Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Törvényszék Gf.20762/2014/4. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 207. §] Bírók: Bertha Andrea, Mosonyi Eleonóra, Stániczné dr. Imre Csilla

Kapcsolódó határozatok:

Győri Járásbíróság G.23327/2011/45., *Győri Törvényszék Gf.20762/2014/4.*, Kúria Pfv.20812/2015/7., 3088/2017. (IV. 28.) AB végzés

***********

A Győri Törvényszék Kussinszky és Juhász Ügyvédi Iroda (dr. Kussinszky Péter ügyvéd, ...) által képviselt ... Kft. 1.

(...) felperesnek dr. Vajda Attila ügyvéd (...) által képviselt ... Önkormányzat 1 ...) alperes ellen tartozás megfizetése iránt a Győri Járásbíróság előtt folyamatba tett perében Győrött, 2014. évi június hó 16. napján G.23.327/2011/45. sorszám alatt hozott ítélet ellen felperes részéről 46. és 47. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, kötelezi alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg felperesnek 8.414.720 (nyolcmillió-négyszáztizennégyezer-hétszázhúsz) Ft-ot és ezen összeg után 2011. február 15. napjától 2013. június 30. napjáig a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat hét százalékkal növelt mértékű, 2013. július 1. napjától 2014. március 14. napjáig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat nyolc százalékponttal növelt mértékű, 2014. március 15. napjától a kifizetés napjáig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat nyolc százalékkal növelt mértékű késedelmi kamatot.

A viszontkeresetet elutasítja.

Mellőzi a felperes illeték viselésére kötelező rendelkezést azzal, hogy a feljegyzett 783.200 (hétszáznyolcvanháromezer-kétszáz) Ft viszontkereseti illetéket az állam viseli.

Mellőzi a felperes alperes javára perköltség fizetésére vonatkozó rendelkezést.

Kötelezi alperest hogy 15 napon belül fizessen meg felperesnek 1.487.000 (egymillió-négyszáznyolcvanhétezer) Ft elsőfokú, 2.167.000 (kétmillió-százhatvanhétezer) Ft másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

Indokolás:

A járásbíróság ítéletével a keresetet elutasította, a viszontkeresetnek helyt adott és kötelezte felperest 13.053.152 Ft és kamatai, 652.658 Ft viszontkereseti illeték, valamint 600.000 Ft perköltség megfizetésére.

Ítéletében rögzítette, hogy vitatott volt az Adásvételi Szerződés, a Támogatási Szerződés és az ehhez kapcsolódó módosítások értelmezése. A bíróság erre figyelemmel tanúbizonyítást folytatott le, s úgy ítélte meg, hogy a felek szerződési akarata eltérő értelmezés alapjául szolgálhat. A bírósági értelmezésre azért volt szükség, mert a felek nyilatkozata nem egyértelmű, a felek akaratát a bíróság az ellentétes tanúvallomásokra tekintettel nem tudta feltárni. Utalt arra, hogy ennek vizsgálata során jogunk az akarati és nyilatkozati elvet ötvözi, azt kutatja, hogyan lehet a nyilatkozatot érteni, mit érthetett azon a címzett és mire következtethetett annak tartalmából. Kiindulópont a szavak általános jelentése, nyelvtani értelme, de vizsgálni kell az eset összes körülményét. A bíróság eléfogadta Tanú 1 tanú vallomását a tekintetben, hogy nem volt jelentősége annak, hogy munkaszerződés alapján foglalkozatják az adott munkaerőt vagy megbízási szerződés alapján. megítélése szerint a szerződések vitatott részét a nyelvtani értelmezés szerint úgy kell értelmezni, hogy folyamatosan foglalkoztat munkaerőt felperes a szerződésekben meghatározott időtartamban, és ettől a 10 fő minimálisan meghatározott létszámtól lefelé nem térhetnek el. Úgy ítélte meg, hogy amennyiben a felek akarata a felperesi előadásnak megfelelően a statisztikai létszám folyamatos megvalósulására irányult volna, úgy a szerződésben erre utalni kellett volna, pl. "általában" vagy "átlagosan" vagy "statisztikailag" vagy "arányosan" szavakkal. Mivel ilyen utalások a szerződésben nincsenek, alperes a nyilatkozatot úgy értelmezhette, hogy a folyamatos foglalkoztatás olyan minimum keretet határoz meg, melynek negatív irányba történő eltérése nem váltja ki a felperes által keresetében kért joghatást. A bíróság nem fogadta el felperes fluktuációra, vis maiorra való hivatkozását, ugyanis ezekkel a körülményekkel felperesnek számolnia kellett volna. Szakértőt rendelt ki, aki csak a munkaviszonyban állókat vette figyelembe. Ennek alapján 2010. februárban a havi átlag 8,75 fő, márciusában pedig 9 fő volt a foglalkoztatott. A bíróság a ... Kft. 2.által alkalmazott személyt, mint munkaerőt nem vette figyelembe, tekintettel arra, hogy a ... Kft. 2.jogi személy. Minderre figyelemmel úgy ítélte meg, hogy felperes nem tett eleget a szerződésben foglaltaknak, nem foglalkoztatott 2010. január 1. és 2011. január 1. napjáig bezárólag folyamatosan 10 fő munkaerőt.

A viszontkeresetet ezzel szemben alaposnak ítélte, figyelemmel az Adásvételi Szerződés módosítására, annak 2,.1 pontjára. Felperesnek be kell fizetni alperes számlájára az egyedi forgalmi érték és a vételár különbözetét.

Az ítélet ellen felperes nyújtott be fellebbezést, melyben az ítélet megváltoztatását, keresetének történő helyt adást, a viszontkereset elutasítását kérte.

Utalt a módosított támogatási szerződés V.4. pontjára, melyet akként értelmezett, hogy a munkavégzők létszáma egy adott időszak vonatkozásában csak a statisztikai átlag számításával állapítható meg, így 1 éves időkeretben a 10 fő foglalkoztatása megtörtént, a támogatás felperest megilleti. Tévesnek, súlyosan jogsértőnek ítélte az ítélet szerződéses nyilatkozatok értelmezése kapcsán elfoglalt álláspontját. Megítélése szerint a bíróság csupán a Ptk. 207. §-hoz fűzött kommentár egy részét idézte, a kialakult joggyakorlatot figyelmen kívül hagyta. A nyilatkozati elv álláspontja szerint csupán annyit jelent, hogy elsődlegesen a nyilatkozó által használt szavak alapján kell megkísérelni a vitás szöveg értelmezését. Pusztán a szavakból nyert nyelvtani értelmezés nem lehet ellentétes a további körülményekből következő jelentéssel. Utalt Személy 1 elfogadott gondolatára, mely szerint a feltehető akarat vizsgálat során a gazdaságilag ésszerű akaratot kell alapul venni. A feleknek nem lehet olyan akaratot tulajdonítani, melynek felmerülése a szakmai közfelfogás, a józan ész szabályai, valamint a gazdasági ésszerűség szerint egyaránt kizárt.

A kirendelt szakértő nem véletlenül tekinti az egyedül értelmezhető és használatos metódusnak a statisztikai átlagolást. Kérte figyelembe venni a Ptk. 207. § (3) bekezdését is. Álláspontja szerint a bíróságnak a nyelvtani értelmezésen túl a jogszabályi környezetet is figyelembe kellett volna vennie, vizsgálnia kellett volna, a szerződés milyen célból született. Ezt azonban a bíróság teljes egészében figyelmen kívül hagyta. Nem vizsgálta az 1991. évi IV. tv. 18. §-át sem. A rendelkezések szerint ugyanis a foglalkoztatási kötelezettség teljesítése során a statisztikai állományi létszám alatt a KSH létszámszámításra vonatkozó előírás szerint számított létszámot kell érteni. E körben a szakértő is egyértelműen nyilatkozott. Megjegyezte, hogy a bíróság maga is átlagszámítás alapján határozta meg, hogy nem volt folyamatos a foglalkoztatás, csak nem évi, hanem havi átlagban számolt, melynek nincs jogszabályi alapja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!