európai Bíróság a C-62/93.sz. ügyben kifejezetten ki is mondta. Az ÁFA törvény 1. 36.§ (3) bekezdése összeegyeztethetetlen az Irányelv 17. cikkével, figyelemmel a 22. cikk (1) bekezdésére is, mert az előzetesen felszámított adó levonásának jogát kizárólag a bejelentkezés időpontjától tette lehetővé. Az alperes tehát az Irányelv 17. és 22. cikkeivel ellentétes magyar jogszabályra alapította döntését. Ezt az álláspontot erősíti az ÁFA törvény 2., amely a korábbihoz hasonló tiltást nem tartalmaz, így megfelel az Irányelvnek. Az ÁFA törvény 2.-höz fűzött miniszteri indokolás gyakorlatilag elismerte az addigi közösségi joggal ellentétes helyzetet.

Az alperes elsődlegesen kérte a keresetlevél idézés kibocsátása nélkül történő elutasítását, mert álláspontja szerint a jogi képviselő által a hatósági eljárás során benyújtott meghatalmazás a bírósági eljárásra nem terjed ki. Másodlagosan - a kereset érdemi elbírálása esetére - kérte a kereset elutasítását és a felperes perköltségben marasztalását. Fenntartotta a határozatában foglaltakat, véleménye szerint az ott írtak nem jogszabálysértők. Perköltségre igényt tartott.

A kereset az alábbiak szerint alapos.

A felperes az adóhatósági eljárás során küldte meg az elsőfokú hatóság részére a 2008. április 30. napján az ügyvéd részére adott meghatalmazást, mely szerint az ügyvéd jogosult őt az adóügyében az ügyvédségről szóló 1998. évi XI. törvényben meghatározott jogkörben képviselni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!